Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale też przez firmy. Z jednej strony fotowoltaika pozwala na uzyskanie całkowitej niezależności od zewnętrznych dostawców energii, a także na pozyskiwanie prądu w sposób przyjazny dla środowiska. Z drugiej – może to być świetny sposób na obniżenie kosztów. Od pewnego czasu rozważasz instalację fotowoltaiki w swojej firmie? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy, ile możesz zaoszczędzić i z jakich form dofinansowania możesz skorzystać!

Fotowoltaika dla firm – czy firma może działać jako prosument?

W sierpniu 2018 roku w życie weszła nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jedną ze zmian, które zostały wprowadzenie, było objęcie przedsiębiorców prosumenckim systemem opustów. Przedtem za prosumenta uznawano osobę, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii wyłącznie w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Po nowelizacji natomiast prosument energii odnawialnej to termin, oznaczający „odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 443 i 1486).”

Co to oznacza w praktyce?

Otóż dzięki nowelizacji działalność prosumencką mogły prowadzić również te podmioty, które chcą produkować energię z odnawialnych źródeł energii także na potrzeby własnej firmy. To doskonała wiadomość dla firm, które zyskały możliwość bilansowania nadwyżek wyprodukowanej energii.

Fotowoltaika dla firmy i domu – na czym polega różnica

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy zastanawiają się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, bardzo często mają wiele wątpliwości. Najczęściej dotyczą one tego, że w ciągu dnia – kiedy panele produkują najwięcej energii, z uwagi na światło słoneczne – zapotrzebowanie na energię w domu jest… niemalże zerowe. Domownicy są wtedy w pracy lub w szkole. Kiedy natomiast wszyscy wracają do domu i zaczynają włączać światło, piekarnik, pralkę, komputer czy telewizor, zapotrzebowanie na energię rośnie – jednak wtedy słońce chyli się ku zachodowi, a panele przestają produkować energię.

Oczywiście rozwiązaniem tego problemu jest zostanie prosumentem, jednak należy podkreślić, że w przypadku firm wygląda to zupełnie inaczej.

W czasie, kiedy panele produkują największe ilości energii elektrycznej – czyli w dzień, gdy świeci słońce – większość firm działa i ma najwyższe zużycie prądu. To oznacza, że fotowoltaika w firmie może być jeszcze bardziej opłacalna. Dlaczego? Z tego powodu, że – dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu na prąd w ciągu dnia – możliwe jest niemal natychmiastowe zużycie wygenerowanej energii elektrycznej. Nie ma więc potrzeby, aby duże ilości przekazywać do sieci energetycznej.

O ile w gospodarstwach domowych autokonsumpcja wyprodukowanej energii najczęściej sięga 20, czasem 30 proc., o tyle w przypadku fotowoltaiki w firmie, autokonsumpcja jest o wiele wyższa . Szczególnie w zakładach przemysłowych czy biurowcach, gdzie zapotrzebowanie na energię jest ogromne niemal przez cały dzień.

Fotowoltaika dla firm to sposób na obniżenie kosztów

Jednym z podstawowych celów każdego przedsiębiorcy jest nie tylko zwiększanie przychodów, ale też obniżenie firmowych kosztów, co przekłada się na większy zysk. Instalacja fotowoltaiczna dla firm to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg korzyści dla firm. Przede wszystkim pozwala ono na budowanie wizerunku nowoczesnej firmy, która działa w myśl koncepcji CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Ekologiczna postawa z pewnością zostanie doceniona nie tylko przez indywidualnych klientów, ale też przez ważnych kontrahentów.

Największą korzyścią, wynikającą z założenia instalacji fotowoltaicznej w firmie, są jednak oszczędności. Szacuje się, że koszty energii elektrycznej mogą zostać obniżone nawet o 90%, co w przypadku firm ma ogromne znaczenie – z uwagi nie tylko na duże zapotrzebowanie na prąd, ale wyższe stawki za prąd dla firm. A zatem fotowoltaika dla firmy jest kosztem, który generuje duże oszczędności.

Formy finansowania fotowoltaiki dla firm

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych może być dużym wydatkiem, co dla wielu przedsiębiorców może być powodem, dla którego zwlekają z podjęciem ostatecznej decyzji. Nie każda firma jest w stanie kupić fotowoltaikę za gotówkę. Istnieje jednak wiele ciekawych form finansowania fotowoltaiki dla firm, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Jedną z nich może być leasing fotowoltaiki . Obecnie taka forma finansowania jest bardzo popularna, szczególnie w przypadku samochodów firmowych czy sprzętu komputerowego. Okazuje się jednak, że leasing fotowoltaiki również jest coraz częściej wybierany przez firmy. W przypadku leasingu możliwe jest finansowanie instalacji fotowoltaicznej do 50 kWp. Okres leasingu może wynosić nawet do 84 miesięcy, niezależnie od tego, czy jest to instalacja na gruncie, czy może na dachu. To doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą korzystać z fotowoltaiki, ale nie mają możliwości zaangażowania zbyt wielu firmowych środków. Całkowity koszt leasingu fotowoltaiki przy założeniu, że okres finansowania wyniesie cztery lata, może nie przekroczyć 109 proc. Oznacza to, że takie rozwiązanie jest bardzo korzystne finansowo .

Inną formą finansowania fotowoltaiki w firmie może być kredyt, który także jest rozwiązaniem często wybieranym przez przedsiębiorców. Z jednej strony nie wymaga angażowania firmowych środków, a z drugiej – zamiast wysokich rachunków za prąd można spłacać niskie raty. Obecnie firmy mogą liczyć na bardzo korzystne oprocentowanie, jeśli zdecydują się na kredyt na fotowoltaikę.

Fotowoltaika dla firm – dotacje

Innym rozwiązaniem może być dotacja na fotowoltaikę dla firm. Konieczność korzystania z ekologicznych, odnawialnych źródeł energii elektrycznej jest jednym z priorytetów nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. W związku z tym powstają liczne programy polskie i europejskie, które sprawiają, że fotowoltaika dla firm jest coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Jednym z programów, w ramach których firma może otrzymać dotację na fotowoltaikę, jest Program 50 kW na start. Jest to program wspierający przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich i małych firm, a także dla mikroprzedsiębiorców. W ramach programu firma może otrzymać dofinansowanie do 100 proc. kosztów, w tym 90 proc. w formie nie umarzalnej pożyczki i 10 proc. w formie dotacji do 10 proc. udzielonego dofinansowania.

W 2021 roku firmy mogą korzystać również z dotacji w ramach programu Energia Plus. Dotacja może przyjąć formę pożyczki pokrywającej do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotacji, pokrywającej maksymalnie do 50 kosztów kwalifikowanych. Druga opcja skierowana jest dla przedsięwzięć wykorzystujących technologię ORC (technologii produkcji energii elektrycznej w obiegu).

Jeśli chodzi o dotacje na fotowoltaikę dla firm, możliwości jest sporo. Warto zapoznać się z programami w swoim regionie, a także z ogólnopolskimi i pochodzącymi z Unii Europejskiej, a następnie zgłosić się do tego, który pozwoli na uzyskanie możliwie najlepszych warunków. Dotacje na fotowoltaikę dla firm to naprawdę korzystne rozwiązanie!

Dlaczego firma powinna zainwestować w fotowoltaikę – podsumowanie

Podstawowym powodem, dla którego każdy przedsiębiorca powinien rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, są oszczędności. Możliwość obniżenia kosztów za energię elektryczną o 90 proc. lub więcej to jeden z powodów, dla których tak wiele firm decyduje się na fotowoltaikę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że firma będzie o wiele bardziej przyjazna dla środowiska. W związku z tym, że obecnie firmy mogą działać jako prosumenci, a form finansowania i możliwości skorzystania z dotacji jest wiele, fotowoltaika dla firm jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...