Instalacje fotowoltaiczne - FAQ

Planuję budowę domu, czy muszę wzmacniać dach pod instalację fotowoltaiczną?

Nie ma takiej konieczności, więźba dachowa przenosi większe obciążenia np. podczas opadów śniegu.

Czy można chodzić po panelach?

Nie. Nie należy chodzić po panelach fotowoltaicznych. Panel może wytrzymać duży nacisk np. śniegu ale chodzenie po nim może powodować mikropęknięcia w ogniwach, co przyczynia się do spadku wydajności.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga regularnego serwisowania?

Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Panele słoneczne nie wymagają konserwacji. Po gwałtownych burzach lub porywistych wiatrach jednak warto sprawdzić stan paneli.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

Tak – nasze ekipy mają doświadczenie w budowaniu farm solarnych i dużych instalacji dla przemysłu gdzie bezpieczeństwo i trwałość są najważniejsze. Wszystkie nasze instalacje są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące bezpieczną pracę.

Jak mogę magazynować prąd z instalacji fotowoltaicznej?

Aktualnie najlepszym akumulatorem jest sieć energetyczna. Nadwyżkę prądu można odebrać w 80%. Sieć energetyczna w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów ma:
• nieograniczoną pojemność
• nie zajmuje miejsca
• prąd można odebrać nawet za kilka miesięcy

Co z prądem wytworzonym przez panele którego nie wykorzystam w domu?

Nadmiar prądu który nie został wykorzystany w domu zostaje oddany do sieci i mogą z niego korzystać np. sąsiedzi. Z oddanej nadwyżki można w dowolnym momencie odebrać 80% prądu za darmo.

Nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Czy moja instalacja fotowoltaiczna zapewni mi prąd?

Gdy następuję przerwa w dostawie prądu, pracownicy usuwający awarię, wyłączają zdalnie instalacje fotowoltaiczne na czas naprawy. Jest to niezbędne dla zachowania ich bezpieczeństwa.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa zimą?

Tak – zimowe i słoneczne dni to bardzo dobre warunki do pracy dla zestawu fotowoltaicznego. Jedyną wadą jest krótszy zimowy dzień.

Czy temperatura wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Tak. Podniesienie temperatury modułu powyżej 25 °C obniża wydajność. W słoneczny upalny dzień panele mogą się nagrzać nawet do 70°C i chwilowo produkować o 15% mniej prądu niż zwykle.

Czy panele słoneczne działają gdy nie ma słońca?

Tak. Panele fotowoltaiczne produkują prąd nawet w pochmurne dni. Ilość wyprodukowanego prądu jest jednak dużo wyższa w słoneczne dni.

Jakie są zalety modułu half cut?

Moduły half cut pozwalają ograniczyć straty mocy, dzięki czemu panel fotowoltaiczny może produkować więcej prądu. Panele z modułami half cut lepiej radzą sobie również z częściowym zacienieniem.

Co to jest moduł half cut?

Moduł half cut powstaje z przecięcia tradycyjnego ogniwa na pół. Dzięki temu w panelu, zamiast 60 ogniw można umieści 120 „połówek”.

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne są bardzo trwałe. Spadek sprawności to około 0,5% na rok. To oznacza, że po 10 latach zachowają ponad 90% wydajności a po 25 latach około 82-85%.

Co to jest kWp/kilowatopik?

Kilowatopik – kWp to maksymalna, szczytowa moc z jaką może pracować panel słoneczny. Moc tą określa się w warunkach optymalnego nasłonecznienia i przy temperaturze panela 25°C.

Ile energii można uzyskać z paneli fotowoltaicznych?

Na terenie Polski roczny uzysk to 900-1000 kWh z 1kWp instalacji przy odpowiednim umiejscowieniu paneli.

Gdzie zamontować mikroinwerter?

Mikroinwertery montowane są na dachu, pod panelami fotowoltaicznymi.

Kiedy warto założyć instalację na mikroinwerterach?

Mikroinwertery warto zastosować gdy panele będą montowane na kilku połaciach dachu, lub gdy na panele fotowoltaiczne będzie padał cień, np. z komina. Mikroinwertery pozwalają w takich warunkach na optymalna pracę całej instalacji fotowoltaicznej.

Co to jest mikroinwerter?

Mikroinwertery, podobnie jak standardowy inwerter przetwarza prąd stały na prąd zmienny. Zamiast jednego urządzenia, w instalacji stosuje się wiele mniejszych. Takie rozwiązanie sprawdza się na przykład, gdy panele fotowoltaiczne montowane są na kilku połaciach dachu.

Gdzie zamontować inwerter?

Inwerter najlepiej zamontować w przewiewnym i suchym pomieszczeniu. Najlepiej daleko od części dziennej domu, ponieważ inwerter przy intensywnej pracy emituje charakterystyczne buczenie.

Co to jest inwerter?

Inwerter jest odpowiedzialny za przekształcenie prądu stałego, produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach elektrycznych.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne - czym się różnią?

Panele różnią się przede wszystkim wydajnością. Panele monokrystaliczne mają wyższą wydajność i lepiej działają w wyższych temperaturach. Jest to istotne przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Panele polikrystaliczne mają nieco niższą wydajność ale są też tańsze w zakupie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z płytek krzemowych, które zamieniają promienie światła w energię elektryczną. Energia z paneli fotowoltaicznych jest przekazywana do inwertera, a następnie wykorzystywana w domu lub oddana do sieci elektrycznej.

Może Cię zainteresować

Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Każdy płacący rachunki za prąd jest w stanie odpowiedzieć na pytanie ile zużywa energii elektrycznej. Ci, którzy posiadają chociażby minimalne umiejętności matematyczne mogą nawet wyliczyć, jakie jest np. zużycie dzienne. To, co jednak było zawsze trudniejsze do ustalenia, to odpowiedź na pytanie – o której godzinie dana kilowatogodzina pobrana została z gniazdka. Może się to … Continued

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne na ogół produkują więcej energii, niż zużywają nasze domy, a przynajmniej nie w momencie, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe. Tutaj w sukurs przychodzą dwa rozwiązania – program prosument oraz przydomowe magazyny energii. Maksimum produkcji prądu, przez panele słoneczne przypada oczywiście na środek dni – gdy słońce jest najwyżej i najmocniej oświetla … Continued

Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele inwerterów solarnych , jak zatem wybrać ten odpowiedni do naszej instalacji? Kryteriów, którymi możemy się posługiwać jest kilka – przyjrzyjmy się im bliżej w poniższym tekście. Jednak, aby w pełni zrozumieć wszystkie te aspekty, koniecznie trzeba zrozumieć jaką rolę spełnia falownik w instalacji fotowoltaicznej i, co za tym idzie, … Continued

Spotkaj się z ekspertem

Nasz doradca energetyczny przyjedzie
do Ciebie i pomoże dobrać najlepszą
instalacje dla Twoich potrzeb.

Umów się na spotkanie
Kup przez Internet

Wybierz instalację fotowoltaiczną,
a my ją dostarczymy i zamontujemy,
nawet w 10 dni.

Zamów online