FAQ - fotowoltaiczne pytania i odpowiedzi
Jak szybko zwróci się zakup instalacji fotowoltaicznej?
Na tempo zwrotu ma wpływ wiele czynników. Za mała lub za duża instalacja może wydłużyć ten czas. Skorzystaj z naszego kalkulatora aby sprawdzić ile zaoszczędzisz.
Czy zakup fotowoltaiki można odliczyć od podatku?
Tak, zakup fotowoltaiki mogą odliczyć od podatku osoby rozliczające się według skali podatkowej 17 i 32 proc., stosujący jednolitą stawkę 19 proc., a także ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem jest posiadanie przynajmniej częściowego prawa do nieruchomości.
Czy Sunvival może mi pomóc dostać dopłatę?
Tak, nasz zespół, po upoważnieniu może wypełnić i złożyć wniosek na dopłatę „Mój prąd” w imieniu klienta.
Czy są dopłaty na fotowoltaikę?
Tak. W tej chwili na zakup instalacji fotowoltaicznej, osoby fizyczne mogą dostać dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd” . Zakup można też odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Gdzie najlepiej zamontować instalację?
Instalację można zamontować na gruncie lub na dachu budynku. Druga opcja jest bardzo korzystna bo nie zajmuje dodatkowego miejsca na posesji.
Jaki jest najkorzystniejszy kąt, pod jakim powinny być zamontowane panele fotowoltaiczne?
W zależności od pory roku słońce operuje na różnej wysokości. W skali roku najbardziej optymalny jest nachylenie pod katem 30°.
W którą stronę świata powinny być skierowane panele fotowoltaiczne?
Najkorzystniejsze jest oczywiście skierowanie paneli słonecznych na południe. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie paneli jednocześnie na wschodniej i zachodniej połaci dachu.
Ile trzeba czekać na wymianę licznika prądu na dwukierunkowy?
Wymianą zajmuje się zakład energetyczny i musi to zrobić w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Najczęściej wymiana następuje w ciągu dwóch tygodni.
Ile kosztuje wymiana licznika na dwukierunkowy?
Wymiana licznika na dwukierunkowy jest bezpłatna i zajmuje się tym zakład energetyczny.
Czy jest potrzebne pozwolenie z urzędu na budowę instalacji fotowoltaicznej?
Przy instalacjach do 40 kWp nie jest potrzebne pozwolenie na budowę.
Jak sprawdzić moc przyłączeniową budynku?
Informacja o mocy przyłączeniowej budynku jest zawarta w umowie z zakładem energetycznym. Taką informację można również uzyskać dzwoniąc na infolinię zakładu energetycznego, po podaniu numeru klienta.
Ile czasu zajmuje montaż instalacji fotowoltaicznej?
Montaż małej i średniej instalacji fotowoltaicznej dla domu trwa 1-2 dni.
Jakie informacje są potrzebne do zrobienia dobrego projektu instalacji fotowoltaicznej.
Przydatne będą:
• rachunki za prąd z ostatniego roku
• wymiary budynku
• zdjęcia połaci dachu
• rzut dachu z projektu budynku
• rodzaj pokrycia dachu (np. dachówka, blacha, papa)
• jeżeli planowany jest montaż klimatyzacji, ogrzewania elektrycznego lub pompą ciepła to warto podać planowaną moc urządzenia
Chcę założyć instalację fotowoltaiczną. Co jest potrzebne?
Do założenia instalacji fotowoltaicznej potrzebny jest dokument potwierdzający prawa do własności lub umowa dzierżawy nieruchomości lub gruntu.
Miejsce gdzie ma powstać instalacja fotowoltaiczna nie powinno być zacienione. Jeśli instalacja ma powstać na dachu budynku to powinien być od w odpowiednim stanie technicznym.
Planuję budowę domu, czy muszę wzmacniać dach pod instalację fotowoltaiczną?
Nie ma takiej konieczności, więźba dachowa przenosi większe obciążenia np. podczas opadów śniegu.
Jak obliczyć jaka moc instalacji jest mi potrzebna?
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z naszego kalkulatora fotowoltaiki.
Czy można chodzić po panelach?
Nie. Nie należy chodzić po panelach fotowoltaicznych. Panel może wytrzymać duży nacisk np. śniegu ale chodzenie po nim może powodować mikropęknięcia w ogniwach, co przyczynia się do spadku wydajności.
Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga regularnego serwisowania?
Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Panele słoneczne nie wymagają konserwacji. Po gwałtownych burzach lub porywistych wiatrach jednak warto sprawdzić stan paneli.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?
Tak – nasze ekipy mają doświadczenie w budowaniu farm solarnych i dużych instalacji dla przemysłu gdzie bezpieczeństwo i trwałość są najważniejsze. Wszystkie nasze instalacje są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące bezpieczną pracę.
Jak mogę magazynować prąd z instalacji fotowoltaicznej?
Aktualnie najlepszym akumulatorem jest sieć energetyczna. Nadwyżkę prądu można odebrać w 80%. Sieć energetyczna w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów ma:
• nieograniczoną pojemność
• nie zajmuje miejsca
• prąd można odebrać nawet za kilka miesięcy
Co z prądem wytworzonym przez panele którego nie wykorzystam w domu?
Nadmiar prądu który nie został wykorzystany w domu zostaje oddany do sieci i mogą z niego korzystać np. sąsiedzi. Z oddanej nadwyżki można w dowolnym momencie odebrać 80% prądu za darmo.
Nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Czy moja instalacja fotowoltaiczna zapewni mi prąd?
Gdy następuję przerwa w dostawie prądu, pracownicy usuwający awarię, wyłączają zdalnie instalacje fotowoltaiczne na czas naprawy. Jest to niezbędne dla zachowania ich bezpieczeństwa.
Czy instalacja fotowoltaiczna działa zimą?
Tak – zimowe i słoneczne dni to bardzo dobre warunki do pracy dla zestawu fotowoltaicznego. Jedyną wadą jest krótszy zimowy dzień.
Czy temperatura wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Tak. Podniesienie temperatury modułu powyżej 25 °C obniża wydajność. W słoneczny upalny dzień panele mogą się nagrzać nawet do 70°C i chwilowo produkować o 15% mniej prądu niż zwykle.
Czy panele słoneczne działają gdy nie ma słońca?
Tak. Panele fotowoltaiczne produkują prąd nawet w pochmurne dni. Ilość wyprodukowanego prądu jest jednak dużo wyższa w słoneczne dni.
Jakie są zalety modułu half cut?
Moduły half cut pozwalają ograniczyć straty mocy, dzięki czemu panel fotowoltaiczny może produkować więcej prądu. Panele z modułami half cut lepiej radzą sobie również z częściowym zacienieniem.
Co to jest moduł half cut?
Moduł half cut powstaje z przecięcia tradycyjnego ogniwa na pół. Dzięki temu w panelu, zamiast 60 ogniw można umieści 120 „połówek”.
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne są bardzo trwałe. Spadek sprawności to około 0,5% na rok. To oznacza, że po 10 latach zachowają ponad 90% wydajności a po 25 latach około 82-85%.
Co to jest kWp/kilowatopik?
Kilowatopik – kWp to maksymalna, szczytowa moc z jaką może pracować panel słoneczny. Moc tą określa się w warunkach optymalnego nasłonecznienia i przy temperaturze panela 25°C.
Ile energii można uzyskać z paneli fotowoltaicznych?
Na terenie Polski roczny uzysk to 900-1000 kWh z 1kWp instalacji przy odpowiednim umiejscowieniu paneli.
Gdzie zamontować mikroinwerter?
Mikroinwertery montowane są na dachu, pod panelami fotowoltaicznymi.
Kiedy warto założyć instalację na mikroinwerterach?
Mikroinwertery warto zastosować gdy panele będą montowane na kilku połaciach dachu, lub gdy na panele fotowoltaiczne będzie padał cień, np. z komina. Mikroinwertery pozwalają w takich warunkach na optymalna pracę całej instalacji fotowoltaicznej.
Co to jest mikroinwerter?
Mikroinwertery, podobnie jak standardowy inwerter przetwarza prąd stały na prąd zmienny. Zamiast jednego urządzenia, w instalacji stosuje się wiele mniejszych. Takie rozwiązanie sprawdza się na przykład, gdy panele fotowoltaiczne montowane są na kilku połaciach dachu.
Gdzie zamontować inwerter?
Inwerter najlepiej zamontować w przewiewnym i suchym pomieszczeniu. Najlepiej daleko od części dziennej domu, ponieważ inwerter przy intensywnej pracy emituje charakterystyczne buczenie.
Co to jest inwerter?
Inwerter jest odpowiedzialny za przekształcenie prądu stałego, produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach elektrycznych.
Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne - czym się różnią?
Panele różnią się przede wszystkim wydajnością. Panele monokrystaliczne mają wyższą wydajność i lepiej działają w wyższych temperaturach. Jest to istotne przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Panele polikrystaliczne mają nieco niższą wydajność ale są też tańsze w zakupie.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z płytek krzemowych, które zamieniają promienie światła w energię elektryczną. Energia z paneli fotowoltaicznych jest przekazywana do inwertera, a następnie wykorzystywana w domu lub oddana do sieci elektrycznej.