Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: typowe błędy projektantów i instalatorów

Błędy podczas projektowania fotowoltaiki

Projektowanie i montaż systemu fotowoltaicznego, jak każde przedsięwzięcie inżynierskie może być zrobione dobrze albo źle – nie ma trzeciej drogi. Aby zagwarantować sobie poprawnie działającą instalacje solarną na dachu warto jest wiedzieć o kilku podstawowych błędach, jakie popełniane są podczas projektowania i montażu systemu fotowoltaicznego.

Jaka jest potrzebna moc paneli fotowoltaicznych na dom

Podstawowym błędem, jaki popełniany jest na etapie projektowania systemu fotowoltaicznego, jest błędne oszacowanie, ile energii zostanie wyprodukowane i jakie będą zyski z inwestycji. Na wybór optymalnej i opłacalnej instalacji wpływa dokładne oszacowanie wymaganej i jej zużycia w domu. Podczas szacunkowych obliczeń ilości uzyskiwanej z systemu solarnego energii, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak:

 • Nasłonecznienie terenu, które odczytać można np. z map nasłonecznienia Polski. Należy dobrać ilość i moc paneli uwzględniając ilość słońca, jaka do nas dociera.
 • Zacienianie paneli – po pierwsze, zmniejsza ono ilość światła, jaka dociera do panelu, co przekłada się na spadek ilości energii, jaką on produkuje. Po drugie jednakże, zacieniony panel w łańcuchu, podłączonym do jednego inwertera, powoduje spadek wydajności wszystkich paneli w łańcuchu. Rozwiązaniem tego problemu są mikroinwertery.
 • Spadek dachu – aby uzyskać optymalną ekspozycję paneli PV na słońce, należy umieścić je pod odpowiednim kątem względem słońca, a więc należy uwzględnić także nachylenie dachu.

Szacując ile instalacja zarobi i kiedy zwróci się nam inwestycja uwzględnić należ także:

 • Sprawność falownika, wykorzystanego w systemie – parametr ten osiąga typowo od 93% do 96%.
 • Zasady rozliczania się z zakładem energetycznym z wyprodukowanej energii. Są one uregulowane prawnie – obecnie jeszcze reguluje je program Prosument, który pozwala nam odebrać a darmo do 80% wprowadzonej do sieci energii elektrycznej, ale z końcem tego roku przepisy mają zmienić się na mniej korzystne.
 • Koszty opodatkowania ewentualnych dochodów z produkcji energii i inne opłaty… obecnie w Polsce korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest darmowe w przypadku mikroinstalacji, ale duże systemy komercyjne działają już na prawach rynkowych i ponoszą stosowne opłaty.

Im bardziej skrupulatne i precyzyjne obliczenia z uwzględnieniem tych parametrów, tym mniejsze będzie rozczarowanie z pracy instalacji fotowoltaicznej.

Inne błędy, jakie mogą wystąpić w samym już projekcie technicznym instalacji fotowoltaicznej to na przykład:

 • Niewłaściwe ułożenie przewodów,
 • Brak uziemienia instalacji lub podłączenia
 • Nieuwzględnienie w projekcie nośności dachu,
 • Nieprawidłowe wymiarowanie elementów,

Wszystkie późniejsze poprawki powodują wzrost kosztów inwestycji albo ograniczenie ilości produkowanej z systemu. Dlatego też bardzo pomocne jest dostarczenie wykonawcy i inżynierom szczegółowych informacji potrzebnych do zaprojektowania naszej instalacji fotowoltaicznej.

Na czym nie warto oszczędzać przy fotowoltaice?

Nie dajmy się zwieść kuszącym cenom instalacji. W zamian bardzo często dostać można kiepskiej jakości sprzęt – ogniwa o niskiej sprawności i inwertery solarne, które nie dość, że wykazywać się będą niską sprawności, to mogą być wyjątkowo awaryjne. Oprócz tego przy takich oszczędnych instalacjach, często pracują pracownicy bez doświadczenia i specjalnych uprawnień montażowych. Skutkuje to między innymi:

 • Nieprzestrzeganiem zasad BHP,
 • Instalowaniem złej jakości kabli,
 • Użytkowaniem urządzeń bez atestów.

Efekt jest taki sam jak w poprzednich przypadkach. Pozorna oszczędność na początku przekłada się na dodatkowe koszty eksploatacji i naprawy instalacji fotowoltaicznej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, zainstalowana przez wykwalifikowanych instalatorów zapewni energię dla domu na długie lata. Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która przekłada się na zysk, a nie koszt czy strata pieniędzy. Zaufaj specjalistom z branży, a inwestycja na pewno się opłaci.

Warto widzieć czym się różni off-grid i on-grid

Fotowoltaika pozwala na wytwarzanie własnej energii elektrycznej, co oznacza, że nie płacimy za prąd z sieci energetycznej. Doprowadzić może to do założenia, że dom znajduje się poza siecią energetyczną, co jest bardzo dalekie od prawdy. W rzeczywistości większość ludzi korzysta z systemu fotowoltaicznego połączonego na stałe z siecią, tak zwanego systemu on-grid.

Panele słoneczne generują energię, ale jej nie magazynują – potrzebny jest sposób na jej przechowywanie do późniejszego wykorzystania. Tutaj widać ogromną zaletę systemów on-grid, czyli podłączonych do linii energetycznych. Pozwala to przechowywać energię, którą wytwarza system fotowoltaiczny, w sieci przesyłowej. W ten sposób działa właśnie program Prosument – pozwala na pobranie z sieci energetycznej części energii, którą do sieci wcześniej się wprowadziło.

Systemy off-grid są z kolei zupełnie niezależne od systemu energetycznego. Przykładem takiej instalacji mogą być np. domki w lesie czy w dowolnym innym miejscu, gdzie nie ma dostępu do linii energetycznych. W takiej instalacji ogniwa fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem, jednakże konieczne jest zastosowanie tam innej metody przechowywania energii. Tutaj wkraczają systemy wykorzystujące akumulatory. Tego rodzaju magazyny energii konieczne są w instalacjach off-grid, co oznacza, że niezależność od sieci energetycznej kosztuje – baterie pochłaniają dodatkowe koszty i zajmują sporo miejsca – systemy związane z siecią nie potrzebują takich rozwiązań. Jeśli Twoja nieruchomość ma dostęp do linii energetycznych, podłączony do sieci system słoneczny (on-grid) będzie dla najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Przerwy w dostawie prądu

Połączenie z siecią energetyczną ma jednak także swoje wady. Można by pomyśleć, że jeśli generujemy własną energię, to światło powinno pozostać włączone nawet podczas braku zasilania, prawda? Niestety tak nie jest w przypadku systemu słonecznego połączonego z siecią. Chociaż energia pochodzi z paneli słonecznych, nadal jest przechowywana w publicznej sieci energetycznej.

Kiedy gaśnie moc w sieci, to system fotowoltaiczny także powinien się rozłączać. Wynika to z faktu, że pracownicy zakładów energetycznych muszą być zabezpieczeni przed elektrycznością wytwarzaną przez systemy słoneczne. Lekarstwem na to jest system związany z siecią z podtrzymaniem bateryjnym. Gdy zasilanie jest włączone, działa on jak normalny system związany z siecią. Podczas awarii włącza się mały zapasowy magazyn akumulatorowy, aby podtrzymać zasilanie w domu. System taki kosztuje trochę więcej, ale spokój ducha jest nieoceniony, zwłaszcza, jeśli nasz dom znajduje się w miejscu o ekstremalnych warunkach pogodowych, zawodnym zasilaniu z sieci energetycznej lub jeśli znajdują się tutaj instalacje krytyczne, które muszą działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Leasing fotowoltaiki

Energia słoneczna to dobra inwestycja, jeśli jesteśmy właścicielem naszego systemu fotowoltaicznego. Kiedy nasz domowy system fotowoltaiczny jest wynajmowany od strony trzeciej – istnieją firmy, które proponują swoim klientom niedrogi montaż i minimalne miesięczne opłaty za wynajem instalacji w ramach leasingu konsumenckiego.

Na pierwszy rzut oka leasing konsumencki instalacji fotowoltaicznej wydaje się dobrym pomysłem – nie musimy ponosić ogromnych początkowych wydatków etc. Niestety, w związku z tym, że nie jesteśmy właścicielami systemu PV nie możemy korzystać z wielu programów dopłat do budowy przydomowej mikroinstalacji solarnej. Dodatkowo – inwestycja nigdy nie będzie nasza, w związku, z czym inwestycja – nawet minimalna – nigdy nie zwróci się. W przypadku instalacji własnego systemu PV, po 6..10 latach zwraca się on i będąc w 100% nasz, generuje dla nas zyski przez pozostałe nawet do 20 lat eksploatacji.

Leasing instalacji PV jest także problematyczny w przypadku np. sprzedaży domu. Wymaga to cesji umowy, co może zmniejszyć wartość naszej nieruchomości czy też utrudnić jej sprzedaż. Istnieje wiele projektów i dofinansowań, które pozwalają na ułatwienie sobie tak dużej inwestycji.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu na firmę. W takim przypadku rata leasingowa jest kosztem który można odliczyć od podatku. W ten sposób przedsiębiorca generuje fv kosztową która w rzeczywistości przynosi duże miesięczne oszczędności. Leasing fotowoltaiki dla firmy jest więc bardzo opłacalny.

Planowanie z wyprzedzeniem

Większość paneli fotowoltaicznych jest objęta 25-letnią gwarancją. To bardzo długi czas bez większych zmian w życiu. Kiedy ludzie zaczynają planować swoje systemy słoneczne, wszyscy myślą o tym, czego potrzebują w tej chwili, a nie jak ich potrzeby mogą się zmienić w przyszłości. Co się dzieje, gdy mamy dzieci, budujemy warsztat czy kupujemy samochód elektryczny, który wymaga ładowania? Zużycie energii rośnie. Dlatego też, przy projektowaniu systemów fotowoltaicznych należy patrzeć w przyszłość. Jest szereg kwestii, nad którymi należy pochylić się projektując system fotowoltaiczny:

 • Czy mamy miejsce na dachy na rozbudowę instalacji – montaż kolejnych paneli?
 • Czy system fotowoltaiczny został zaprojektowany tak, aby umożliwić dodawanie kolejnych paneli?
 • Czy nasz inwerter solarny ma zapas mocy?

Mikroinwertery

Centralne falowniki (inwertery) fotowoltaiczne mają ograniczoną liczbę paneli fotowoltaicznych, które mogą obsługiwać (wynika to z ograniczenia mocy). Dlatego rozbudowa systemu z pojedynczym inwerterem nie jest taka prosta – nie wystarczy po prostu dodać więcej paneli słonecznych.

Mikroinwertery to świetna opcja ułatwiająca rozbudowę systemów fotowoltaicznych. Każdy panel słoneczny jest sparowany z własnym mikroinwerterem. Dzięki temu, jeśli chcemy rozbudować system, wystarczy dodać kolejny panel i mikroinwerter.

Rezygnacja z inwestycji w fotowoltaikę

Energia słoneczna nie jest tania (ale jest obecnie znacznie tańsza w porównaniu do sytuacji sprzed lat). To inwestycja warta kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. To wysoka kwota, ale jeśli przyjrzymy się kosztom energii od naszego dostawcy, okaże się, że jest ona jeszcze wyższa, a nic nie wskazuje by elektryczność miała tanieć… największym błędem ze wszystkich jest nieskorzystanie z doskonałej oferty inwestycji w przydomową mikroinstalację fotowoltaiczną.

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...
Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Obecny rząd zapowiedział, w ramach tak zwanego Polskiego Ładu, rewolucję w zakresie jednorodzinnego budownictwa mieszkalnego....
Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: detale techniczne projektu i instalacji

Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: detale techniczne projektu i instalacji

Jest wiele aspektów technologicznych, które można przeoczyć podczas projektowania czy montażu instalacji technologiczne. Mówią, że...
Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: typowe błędy projektantów i instalatorów

Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: typowe błędy projektantów i instalatorów

Błędy podczas projektowania fotowoltaiki Projektowanie i montaż systemu fotowoltaicznego, jak każde przedsięwzięcie inżynierskie może być...
Polski falownik i polskie panele – Selfa PV

Polski falownik i polskie panele – Selfa PV

Polski producent PV nie przestaje zaskakiwać. Selfa wprowadziła do oferty nowe moduły o dużej mocy...
Charakterystyka energetyczna budynku – klucz do efektywnego domu

Charakterystyka energetyczna budynku – klucz do efektywnego domu

Mimo, że branża budowlana przechodzi ciągłą transformację a trendy zmieniają się dynamicznie, jedna zasada pozostaje...
Panele bifacjalne: od technologii kosmicznej do naszych dachów

Panele bifacjalne: od technologii kosmicznej do naszych dachów

W sektorze fotowoltaicznym walczy się o każdy wat mocy elektrycznej, którą można wygenerować i każdy...
Fotowoltaika, instalacja skierowana na wschód zachód czy południe?

Fotowoltaika, instalacja skierowana na wschód zachód czy południe?

Korzyści płynących z własnego systemu fotowoltaicznego generującego energię elektryczną jest wiele...Prywatną elektrownią dziś cieszy już...
Zmiany w fotowoltaice – koniec opustów

Zmiany w fotowoltaice – koniec opustów

Obecne Rozliczenie prosumentów Obecnie osoby lub firmy które mają instalację do 50 kWp mogą korzystać...
Instalacja fotowoltaiczna a zbyt wysokie napięcie w sieci

Instalacja fotowoltaiczna a zbyt wysokie napięcie w sieci

Na przestrzeni ostatnich kilku lat krajobraz naszego kraju zmienił się diametralnie. Na domach prywatnych, obiektach...
Carport czyli samochodowa wiata fotowoltaiczna 2 w 1

Carport czyli samochodowa wiata fotowoltaiczna 2 w 1

Przydomowe instalacje fotowoltaiczne robią się w naszym kraju coraz popularniejsze. Jeszcze niedawno posiadanie własnych systemów...
Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale też...
Panele fotowoltaiczne JA Solar

Panele fotowoltaiczne JA Solar

Na rynku obecnych jest wiele firm, produkujących panele fotowoltaiczne. Początkowo rynek ten zdominowany był przez...
Solplanet AISWEI nowy król średniej półki falowników

Solplanet AISWEI nowy król średniej półki falowników

Solplanet - niemieckie korzenie w przystępnej cenie Solplanet to nowa marka jednego z największych na...
Jak działa i jak odczytać licznik dwukierunkowy

Jak działa i jak odczytać licznik dwukierunkowy

Właściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych są nie tylko producentami energii elektrycznej, ale także jej konsumentami. Tym...
Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Każdy płacący rachunki za prąd jest w stanie odpowiedzieć na pytanie ile zużywa energii elektrycznej....
Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne na ogół produkują więcej energii, niż zużywają nasze domy, a przynajmniej nie w...
Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele inwerterów solarnych , jak zatem wybrać ten odpowiedni do...
Agroenergia nowe zasady na 2021 – czyli ile wynoszą dopłaty do fotowoltaiki dla rolników

Agroenergia nowe zasady na 2021 – czyli ile wynoszą dopłaty do fotowoltaiki dla rolników

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wiele energii i poświęcenia. Współczesne gospodarstwa muszą stawiać na wysoką jakość...
Ulga termomodernizacyjna – czyli jak odliczyć od podatku fotowoltaikę, pompę ciepła i nowe okna

Ulga termomodernizacyjna – czyli jak odliczyć od podatku fotowoltaikę, pompę ciepła i nowe okna

Na czym polega ulga termomodernizacyjna? Ulga termomodernizacyjna daje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o część kosztów...
Fotowoltaika dla rolników – z jakich dotacji i ulg można skorzystać?

Fotowoltaika dla rolników – z jakich dotacji i ulg można skorzystać?

Jak działa fotowoltaika dla rolników? W przypadku osób indywidualnych i rolników którzy chcą założyć fotowoltaikę...
Magazyn energii w samochodzie elektrycznym

Magazyn energii w samochodzie elektrycznym

Samochody elektryczne i hybrydy plug in są coraz popularniejsze. Rosnąca liczba publicznie dostępnych ładowarek oraz...
Autokonsumpcja energii – czyli jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Autokonsumpcja energii – czyli jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne są coraz powszechniejszym widokiem na polskich dachach. Już ponad pół miliona domów korzysta...
Ładowanie samochodu elektrycznego – sprawdzamy ile kosztuje jazda elektrykiem

Ładowanie samochodu elektrycznego – sprawdzamy ile kosztuje jazda elektrykiem

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Ponieważ rośnie zainteresowanie samochodami elektrycznymi postanowiliśmy sprawdzić jak może wyglądać...
Czy panele full black to najlepszy wybór?

Czy panele full black to najlepszy wybór?

Wybór paneli fotowoltaicznych jest centralnym aspektem projektowania instalacji solarnej. Główne parametry, jakie bierze się pod...
Mój Prąd nowe informacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mój Prąd nowe informacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

O kontynuacji bardzo udanego programu Mój Prąd mówi się już od dawna, podając jednakże bardzo...
Finansowanie fotowoltaiki

Finansowanie fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna każdego dnia przynosi wymierne korzyści obniżając rachunki za prąd. Każdy słoneczny dzień to...
Inwertery hybrydowe – jak działają

Inwertery hybrydowe – jak działają

Falownik jest kluczowym elementem instalacji elektrycznej w każdym systemie fotowoltaicznym. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu...
SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge to izraelsko-amerykańska firma, która należy do ścisłej czołówki producentów oprzyrządowania elektrycznego dla systemów fotowoltaicznych....
Tandemowe ogniwa PV osiągają 30% – czas skupić się na stabilności

Tandemowe ogniwa PV osiągają 30% – czas skupić się na stabilności

Badacze z Helmholtz Zentrum Berlin ustanowili w zeszłym roku światowy rekord sprawności ogniw tandemowych perowskit-krzem...
Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Jednym z kluczowych aspektów projektowania instalacji fotowoltaicznej jest dobór modułów solarnych. Na rynku obecnie jest...
Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Moduły solarne, w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych, montuje się typowo na dachu budynku. Co jednak w...
Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Jakkolwiek nie wiadomo jeszcze nic oficjalnie na temat nowej edycji programu Mój Prąd 2021, to...
Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Ogniwa fotowoltaiczne działają bardzo dobrze przez cały rok – produkują prąd tak w środku gorącego...
Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Jak mówi prawo Betteridga, dotyczące nagłówków prasowych, „na każdy tytuł, będący pytaniem, można odpowiedzieć krótkim...
Fakty i mity fotowoltaiki

Fakty i mity fotowoltaiki

Sektor nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii otacza wiele mitów, które wynikają z słabej znajomości tematu –...
Pompa ciepła powietrze-woda sposób na tanie ogrzewanie

Pompa ciepła powietrze-woda sposób na tanie ogrzewanie

Istnieje obecnie wiele sposób na tanie ogrzewanie domu. Pompy ciepła należą do jednych z najtańszych...
Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Istnieje szereg czynników, które mogą wymusić korzystanie z ogrzewania w pełni elektrycznego. Być może do...
Przezroczyste ogniwa słoneczne rozwiązaniem przyszłości

Przezroczyste ogniwa słoneczne rozwiązaniem przyszłości

Energia słoneczna dowiodła swojego ogromnego potencjału, jako czyste źródło energii. Naukowcy z Korei przedstawili właśnie...
Farma fotowoltaiczna, kiedy się opłaca?

Farma fotowoltaiczna, kiedy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna, niezależnie od skali, musi być odpowiednio przemyślaną inwestycją, aby była opłacalna. W Internecie...
Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Z raportu stowarzyszenia Solar Power Europe, wynika, że w 2020 roku w państwach UE dodano...
Opłata mocowa i podwyżki cen prądu 2021

Opłata mocowa i podwyżki cen prądu 2021

Jak co roku Urząd Regulacji Energetyki (URE) w ostatnim kwartale tego roku prowadził postępowania w...
Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Holenderska firma budowlana Heijmans zainstalowała pilotażową barierę akustyczną zintegrowaną z systemem fotowoltaicznym w Rosmalen w...
Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Na rynku istnieje wiele systemów pokryć dachowych o zróżnicowanych parametrach użytkowych i cenie. Dla wielu...
Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Jeśli budujemy dom, w pewnym momencie z pewnością staniemy przed wyborem źródła ciepła. Obecnie na...
Nowość w ofercie – panele fotowoltaiczne Selfa

Nowość w ofercie – panele fotowoltaiczne Selfa

Polskie panele fotowoltaiczne - Selfa Do naszej oferty wprowadziliśmy najnowsze polskie moduły fotowoltaiczne ze szczecińskiej...
Perspektywy dofinansowań na 2021 rok co już wiadomo?

Perspektywy dofinansowań na 2021 rok co już wiadomo?

Na koniec października 2020 roku, łączna moc zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych wyniosła 2682,7 MW....
Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Europie

Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Europie

Francuskie władze zatwierdziła 3 listopada rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie budowy dużej fabryki modułów fotowoltaicznych...
Ekonomia i ekologia czyli opinia Pana Pawła o swojej nowej instalacji fotowoltaicznej

Ekonomia i ekologia czyli opinia Pana Pawła o swojej nowej instalacji fotowoltaicznej

Kilka ciepłych słów od naszego klienta. Cieszymy się, ze Pan Paweł wybrał naszą ofertę i...
Nowa instalacja fotowoltaiczna 3.3 kWp i opinia zadowolonego klienta

Nowa instalacja fotowoltaiczna 3.3 kWp i opinia zadowolonego klienta

Nasz klient, Pan Dominik docenił solidną pracę naszym instalatorów. Zawsze warto przestrzegać BHP. Nasi klienci...
WT 2021 dom energooszczędny w praktyce

WT 2021 dom energooszczędny w praktyce

Od wielu lat dużo czasu poświęca się zmniejszeniu energochłonności domów, w których mieszkamy. Ma to...
Instalacja fotowoltaiczna – na trackerach czy na stelażu

Instalacja fotowoltaiczna – na trackerach czy na stelażu

Montaż paneli fotowoltaicznych jest nie mniej istotnym wyborem podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej niż np. wybór...
Amerykański start-up rozpoczyna produkcję drukowanych, perowskitowych ogniw PV na rolce

Amerykański start-up rozpoczyna produkcję drukowanych, perowskitowych ogniw PV na rolce

Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne perowskit Start-up Energy Materials Corporation (EMC) z siedzibą w stanie Nowy Jork...
Smog! Jak zadbać o jakość powietrza?

Smog! Jak zadbać o jakość powietrza?

Trudno uwierzyć, że coś tak podstawowego i ważnego jak czyste powietrze stało się przedmiotem troski...
Kolejny klient zadowolony z profesjonalnego montażu

Kolejny klient zadowolony z profesjonalnego montażu

Oto opinia kolejnego zadowolonego klienta. Ciepłe słowa które ogromnie motywują nas do dalszej pracy. Chcesz...
Do Mojego Prądu dołożono 100 milionów na ten rok

Do Mojego Prądu dołożono 100 milionów na ten rok

Pod koniec października środki w programie Mój Prąd już się wyczerpały, mimo tego, że nabór...
Dofinansowanie na fotowoltaikę – Warszawa daje 15 000

Dofinansowanie na fotowoltaikę – Warszawa daje 15 000

Mieszkańcy Warszawy już teraz mogą składać wnioski o dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznych w 2021. ...
Brawo Dania 👍 w 2021 realizacja rekordowej farmy fotowoltaicznej

Brawo Dania 👍 w 2021 realizacja rekordowej farmy fotowoltaicznej

Spółka European Energy ma niebawem rozpocząć budowę farmy słonecznej o mocy 300 MW w Danii....
Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

O oszczędzaniu energii elektrycznej mówi się już od dziesięcioleci. Jeszcze do niedawna, mówiło się o...
Jak odczytywać licznik prądu

Jak odczytywać licznik prądu

Licznik zużycia prądu, to urządzenie znajdujące się pomiędzy naszą domową siecią elektryczna, a siecią przesyłową...
Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie coraz popularniejsze, szczególnie w nowych budynkach. Oprócz oczywistych zalet, takich jak...
Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Sprawność i czas życia instalacji fotowoltaicznej zależny jest od wielu czynników. Nie jest to prosta...
Nowe pomysły na projektowanie ogniw PV proste zasady pułapkowania światła w krzemie

Nowe pomysły na projektowanie ogniw PV proste zasady pułapkowania światła w krzemie

Istnieje wiele pomysłów na zwiększanie ilości produkowanej z ogniwa fotowoltaicznego energii elektrycznej. Sprawność konwersji jest...
Fotowoltaika – ekologiczna lokata na wysoki procent

Fotowoltaika – ekologiczna lokata na wysoki procent

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie pieniędzy. W polskiej świadomości od dawna zakorzenione są lokaty oszczędnościowe,...
Rekordowe wzrosty polskiej fotowoltaiki

Rekordowe wzrosty polskiej fotowoltaiki

Jak donosi spółka Polskie Sieci Energetyczne (PSE), operator systemu przesyłu energii elektrycznej w Polsce, na...
Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Mówi się, że system fotowoltaiczny i pompa ciepła, to połączenie idealne. Z jednej strony mamy...
Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które transportuje energię cieplną ze źródła ciepła do tak zwanego rezerwuaru...
Samowystarczalność energetyczna przyszłość czy teraźniejszość?

Samowystarczalność energetyczna przyszłość czy teraźniejszość?

Każdy z nas jest zależny w jakimś stopniu od innych ludzi. Żyjemy w społeczeństwie. Tak...
Wpływ chmur na wydajność paneli fotowoltaicznych

Wpływ chmur na wydajność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest doskonałą inwestycją naszych środków. Niezależnie, czy kuszą nas oszczędności w zużyciu energii elektrycznej,...
Net metering: na czym polega i czy się opłaca?

Net metering: na czym polega i czy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia światło słoneczne w prąd elektryczny zawsze, kiedy świeci słońce, niezależnie od poboru prądu...
Żywotność paneli słonecznych

Żywotność paneli słonecznych

Inwestując w panele słoneczne – czy do przydomowej mikroinstalacji PV, czy dużej farmie fotowoltaicznej –...
Jak działa Instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa Instalacja fotowoltaiczna?

Systemy fotowoltaiczne są drugim największym źródłem energii odnawialnej, zaraz za systemami wiatrowymi. Mimo, że obecnie...
Gdzie zamontować inwerter?

Gdzie zamontować inwerter?

Inwerter jest obowiązkowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenie to nazywane może być inwerterem solarnym lub falownikiem PV/fotowoltaicznym. Jest to...
Dotacje Mój prąd do instalacji fotowoltaicznych. Jakie są zasady?

Dotacje Mój prąd do instalacji fotowoltaicznych. Jakie są zasady?

Na zakup systemów fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej osób. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo...
Jak powstaje prąd ze słońca?

Jak powstaje prąd ze słońca?

Słońce jako centralna gwiazda Układu Słonecznego od setek milionów lat daje życie i ogrzewa naszą planetę. Przez cały ten czas Słońce dostarcza nam energię, ale jest też impulsem do...
Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter fotowoltaiczny to centrum zarządzania każdej instalacji fotowoltaicznej, która nie będzie pracować optymalnie jeśli inwerter będzie wątpliwej...
Jak dobrać inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna w sposób bez emisyjny wytwarza prąd elektryczny bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Żeby instalacja bezawaryjnie...
Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Obecnie na rynku instalacji fotowoltaicznych dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak inwertery solarne, optymalizatory mocy i mikroinwertery. Ich zalety, wady...
Domowa elektrownia fotowoltaiczna. Zalety prądu ze słońca.

Domowa elektrownia fotowoltaiczna. Zalety prądu ze słońca.

Odnawialne źródła energii są ostatnio na ustach wszystkich i coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę, że jedna godzina światła...
Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Ze względu na zmiany klimatyczne w najbliższej przyszłości wzrastać będzie, na naszej szerokości geograficznej, liczba dni...
Co wybrać: mikroinwerter czy klasyczny inwerter?

Co wybrać: mikroinwerter czy klasyczny inwerter?

W klasycznych instalacjach fotowoltaicznych wszystkie panele słoneczne są połączone ze sobą szeregowo, a cały układ podłączany jest do inwertera solarnego. Jednak w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z ogniw fotowoltaicznych,...
Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Dla właścicieli domów, jak i firm, cięcie kosztów oraz efektywność energetyczna oznaczają obecnie coś więcej...
Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne: Czym się różnią i które wybrać?

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne: Czym się różnią i które wybrać?

Produkcja energii elektrycznej ze światła słonecznego tylko w teorii wydaje się być prostym zagadnieniem. Istnieje...
Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna, czyli prywatna elektrownia fotowoltaiczna zbudowana jest z trzech głównych komponentów: paneli fotowoltaicznych, inwertera...
Zestaw tygodnia
Zamów online
Porozmawiaj z ekspertem

Nasz doradca energetyczny
dobierze najlepszą
instalację do Twoich potrzeb.

Umów się na spotkanie online
Zamów przez Internet

Wybierz instalację fotowoltaiczną on-line,
szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu!

Zamów online