Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele inwerterów solarnych , jak zatem wybrać ten odpowiedni do naszej instalacji? Kryteriów, którymi możemy się posługiwać jest kilka – przyjrzyjmy się im bliżej w poniższym tekście. Jednak, aby w pełni zrozumieć wszystkie te aspekty, koniecznie trzeba zrozumieć jaką rolę spełnia falownik w instalacji fotowoltaicznej i, co za tym idzie, jakie jego parametry są najistotniejsze dla użytkownika.

Jak działa falownik Fronius

Ogniwa fotowoltaiczne produkują energię elektryczną w postaci prądu stałego (DC), którego napięcie zależne jest nasłonecznienia. Energia w tej formie nie nadaje się do wykorzystania przez gospodarstwo domowe, nie mówiąc już o przekazywaniu jej do sieci energetycznej. Tutaj potrzebny jest inwerter, na przykład taki, jak produkuje firma Fronius.

Sieć energetyczna dostarcza odbiorcom energię w postaci prądu przemiennego (AC). Jest to standardową formą energii elektrycznej dla wszystkiego, co podłącza się do gniazdek (jest to bardziej praktyczne w przypadku transmisji energii na duże odległości). W związku z tym potrzebny jest układ, który dokona konwersji DC/AC.

Falownik słoneczny przekształca prąd stały na prąd przemienny, a także zmienia napięcie na standardowe 230 V (niezależnie od tego, jakie napięcie osiągają ogniwa fotowoltaiczne). Umożliwia on podłączenie systemu fotowoltaicznego do sieci energetycznej i zasilanie ze słońca naszego domu.
Nowoczesny falownik domowy musi radzić sobie z napięciem wejściowym, które zmienia się nawet o 35%, a także z ogromnymi wahaniami zapotrzebowania na moc wyjściową (od pojedynczej lampki nocnej do kuchenki elektrycznej, suszarki do włosów ito). Musi on stabilizować napięcie wyjściowe w wąskich granicach, przy minimalnych stratach mocy. To nie jest łatwe zadanie. Ponadto niektóre falowniki zapewniają możliwość podłączenia akumulatorów do magazynowania prądu.
Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze są dwa parametry systemu fotowoltaicznego – sprawność i niezawodność. Falowniki Fronius nie zawodzą w żadnym z tych aspektów. Firma ta oferuje najlepszej klasy inwertery solarne w szerokim zakresie mocy i zestawów funkcjonalności.

Historia marki Fronius

Spółka Fronius to rodzinna firma, która powstała w 1945 roku. W ciągu ostatnich 75 lat firma przekształciła się z jednoosobowego warsztatu, gdzie założyciel spółki, Günter Fronius, zarabiał na życie naprawiając rozmaite urządzenia elektryczne. Wszystko to trwało do czasu, gdy zbudował urządzenie do ładowania akumulatorów samochodowych, pozwalające na ich dłuższe użytkowanie. I tak narodziła się firma Fronius. Korzystając z doświadczeń w pracy z przetwarzaniem prądu do ładowania akumulatorów samochodowych, Fronius w XX wieku skupił się na rozwoju spawarek inwertorowych.

Pierwsze falowniki solarne Fronius

Od lat ’90 XX wieku firma Fronius, zarządzana już przez kolejne pokolenie, wykorzystuje swoje doświadczenia do projektowania i budowy innego rodzaju inwerterów – falowników solarnych. Pierwsze takie urządzenie – falownik Fronius Sunrise – zostało wyprodukowane przez firmę w 1995 roku. Wtedy też powstał dział Fronius Solar Energy. Od tego czasu firma rozwinęła szeroką listę inwerterów solarnych, charakteryzujących się wysoką sprawnością.

Fronius dobre opinie nie biorą się znikąd

Falowniki Fronius to niezawodne konstrukcje, które doskonale sprawdzą się w dowolnych instalacjach. Na taką opinie Fronius pracuje od kilkudziesięciu lat. Doskonalona przez wiele lat konstrukcja, sprawdzone podzespoły i austriacka precyzja sprawiają, że falowniki Fronius są w światowej czołówce pod względem niezawodności. Dowodem na zaufanie do własnego produktu jest bardzo długa, bo aż 12 letnia gwarancja na falowniki jaką daje Fronius.

Firma Fronius oferuje szeroki wybór tych urządzeń o mocy od 1,5 do 27,0 kW. Dzięki temu inwertery Fronius znajdą zastosowanie w małych, przydomowych instalacjach fotowoltaicznych oraz większych instalacjach wielkopowierzchniowych, na przykład na biurowcach, budynkach wielorodzinnych itp.

Inwertery marki Fronius, jakie obecnie dostępne są w ofercie firmy, posiadają ponadto szereg dodatkowych możliwości, pozwalających na lepszą integracje ich w systemie oraz wykorzystanie w instalacjach zintegrowanych z siecią automatyki domowej. Falowniki solarne Fronius wyposażone są w szerokie portfolio interfejsów komunikacyjnych: Wi0Fi, Ethernet, USB. Dodatkowo, firma udostępnia API Fronius Solar oraz Fronius Solar.web. Interfejsy te pozwalają na zbieranie danych – aktualnych i historycznych oraz sterowanie wejściami i wyjściami cyfrowymi, które posłużyć mogą do integracji z innymi systemami. Dodatkowo, moduły te posiadają wyjście do podłączenia licznika i zabezpieczenia przeciwprzepięciowego.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...