Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Mówi się, że system fotowoltaiczny i pompa ciepła, to połączenie idealne. Z jednej strony mamy ekologiczne źródło niemalże darmowej energii elektrycznej, a z drugiej strony nowoczesne i bardzo wydajne źródło ciepła, które do działania wymaga tylko energii elektrycznej. Dzięki temu łatwo jest zestawić prosty system, składający się z powietrznej pompy ciepła i fotowoltaiki, który cały rok jest w stanie dostarczać ciepłą wodę użytkową czy do ogrzewania.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które – jak sama nazwa wskazuje – „pompuje” ciepło. Używając systemu złożonego z parownika, skraplacza, sprężarki i kapilary (lub zaworu dławiącego) wypełnionych czynnikiem chłodniczym, możliwe jest transportowanie ciepła z zimniejszych do cieplejszych materiałów. W przypadku typowych systemów domowych stosuje się gruntowe lub powietrzne pompy ciepła, pobierające ciepło z, odpowiednio, ziemi lub powietrza i transportujące je do wnętrza domu lub zbiornika ciepłej wody użytkowej. Więcej o pompach ciepła pisaliśmy w artykule Rodzaje pomp ciepła.

Powietrzna pompa ciepła jest najprostszym w instalacji systemem pompy ciepła. Transportuje ona pobrane z otoczenia ciepło z zewnątrz budynku do jego wnętrza – najczęściej do instalacji ogrzewania podłogowego, ale możliwe też jest zasilanie systemu CWU z pomocą tej pompy ciepła. Instalacja gruntowej pompy jest bardziej skomplikowana – wymaga wkopania rur pod ziemią. To, jaką pompę ciepła wybrać należy do naszej instalacji, zależy od strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy.

System fotowoltaiczny

Ogniwo fotowoltaiczne to krzemowa struktura, która konwertuje promieniowanie słoneczne w prąd elektryczny. Ogniwa takie składane są ze sobą (łączone szeregowo i równolegle) w moduły fotowoltaiczne, które następnie podłącza się do tzw. inwertera. Jest to urządzenie, który konwertuje prąd stały z instalacji fotowoltaicznej do napięcia zmiennego 230 V – takiego, jak w naszych gniazdkach. Dzięki temu fotowoltaika może zasilać dowolne urządzenia elektryczne w naszym domu. Dotyczy to także pomp ciepła – do działania potrzebują one dokładnie takiego napięcia, jak w gniazdku.

Jako, że ogniwo fotowoltaiczne produkuje prąd tylko, gdy pada na nie słońce, fotowoltaika nie pozwala na zasilanie domu np. w nocy. Aby rozwiązać tą niedogodność stosuje się magazyny energii elektrycznej, ale są one drogie w instalacji. Rozwiązaniem jest też zostanie prosumentem – wtedy np. w nocy można pobrać z sieci energetycznej jakąś część energii, jaką się do niej wprowadziło za dnia. Jest to jednak mało wydajne i traci się dużo energii . O prosumentach i net meteringu więcej napisaliśmy tutaj.

Opłacalność pompy ciepła powietrze woda i fotowoltaiki

Przydomowa mikroinstalacja fotowoltaiczna może bez problemu zasilać pompę ciepła. Markowa pompa ciepła charakteryzuje się współczynnikiem wydajności od 3,5 do 4 – oznacza to, że z każdego „włożonego” kilowata energii elektrycznej, otrzymujemy do 4 kW energii cieplnej . Typowy budynek ze średnią izolacją termiczną potrzebuje od 60 do 80 W mocy grzewczej na metr kwadratowy – dla typowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 potrzebna jest moc grzewcza równa 6 – 8 kW. Aby wygenerować taką ilość ciepła wystarczy od 1,5 do 2 kW instalacji fotowoltaicznej oraz dobrej klasy pompa ciepła. Oczywiście, do tej mocy systemu PV doliczyć należy prognozowane zużycie prądu przez domowników.
Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła rozwiązuje podstawowy problem energetyki solarnej – okresową zmienność nasłonecznienia. Zamiast przekazywać energię do sieci energetycznej lub ładować drogie akumulatory, energię elektryczną wykorzystać można np. do zasilania powietrznej pompy ciepła. W ten sposób energia elektryczna zgromadzona zostanie w postaci ciepłej wody w instalacji grzewczej, lub zapasu CWU w zbiorniku (który jest sporo tańszy niż akumulatorowy magazyn energii).

Ogrzewanie za darmo

Wykorzystanie fotowoltaiki do zasilania powietrznej pompy ciepła jest idealnym rozwiązaniem do ogrzewania domu jednorodzinnego, jak i niewielkiego budynku firmowego. Wykorzystanie w ten sposób systemu fotowoltaicznego do ogrzewania budynków pozwala w łatwy sposób zbierać i magazynować energię słoneczną, nawet, jeżeli nie możemy jej natychmiastowo spożytkować. Dodatkowo, oba te systemy są łatwe w instalacji i dzięki synergii znacząco szybciej się zwracają niż którykolwiek z nich osobno .

Zestaw pompa ciepła panele fotowoltaiczne – jaka będzie cena

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki pozwala ogrzewać dom za darmo. Montaż takiego tandemu może jednak wiązać się z dużym, jednorazowym wydatkiem. Pompa ciepła powietrze woda o mocy np. 8kW to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Instalacja fotowoltaiczna która zaspokoi potrzeby energetyczne domu i ogrzewania to wydatek około 30 000. Warto jednak zwrócić uwagę, że zarówno na fotowoltaikę jak i pompę ciepła są dopłaty w programach Mój prąd i Czyste powietrze. W zależności od programu, można odzyskać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pompa ciepła i fotowoltaika podlegają też pod ulgę termomodernizacyjną więc zakup można odliczyć od podatku.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...