Fakty i mity fotowoltaiki

Sektor nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii otacza wiele mitów, które wynikają z słabej znajomości tematu – nie ma się, co dziwić, instalacje solarne w naszym krajobrazie zaczęły się realnie pojawiać dopiero około dziesięć lat temu. Dopiero niedawno, dzięki programom Prosument czy Mój Prąd instalacje fotowoltaiczne zaczęły popularyzować się nad Wisłą.
W poniższym tekście rozprawiamy się z kilkoma popularnymi mitami, które usłyszeć możemy, rozmawiając na temat źródeł odnawialnych. Tak! To zadziwiająco popularny obecnie temat – wiele osób myśli o oszczędzaniu dzięki fotowoltaice. Pamiętajmy jednak, że wiele z tych mitów ma w sobie ziarno prawdy.

Panele fotowoltaiczne działają tylko latem

Panele słoneczne działają w miejscach słonecznych, ale także w zimnych, czy nawet pochmurnych. To prawda, że im większe nasłonecznienie tym więcej prądu generuje system fotowoltaiczny, ale nie oznacza to, że nasza mikroinstalacja działać będzie tylko w lecie czy w ciepłych miesiącach. System fotowoltaiczny produkuje energię elektryczną przez cały rok.
Pochmurna pogoda nie ogranicza sprawności paneli słonecznych; nadal mogą one wytwarzać wystarczającą ilość energii. Nawet w mroźne, słoneczne zimowe dni generują one energię elektryczną w ilości podobnej do gorących letnich dni. Przykładami krajów z dosyć chłodnym klimatem, w których takie systemy są wydajne, są Niemcy, Wielka Brytania czy Chiny.
Istnieje błędne przekonanie dotyczące produkcji energii słonecznej w pochmurne dni. Powszechnie uważa się, że energia słoneczna nie może w ogóle zostać wyprodukowana, gdy słońce jest zasłonięte przez chmury. W rzeczywistości sytuacja jest bardziej złożona.
Panele słoneczne wykorzystują energię fotonów w zakresie widzialnym światła. Ogniwa fotowoltaiczne nie wykorzystują ciepła, ale jedynie światło do wytwarzania energii elektrycznej. Promieniowanie słoneczne, docierające do ogniw, dzieli się na dwa składniki. Jednym z nich jest bezpośrednie promieniowanie (DNI), czyli promienie słoneczne, docierające do paneli słonecznych bezpośrednio ze słońca. Drugim składnikiem jest promieniowanie rozproszone (DHI). Chmury również odbijają światło, dlatego też chmury, jakkolwiek ograniczają DNI, to zwiększają poziom DHI. Ilość energii w pochmurne dni może być niższa, ale daleko będzie jej do zera, o którym mówi ten mit.
Temperatura otoczenie również nie jest bez znaczenia, jednakże zależność jest odwrotna niż podpowiadać może to intuicja. Jak pisaliśmy w jednym z artykułów o wydajności paneli fotowoltaicznych, im chłodniej, tym sprawność ogniw fotowoltaicznych wyższa. Oznacza to, że przy takim samym nasłonecznieniu zimą i latem, to zimą produkcja energii elektrycznej będzie wyższa.

Panele słoneczne można montować tylko na dachu, nachylonym w odpowiednią stronę do słońca

Innym powszechnym mitem na temat fotowoltaiki jest to, że moduły PV najlepiej jest zainstalować na dachu. W rzeczywistości fotowoltaiczne instalacje dachowe mają ogromne zalety, które w większości przypadków zmieniają je w najatrakcyjniejszą, ale nie jedyną opcję.
Instalacje dachowe generalnie zapewniają lepszą ochronę paneli, ponieważ znajdują się one w trudniej dostępnym miejscu. Dodatkowo, na ogół w takiej instalacji, niższe jest zacienienie. Panele słoneczne chronią również dach przed gradem, śniegiem i innymi uszkodzeniami. Jednak instalacje dachowe mają też kilka wad. Czasami ich montaż wiązać może się z koniecznością modernizacji dachu (szczególnie w starszych budynkach), co zwiększa koszty inwestycji. Poza tym konserwacja modułów jest trudniejsza do wykonania, a ich ilość ograniczona wielkością dachu.
Kierunek nachylenia dachu jest istotny, gdyż wpływa na wydajność systemu fotowoltaicznego, jednakże nawet w przypadku dachów, które nachylone są w sposób daleki od optymalnego, instalacja fotowoltaiczna produkować będzie prąd. W wspomnianym już artykule o wydajności paneli fotowoltaicznych opisujemy, jakie jest optymalne ustawienie modułów; nawet dosyć znaczne odstępstwo od takiego ustawienia, spowodować może spadek ilości produkowanej energii elektrycznej o nie więcej niż kilkanaście procent.

Panele fotowoltaiczne są drogie i brzydkie

Ten mit był prawdziwy, ale w latach siedemdziesiątych, gdy systemy PV wchodziły na rynek. Początkowo panele fotowoltaiczne były ciężkie, nieporęczne i nieestetyczne. Dzisiaj już tak nie jest.
Zniknęły nieporęczne, brzydkie moduły słoneczne z przeszłości. Nowoczesne panele fotowoltaiczne są eleganckie, niskoprofilowe i naprawdę wyrafinowane, znacznie lepiej komponując się z powierzchniami dachów. W miarę jak trend przybiera na sile i staje się bardziej przystępny cenowo, domy z panelami fotowoltaicznymi na dachu szybko stają się normą.
Dodatkowo, pojawienie się np. dachówek fotowoltaicznych, powoduje, że możliwe jest zintegrowanie systemu PV z samym pokryciem dachowym, dzięki czemu uzyskujemy niemalże niewidoczną instalację fotowoltaiczną w bardzo przystępnej cenie.

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę zajmuje dziesięciolecia

Przejście na energię słoneczną to jedna z najlepszych inwestycji, jakich może dokonać każdy właściciel domu. Właściwie zaprojektowany i zainstalowany system solarny to inwestycja z gwarantowaną stopą zwrotu, co najmniej 12-15% rocznie, co oznacza zwrot po około 6-9 latach. Ta wartość rośnie wraz ze wzrostem stopy użyteczności – im więcej prądu zużywamy w domu, tym szybciej jesteśmy zacząć zarabia na inwestycji w fotowoltaikę. Dokładniejsze wyliczenia tego, jak szybko zwróci pisaliśmy w artykule o opłacalności fotowoltaiki.

Wykorzystanie fotowoltaiki sprawia, że nie mamy w domu prądu, gdy jest np. noc lub duże zachmurzenie

Prawdą jest jedynie to, że panele słoneczne nie mogą wytwarzać energii elektrycznej w nocy. Jeśli nie ma światła, to nie ma fotonów, jeśli nie ma fotonów, to nie ma elektryczności. Nie oznacza to jednak, że w naszym domu w nocy nie będzie prądu.
Istnieją dwa rozwiązania tej kwestii. Najprostszym i najkorzystniejszym z nich jest zostanie Prosumentem, czyli jednocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej. Pozwala to na korzystanie z systemu opustów. Jest to możliwość odebrania części energii elektrycznej, wprowadzonej do sieci energetycznej – np. niezużytej produkcji naszej przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Właściciele instalacji o mocy do 10 kW prądu mogą pobrać z sieci do 80% energii, wprowadzonej do niej z własnej instalacji, a posiadacze większych systemów, o mocy od 10 kW do 40 kW, pobrać mogą do 70% wprowadzonego prądu.
Podobnym rozwiązaniem jest własny, przydomowy magazyn energii elektrycznej. Zależnie od techniki wykorzystanych akumulatorów magazyn taki pozwala odzyskać od 65% do 90% energii elektrycznej, wykorzystanej do ładowania ogniw. Są to podobne wartości, co w przypadku zostania Prosumentem, jednakże pamiętać należy, że przydomowy akumulatorowy magazyn energii to spora inwestycja, porównywalna, czy nawet przekraczająca koszt samego systemu fotowoltaicznego. Ciężko może być ją uzasadnić, jeśli korzystać można z net-meteringu. Systemy akumulatorowe mają jedynie uzasadnione zastosowanie w tzw. systemach off-grid, czyli w ogóle odłączonych od sieci energetycznej oraz w przypadku instalacji o mocy przekraczającej 40 kW.

Panele fotowoltaiczne wymagają więcej energii do produkcji, niż są w stanie wygenerować

Badanie przeprowadzone przez amerykańskie Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej jednoznacznie pokazuje, że koszt energii potrzebnej do produkcji ogniw PV zwraca się w zazwyczaj mniej niż 4 lata. Inne źródła mówią o nawet krótszym czasie zwrotu „długu” energetycznego – od roku do trzech lat.
Zakładając 30-letnią żywotność systemu fotowoltaicznego, zapewnią on zysk netto energii przez od 25 do 29 lat – bez zanieczyszczeń i produkcji gazów cieplarnianych. Powyższy mit nie jest, więc nawet bliski prawdzie, a przekonanie to pochodzi z czasów, gdy ogniwa PV były dużo mniej wydajne oraz bardziej skomplikowane w produkcji.

Produkcja ogniw fotowoltaicznych generuje dożo zanieczyszczeń

Jak już pokazaliśmy powyżej, ogniwa fotowoltaiczne produkują w czasie swojego życia znacznie więcej energii, niż potrzebne jest do ich wyprodukowania. Jednakże, często można się spotkać z podobnym zarzutem dotyczącym produkowanych w fabrykach ogniw PV zanieczyszczeń. One także dalekie są od prawdy.
Instalacja fotowoltaiczna, zaspokajający połowę zapotrzebowania na energię elektryczną typowego gospodarstwa domowego, jest w stanie wyeliminować około 100 ton CO2, pół tony dwutlenku siarki i niemalże 300 kilogramów tlenków azotu z powietrza przez cały okres swojej eksploatacji. W czasie produkcji ogniwa z kolei nie powstają niemalże żadne zanieczyszczenia. Obecnie wszelkie zanieczyszczenia, powstające w procesie produkcyjnym, są minimalne i w większości poddawane recyklingowi. Jeżeli zależy nam na ochronie środowiska naturalnego, to fotowoltaika jest oczywistym wyborem.

Montaż modułów PV na dachu może go uszkodzić

Nie jest to bezpośrednio nieprawda – niepoprawny montaż wieszaków modułów PV może przyczynić się do uszkodzenia poszycia dachowego. Dlatego tak ważne jest, aby instalacji dokonali specjaliści, którzy robią to w odpowiedni sposób. Dzięki zachowaniu odpowiednich standardów i wykorzystaniu wieszaków dostosowanych do konkretnego rodzaju dachu (dachówka ceramiczna, blacha na rąbek stojący, papa – wszystkie te dachy wymagają innych zamocowań) instalacja PV nie tylko nie uszkodzi dachu, ale także będzie w trwały sposób na nim zamocowana. Jest to ważne, szczególnie w przypadku silnych wiatrów, czy innych zjawisk atmosferycznych, które mocno obciążają tak dach, jak i system montażu modułów fotowoltaicznych.

System fotowoltaiczny jest awaryjny i trudny w utrzymaniu

Panele fotowoltaiczne nie mają ruchomych części i nie wymagają regularnej konserwacji. Zazwyczaj zaleca się jedynie spłukiwanie paneli wodą mniej-więcej raz w roku, ale wielu właścicieli paneli w rzeczywistości nigdy ich nie czyści i zamiast tego zdając się na deszcz, który wykonuje za nich to za danie zupełnie za darmo. Zwykle zabrudzenia nie powodują redukcji wydajności systemu fotowoltaicznego o więcej niż 5% w całym okresie eksploatacji paneli.
Jeśli chodzi z kolei o awaryjność systemu fotowoltaicznego, to same moduły fotowoltaiczne w zasadzie w ogóle się nie psują – mogą one jedynie ulec uszkodzeniu na skutek np. gradobicia, co jednak jest pokrywane przez ubezpieczenie, które jest mocno rekomendowane w przypadku takiej inwestycji. Jedynym elementem systemu solarnego, o awarii, którego można realnie mówić, jest falownik. Jednakże, w przypadku dobrze dobranego do wymagań instalacji fotowoltaicznej urządzenia, prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest nikłe. Jeśli to jeszcze za mała gwarancja długiej pracy systemu, to pamiętać trzeba o wieloletniej – nawet do 15 lat – gwarancji udzielanej, przez wiodących producentów falowników solarnych na produkowane przez nich urządzenia.

Instalacja systemu PV jest skomplikowana

W zasadzie jest to prawda, ale pamiętajmy – nie robi tego byle kto, tylko fachowcy. Firmy instalujące systemy fotowoltaiczne, takie jak np. Sunvival, robią wiele, aby dochować odpowiednie standardy montażu. Firma zatrudnia specjalistów w swojej dziedzinie, którzy dochowują wysokiego standardu montażu instalacji fotowoltaicznej.

Panele PV na dachu przyciągają pioruny

Każdy element dachu narażony jest na uderzenie wyładowania atmosferycznego podczas burzy, niezależnie czy na dachu zamontowane są moduły fotowoltaiczne czy też nie. Oczywiście – ramy, na których są one montowane, są doskonałym przewodnikiem dla piorunów, jednakże nie oznacza to, że przyciągają one pioruny. Można powiedzieć nawet, że chronią nasz dom, przed skutkami uderzenia pioruna.
Każdą instalację fotowoltaiczną należy uziemić. Dodatkowo, jeśli budynek wyposażony jest w instalację odgromową, to należy zachować odpowiedni odstęp – ok. 50 cm – pomiędzy piorunochronem, a konstrukcją systemu PV. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, to konieczne jest połączenie jej z instalacją odgromową lub, jeśli budynek nie jest w nią wyposażony, z uziemieniem.
Dodatkowo w systemie tego rodzaju montuje się standardowo ograniczniki przepięć. Prawidłowo wykonana instalacja odgromowa (przewód 16 mm2) z ogranicznikami przepięć typu 1+2 daje na ogół wystarczające zabezpieczenie przed uderzeniami pioruna. O standardach montażu wykorzystywanych w Sunvival poczytać więcej można tutaj.

Cały prąd, który jest wyprodukowany przez panele najpierw trafia do sieci a dopiero potem można odebrać to, co się wyprodukowało

Nie jest to prawda. Jeśli jesteśmy Prosumentem energii odnawialnej, to wykorzystujemy tak zwany net-metering, czyli obliczanie energii elektrycznej netto. Do sieci trafia tylko energia elektryczna, którą wyprodukowały w danym momencie nasze panele fotowoltaiczne i której nie zużyliśmy na bieżąco – dokładnie to znaczy rozliczenie netto.
Licznik dwukierunkowy, jaki instaluje się u Prosumenta, zlicza ile niezużytej energii wprowadzane jest do sieci, a następnie pozwala na odebranie części z niej z sieci z powrotem– jest to tak zwany opust. Wrócić może do nas 70% lub 80%, zależy od mocy naszej instalacji fotowoltaicznej.
Net-metering, jest najbardziej opłacalnym sposobem magazynowania energii – sieć przesyłowa jest tutaj naszym „akumulatorem”, który naładować możemy w momencie, gdy produkcja energii jest najwyższa – w ciągu dnia, przy dużym nasłonecznieniu, a pobrać z niego energię, gdy zapotrzebowanie jest największe – wieczorem i w nocy.

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...
Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Obecny rząd zapowiedział, w ramach tak zwanego Polskiego Ładu, rewolucję w zakresie jednorodzinnego budownictwa mieszkalnego....
Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: detale techniczne projektu i instalacji

Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: detale techniczne projektu i instalacji

Jest wiele aspektów technologicznych, które można przeoczyć podczas projektowania czy montażu instalacji technologiczne. Mówią, że...
Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: typowe błędy projektantów i instalatorów

Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: typowe błędy projektantów i instalatorów

Błędy podczas projektowania fotowoltaiki Projektowanie i montaż systemu fotowoltaicznego, jak każde przedsięwzięcie inżynierskie może być...
Polski falownik i polskie panele – Selfa PV

Polski falownik i polskie panele – Selfa PV

Polski producent PV nie przestaje zaskakiwać. Selfa wprowadziła do oferty nowe moduły o dużej mocy...
Charakterystyka energetyczna budynku – klucz do efektywnego domu

Charakterystyka energetyczna budynku – klucz do efektywnego domu

Mimo, że branża budowlana przechodzi ciągłą transformację a trendy zmieniają się dynamicznie, jedna zasada pozostaje...
Panele bifacjalne: od technologii kosmicznej do naszych dachów

Panele bifacjalne: od technologii kosmicznej do naszych dachów

W sektorze fotowoltaicznym walczy się o każdy wat mocy elektrycznej, którą można wygenerować i każdy...
Fotowoltaika,  instalacja skierowana na wschód zachód czy południe?

Fotowoltaika, instalacja skierowana na wschód zachód czy południe?

Korzyści płynących z własnego systemu fotowoltaicznego generującego energię elektryczną jest wiele...Prywatną elektrownią dziś cieszy już...
Zmiany w fotowoltaice – koniec opustów

Zmiany w fotowoltaice – koniec opustów

Obecne Rozliczenie prosumentów Obecnie osoby lub firmy które mają instalację do 50 kWp mogą korzystać...
Instalacja fotowoltaiczna a zbyt wysokie napięcie w sieci

Instalacja fotowoltaiczna a zbyt wysokie napięcie w sieci

Na przestrzeni ostatnich kilku lat krajobraz naszego kraju zmienił się diametralnie. Na domach prywatnych, obiektach...
Carport czyli samochodowa wiata fotowoltaiczna 2 w 1

Carport czyli samochodowa wiata fotowoltaiczna 2 w 1

Przydomowe instalacje fotowoltaiczne robią się w naszym kraju coraz popularniejsze. Jeszcze niedawno posiadanie własnych systemów...
Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale też...
Panele fotowoltaiczne JA Solar

Panele fotowoltaiczne JA Solar

Na rynku obecnych jest wiele firm, produkujących panele fotowoltaiczne. Początkowo rynek ten zdominowany był przez...
Solplanet AISWEI nowy król średniej półki falowników

Solplanet AISWEI nowy król średniej półki falowników

Solplanet - niemieckie korzenie w przystępnej cenie Solplanet to nowa marka jednego z największych na...
Jak działa i jak odczytać licznik dwukierunkowy

Jak działa i jak odczytać licznik dwukierunkowy

Właściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych są nie tylko producentami energii elektrycznej, ale także jej konsumentami. Tym...
Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Każdy płacący rachunki za prąd jest w stanie odpowiedzieć na pytanie ile zużywa energii elektrycznej....
Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne na ogół produkują więcej energii, niż zużywają nasze domy, a przynajmniej nie w...
Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele inwerterów solarnych , jak zatem wybrać ten odpowiedni do...
Agroenergia nowe zasady na 2021 – czyli ile wynoszą dopłaty do fotowoltaiki dla rolników

Agroenergia nowe zasady na 2021 – czyli ile wynoszą dopłaty do fotowoltaiki dla rolników

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wiele energii i poświęcenia. Współczesne gospodarstwa muszą stawiać na wysoką jakość...
Ulga termomodernizacyjna – czyli jak odliczyć od podatku fotowoltaikę, pompę ciepła i nowe okna

Ulga termomodernizacyjna – czyli jak odliczyć od podatku fotowoltaikę, pompę ciepła i nowe okna

Na czym polega ulga termomodernizacyjna? Ulga termomodernizacyjna daje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o część kosztów...
Fotowoltaika dla rolników – z jakich dotacji i ulg można skorzystać?

Fotowoltaika dla rolników – z jakich dotacji i ulg można skorzystać?

Jak działa fotowoltaika dla rolników? W przypadku osób indywidualnych i rolników którzy chcą założyć fotowoltaikę...
Magazyn energii w samochodzie elektrycznym

Magazyn energii w samochodzie elektrycznym

Samochody elektryczne i hybrydy plug in są coraz popularniejsze. Rosnąca liczba publicznie dostępnych ładowarek oraz...
Autokonsumpcja energii – czyli jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Autokonsumpcja energii – czyli jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne są coraz powszechniejszym widokiem na polskich dachach. Już ponad pół miliona domów korzysta...
Ładowanie samochodu elektrycznego – sprawdzamy ile kosztuje jazda elektrykiem

Ładowanie samochodu elektrycznego – sprawdzamy ile kosztuje jazda elektrykiem

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Ponieważ rośnie zainteresowanie samochodami elektrycznymi postanowiliśmy sprawdzić jak może wyglądać...
Czy panele full black to najlepszy wybór?

Czy panele full black to najlepszy wybór?

Wybór paneli fotowoltaicznych jest centralnym aspektem projektowania instalacji solarnej. Główne parametry, jakie bierze się pod...
Mój Prąd nowe informacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mój Prąd nowe informacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

O kontynuacji bardzo udanego programu Mój Prąd mówi się już od dawna, podając jednakże bardzo...
Finansowanie fotowoltaiki

Finansowanie fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna każdego dnia przynosi wymierne korzyści obniżając rachunki za prąd. Każdy słoneczny dzień to...
Inwertery hybrydowe  – jak działają

Inwertery hybrydowe – jak działają

Falownik jest kluczowym elementem instalacji elektrycznej w każdym systemie fotowoltaicznym. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu...
SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge to izraelsko-amerykańska firma, która należy do ścisłej czołówki producentów oprzyrządowania elektrycznego dla systemów fotowoltaicznych....
Tandemowe ogniwa PV osiągają 30% – czas skupić się na stabilności

Tandemowe ogniwa PV osiągają 30% – czas skupić się na stabilności

Badacze z Helmholtz Zentrum Berlin ustanowili w zeszłym roku światowy rekord sprawności ogniw tandemowych perowskit-krzem...
Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Jednym z kluczowych aspektów projektowania instalacji fotowoltaicznej jest dobór modułów solarnych. Na rynku obecnie jest...
Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Moduły solarne, w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych, montuje się typowo na dachu budynku. Co jednak w...
Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Jakkolwiek nie wiadomo jeszcze nic oficjalnie na temat nowej edycji programu Mój Prąd 2021, to...
Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Ogniwa fotowoltaiczne działają bardzo dobrze przez cały rok – produkują prąd tak w środku gorącego...
Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Jak mówi prawo Betteridga, dotyczące nagłówków prasowych, „na każdy tytuł, będący pytaniem, można odpowiedzieć krótkim...
Fakty i mity fotowoltaiki

Fakty i mity fotowoltaiki

Sektor nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii otacza wiele mitów, które wynikają z słabej znajomości tematu –...
Pompa ciepła powietrze-woda sposób na tanie ogrzewanie

Pompa ciepła powietrze-woda sposób na tanie ogrzewanie

Istnieje obecnie wiele sposób na tanie ogrzewanie domu. Pompy ciepła należą do jednych z najtańszych...
Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Istnieje szereg czynników, które mogą wymusić korzystanie z ogrzewania w pełni elektrycznego. Być może do...
Przezroczyste ogniwa słoneczne rozwiązaniem przyszłości

Przezroczyste ogniwa słoneczne rozwiązaniem przyszłości

Energia słoneczna dowiodła swojego ogromnego potencjału, jako czyste źródło energii. Naukowcy z Korei przedstawili właśnie...
Farma fotowoltaiczna, kiedy się opłaca?

Farma fotowoltaiczna, kiedy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna, niezależnie od skali, musi być odpowiednio przemyślaną inwestycją, aby była opłacalna. W Internecie...
Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Z raportu stowarzyszenia Solar Power Europe, wynika, że w 2020 roku w państwach UE dodano...
Opłata mocowa i podwyżki cen prądu 2021

Opłata mocowa i podwyżki cen prądu 2021

Jak co roku Urząd Regulacji Energetyki (URE) w ostatnim kwartale tego roku prowadził postępowania w...
Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Holenderska firma budowlana Heijmans zainstalowała pilotażową barierę akustyczną zintegrowaną z systemem fotowoltaicznym w Rosmalen w...
Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Na rynku istnieje wiele systemów pokryć dachowych o zróżnicowanych parametrach użytkowych i cenie. Dla wielu...
Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Jeśli budujemy dom, w pewnym momencie z pewnością staniemy przed wyborem źródła ciepła. Obecnie na...
Nowość w ofercie – panele fotowoltaiczne Selfa

Nowość w ofercie – panele fotowoltaiczne Selfa

Polskie panele fotowoltaiczne - Selfa Do naszej oferty wprowadziliśmy najnowsze polskie moduły fotowoltaiczne ze szczecińskiej...
Perspektywy dofinansowań na 2021 rok co już wiadomo?

Perspektywy dofinansowań na 2021 rok co już wiadomo?

Na koniec października 2020 roku, łączna moc zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych wyniosła 2682,7 MW....
Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Europie

Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Europie

Francuskie władze zatwierdziła 3 listopada rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie budowy dużej fabryki modułów fotowoltaicznych...
Ekonomia i ekologia czyli opinia Pana Pawła o swojej nowej instalacji fotowoltaicznej

Ekonomia i ekologia czyli opinia Pana Pawła o swojej nowej instalacji fotowoltaicznej

Kilka ciepłych słów od naszego klienta. Cieszymy się, ze Pan Paweł wybrał naszą ofertę i...
Nowa instalacja fotowoltaiczna 3.3 kWp i opinia zadowolonego klienta

Nowa instalacja fotowoltaiczna 3.3 kWp i opinia zadowolonego klienta

Nasz klient, Pan Dominik docenił solidną pracę naszym instalatorów. Zawsze warto przestrzegać BHP. Nasi klienci...
WT 2021 dom energooszczędny w praktyce

WT 2021 dom energooszczędny w praktyce

Od wielu lat dużo czasu poświęca się zmniejszeniu energochłonności domów, w których mieszkamy. Ma to...
Instalacja fotowoltaiczna – na trackerach czy na stelażu

Instalacja fotowoltaiczna – na trackerach czy na stelażu

Montaż paneli fotowoltaicznych jest nie mniej istotnym wyborem podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej niż np. wybór...
Amerykański start-up rozpoczyna produkcję drukowanych, perowskitowych ogniw PV na rolce

Amerykański start-up rozpoczyna produkcję drukowanych, perowskitowych ogniw PV na rolce

Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne perowskit Start-up Energy Materials Corporation (EMC) z siedzibą w stanie Nowy Jork...
Smog! Jak zadbać o jakość powietrza?

Smog! Jak zadbać o jakość powietrza?

Trudno uwierzyć, że coś tak podstawowego i ważnego jak czyste powietrze stało się przedmiotem troski...
Kolejny klient zadowolony z profesjonalnego montażu

Kolejny klient zadowolony z profesjonalnego montażu

Oto opinia kolejnego zadowolonego klienta. Ciepłe słowa które ogromnie motywują nas do dalszej pracy. Chcesz...
Do Mojego Prądu dołożono 100 milionów na ten rok

Do Mojego Prądu dołożono 100 milionów na ten rok

Pod koniec października środki w programie Mój Prąd już się wyczerpały, mimo tego, że nabór...
Dofinansowanie na fotowoltaikę  – Warszawa daje 15 000

Dofinansowanie na fotowoltaikę – Warszawa daje 15 000

Mieszkańcy Warszawy już teraz mogą składać wnioski o dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznych w 2021. ...
Brawo Dania 👍 w 2021 realizacja rekordowej farmy fotowoltaicznej

Brawo Dania 👍 w 2021 realizacja rekordowej farmy fotowoltaicznej

Spółka European Energy ma niebawem rozpocząć budowę farmy słonecznej o mocy 300 MW w Danii....
Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

O oszczędzaniu energii elektrycznej mówi się już od dziesięcioleci. Jeszcze do niedawna, mówiło się o...
Jak odczytywać licznik prądu

Jak odczytywać licznik prądu

Licznik zużycia prądu, to urządzenie znajdujące się pomiędzy naszą domową siecią elektryczna, a siecią przesyłową...
Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie coraz popularniejsze, szczególnie w nowych budynkach. Oprócz oczywistych zalet, takich jak...
Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Sprawność i czas życia instalacji fotowoltaicznej zależny jest od wielu czynników. Nie jest to prosta...
Nowe pomysły na projektowanie ogniw PV proste zasady pułapkowania światła w krzemie

Nowe pomysły na projektowanie ogniw PV proste zasady pułapkowania światła w krzemie

Istnieje wiele pomysłów na zwiększanie ilości produkowanej z ogniwa fotowoltaicznego energii elektrycznej. Sprawność konwersji jest...
Fotowoltaika – ekologiczna lokata na wysoki procent

Fotowoltaika – ekologiczna lokata na wysoki procent

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie pieniędzy. W polskiej świadomości od dawna zakorzenione są lokaty oszczędnościowe,...
Rekordowe wzrosty polskiej fotowoltaiki

Rekordowe wzrosty polskiej fotowoltaiki

Jak donosi spółka Polskie Sieci Energetyczne (PSE), operator systemu przesyłu energii elektrycznej w Polsce, na...
Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Mówi się, że system fotowoltaiczny i pompa ciepła, to połączenie idealne. Z jednej strony mamy...
Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które transportuje energię cieplną ze źródła ciepła do tak zwanego rezerwuaru...
Samowystarczalność energetyczna przyszłość czy teraźniejszość?

Samowystarczalność energetyczna przyszłość czy teraźniejszość?

Każdy z nas jest zależny w jakimś stopniu od innych ludzi. Żyjemy w społeczeństwie. Tak...
Wpływ chmur na wydajność paneli fotowoltaicznych

Wpływ chmur na wydajność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest doskonałą inwestycją naszych środków. Niezależnie, czy kuszą nas oszczędności w zużyciu energii elektrycznej,...
Net metering:  na czym polega i czy się opłaca?

Net metering: na czym polega i czy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia światło słoneczne w prąd elektryczny zawsze, kiedy świeci słońce, niezależnie od poboru prądu...
Żywotność paneli słonecznych

Żywotność paneli słonecznych

Inwestując w panele słoneczne – czy do przydomowej mikroinstalacji PV, czy dużej farmie fotowoltaicznej –...
Jak działa Instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa Instalacja fotowoltaiczna?

Systemy fotowoltaiczne są drugim największym źródłem energii odnawialnej, zaraz za systemami wiatrowymi. Mimo, że obecnie...
Gdzie zamontować inwerter?

Gdzie zamontować inwerter?

Inwerter jest obowiązkowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenie to nazywane może być inwerterem solarnym lub falownikiem PV/fotowoltaicznym. Jest to...
Dotacje Mój prąd do instalacji fotowoltaicznych. Jakie są zasady?

Dotacje Mój prąd do instalacji fotowoltaicznych. Jakie są zasady?

Na zakup systemów fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej osób. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo...
Jak powstaje prąd ze słońca?

Jak powstaje prąd ze słońca?

Słońce jako centralna gwiazda Układu Słonecznego od setek milionów lat daje życie i ogrzewa naszą planetę. Przez cały ten czas Słońce dostarcza nam energię, ale jest też impulsem do...
Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter fotowoltaiczny to centrum zarządzania każdej instalacji fotowoltaicznej, która nie będzie pracować optymalnie jeśli inwerter będzie wątpliwej...
Jak dobrać inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna w sposób bez emisyjny wytwarza prąd elektryczny bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Żeby instalacja bezawaryjnie...
Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Obecnie na rynku instalacji fotowoltaicznych dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak inwertery solarne, optymalizatory mocy i mikroinwertery. Ich zalety, wady...
Domowa elektrownia fotowoltaiczna. Zalety prądu ze słońca.

Domowa elektrownia fotowoltaiczna. Zalety prądu ze słońca.

Odnawialne źródła energii są ostatnio na ustach wszystkich i coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę, że jedna godzina światła...
Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Ze względu na zmiany klimatyczne w najbliższej przyszłości wzrastać będzie, na naszej szerokości geograficznej, liczba dni...
Co wybrać: mikroinwerter czy klasyczny inwerter?

Co wybrać: mikroinwerter czy klasyczny inwerter?

W klasycznych instalacjach fotowoltaicznych wszystkie panele słoneczne są połączone ze sobą szeregowo, a cały układ podłączany jest do inwertera solarnego. Jednak w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z ogniw fotowoltaicznych,...
Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Dla właścicieli domów, jak i firm, cięcie kosztów oraz efektywność energetyczna oznaczają obecnie coś więcej...
Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne: Czym się różnią i które wybrać?

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne: Czym się różnią i które wybrać?

Produkcja energii elektrycznej ze światła słonecznego tylko w teorii wydaje się być prostym zagadnieniem. Istnieje...
Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna, czyli prywatna elektrownia fotowoltaiczna zbudowana jest z trzech głównych komponentów: paneli fotowoltaicznych, inwertera...
Zestaw tygodnia
Zamów online
Porozmawiaj z ekspertem

Nasz doradca energetyczny
dobierze najlepszą
instalację do Twoich potrzeb.

Umów się na spotkanie online
Zamów przez Internet

Wybierz instalację fotowoltaiczną on-line,
szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu!

Zamów online