Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Holenderska firma budowlana Heijmans zainstalowała pilotażową barierę akustyczną zintegrowaną z systemem fotowoltaicznym w Rosmalen w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. Projekt jest częścią planu, który firma realizuje od 2017 roku. Jego celem jest m.in. testowanie rozwiązań fotowoltaicznych i integracja ich z infrastrukturą drogową. Projekt realizowany jest we współpracy z belgijskim producentem energii słonecznej Soltech i holenderskim specjalistą w zakresie tellurku kadmu (CdTe) Sanko Solar. Uczestniczył w nim również Solliance wraz z Holenderską Organizacją Stosowanych Badań Naukowych.
Testowana bariera akustyczna ma długość 400 m. Została wyposażona w 136 paneli słonecznych. Firma zastosowała trzy rodzaje technologie fotowoltaiczne. Solliance dostarczyło cienkowarstwowe, dwuwarstwowe ogniwa CIGS, Soltech dostarczyło dwustronne krystaliczne ogniwa słoneczne, a firma Sanko Solar dostarczyła produkty CdTe. System służyć ma do testów różnych podejść i technologii w tej nietypowej lokalizacji.
Firmie udało się jasno określić wyzwania i możliwości związane z budową i eksploatacją tego rodzaj systemów. Na przykład, pod względem opłacalności, projekt przyniósł wyniki niższe niż oczekiwano. Heijmans przypisuje to niskim stawkom, po jakich energia jest sprzedawana do sieci. Dużo opłacalniejsze jest lokalna konsumpcja energii, niż jej transmitowanie do sieci, jak sugeruje Stijn Verkuilen, specjalista ds. Rozwoju biznesu w Heijmans. Wskazuje on np. na systemy do ładowania pojazdów elektrycznych czy też zaopatrywanie w prąd pobliskich domów.
Verkuilen mówi, że słoneczne bariery dźwiękochłonne nie są obecnie w stanie konkurować z konwencjonalnymi barierami pod względem ekonomicznym, ale poprawa sprawności systemu może być sposobem na zmniejszenie różnicy w efektywnej cenie. Dodatkowo polepszona estetyka jest częścią wartości dodanej ekranów fotowoltaicznych, co może zapewnić im przewagę nad klasycznymi ekranami.
Przed realizacją tego projektu firma Heijmans uczestniczyła w badaniach terenowych, które wykazały, że ekrany dźwiękochłonne są dobrym miejsce do instalacji systemów solarnych. Holenderska krajowa agencja ds. Gospodarki wodnej, Rijkswaterstaat, planuje wykorzystać obecny projekt, jako studium wykonalności dla większej liczby podobnych rozwiązań. Ma to na celu zidentyfikowanie dodatkowych powierzchni, na których możliwe jest instalowanie systemów PV, z uwagi na ograniczony teren powierzchni użytkowych w tym kraju. W ostatnich latach instytuty badawcze i firmy prywatne w tym kraju próbowały instalować fotowoltaikę na powierzchniach nie tylko tym dachów, ale także ekranów akustycznych, powierzchni wodnych na lądzie i na morzu oraz na ścieżkach rowerowych.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...