Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Z raportu stowarzyszenia Solar Power Europe, wynika, że w 2020 roku w państwach UE dodano 18,7 GW nowych mocy – to rekordowa wartość. Ostatni tak dobry dla fotowoltaiki rok był w 2011.
Nowe analizy rynku energii słonecznej w UE, z których wynika, że pomimo utrudnień związanych z COVID-19 europejski rynek energii słonecznej wzrósł o 11%, dodając 18,7 GW nowych mocy. Liczba ta sprawia, że rok 2020 jest drugim najlepszym rokiem w historii energetyki słonecznej w Unii Europejskiej.
„To był trudny rok dla wszystkich sektorów, więc zakończenie roku 2020 z tak wyraźnym poparciem dla energii słonecznej jest bardzo pozytywne. Pomimo wpływu COVID-19, energia słoneczna (…) kwitła, udowadniając, że jest odporną, przewidywalną i bezpieczną technologią tam, gdzie inne źródła energii zawiodły. Europa jest teraz na dobrej drodze, aby stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu na świecie, a energia słoneczna może pomóc osiągnąć ten cel, nie tylko zapewniając odnawialną i elastyczną energię, ale także tworząc miliony miejsc pracy i zapewniając sprawiedliwą transformację wszystkim Europejczykom” mówi Walburga Hemetsberger, dyrektorka generalna SolarPower Europe.
Niemcy są największym rynkiem UE – w mijającym roku zainstalowano tam 4,8 GW. Na drugim miejscu znajduje się Holandia, która zwiększyła moc PV o 2,8 GW. Hiszpania, zeszłoroczny lider, dodała 2,6 GW, z czego prawie 1,5 GW pochodzi z systemów opartych na PPA, co czyni ją największym na świecie rynkiem energii słonecznej bez dotacji. Polska zainstalowała 2,2 GW nowych mocy – ponad dwukrotnie więcej niż w 2019. Pierwszą piątkę zamyka Francja z 945 MW nowych mocy, dzięki czemu przekroczyła ona próg 10 GW łącznie zainstalowanych mocy solarnych. Łączna moc zainstalowana energii słonecznej w UE osiągnęła 137,2 GW.
Prognozy rynkowe wskazują na dalszy silny wzrost, a zapotrzebowanie na nowe instalacje PV ma przekroczyć poziom 35 GW w 2024 roku, zwiększając wtedy całkowitą zainstalowaną moc do poziomu 252 GW.
„Największą niespodzianką na mapie słonecznej UE jest Polska, przyczółek węglowy w UE, gdzie węgiel zaspokajał prawie 75% zapotrzebowania na energię w2019” czytamy w raporcie. Analitycy wskazują, że to kolejny rok z tak dużym wzrostem – w 2019 roku zainstalowano około 1 GW nowych mocy, a w 2018 ok 250 MW – w czasie dwóch lat moc nowych instalacji wzrosła ośmiokrotnie.
Ogromny udział w tym mają najmniejsze instalacje – poniżej 50 kW. W tym tylko roku stworzono około 350 tysięcy nowych mikrosystemów fotowoltaicznych. NA koniec 2019 roku instalacje te tworzyły 65% systemów PV w Polsce. Dzięki projektom Mój Prąd i innym dofinansowaniom dla tej klasy systemów trend ten na pewno utrzyma się teraz i w kolejnych latach.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...