Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Obecnie na rynku instalacji fotowoltaicznych dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak inwertery solarne, optymalizatory mocy i mikroinwertery. Ich zalety, wady oraz zastosowania opisaliśmy tutaj.

W tym tekście chcieliśmy jednak szerzej omówić system z mikroinwerterami.  

Czym są mikroinwertery? 

Zgodnie z definicją: mikroinwerter solarny lub po prostu mikroinwerter to urządzenie plug-and-play używane winstalacjach fotowoltaicznychprzekształcające prąd stały (DC) generowany przez pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne na prąd zmienny (AC) 

Kluczem do zrozumienia tego rozwiązania jest określenie pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne 

W instalacji zinwerterem solarnym prąd DC generowany przez wszystkie panele fotowoltaiczne jest przekształcany przez jeden inwerter solarny podłączony do całego zestawu ogniw 

przypadku instalacji z mikroinwerterami każdy panel fotowoltaiczny jest oddzielną jednostką podłączoną do własnego mikroinwertera lub wręcz z nim zintegrowaną 

Podejście to ma ciekawe konsekwencje:  

  • W instalacjach z inwerterem solarnym wydajność całego systemu jest taka, jak wydajność najgorzej pracującego ogniwa i jeżeli jeden z paneli zostanie uszkodzony, zacieniony (np. przez drzewo lub przez komin), albo zabrudzony, wydajność całej instalacji gwałtownie spada. 
  • W instalacjach z mikroinwerterami każdy panel pracuje niezależnie i nie ma wpływu na wydajność pozostałych elementów systemu. Z tego względu instalacje te zapewniają wyższą produkcję energii elektrycznej, niż instalacja z inwerterem solarnym i taką samą liczbą ogniw fotowoltaicznych 

Zalety instalacji z mikroinwerterami 

Instalacje z mikroinwerterami mają wiele niewątpliwych zalet: 

Optymalizacja produkowanej energii elektrycznej 

Ponieważ panele z mikroinwerterami działają niezależnie, co umożliwia maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do generowania prądu elektrycznego przez każde z ogniw.  

Możliwość monitorowania pracy instalacji 

Instalacja z mikroinwerterami umożliwia monitorowanie pracy całego systemu oraz każdego z paneli. Pozwala też szybko wskazać, które ogniwa sprawiają kłopoty. 

Bezpieczeństwo  

Mikroinwertery nie wymagają stosowania prowadzonych po dachu przewodów wysokiego napięcia DC (stosowanych w instalacjach z inwerterem solarnym). Wyprowadzenie prądu stałego z paneli i zamiana na prąd zmienny bezpośrednio na dachu sprawia, że ​​system jest bardziej bezpieczny dla właścicieli nieruchomości, instalatorów oraz serwisantów.  

Niezawodność 

Mikroinwertery zostały zaprojektowane tak, by wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe. Świadczy o tym 25-letnia gwarancja udzielana na większość tych urządzeń 

Bardziej niezawodna jest też cała instalacja, ponieważ w przeciwieństwie do systemów z inwerterem solarnymjeśli uszkodzeniu ulegnie jeden panel fotowoltaiczny lub mikroinwerter, reszta nadal będzie pracować z pełną wydajnością.  

Na przykład, jeśli w instalacji z inwerterem solarnym 5 paneli z 8 zostanie zasłoniętych lub zabrudzonych, cały system przestanie generować prąd. Jednak w instalacji fotowoltaicznej z mikroinwerterami, 3 niezacienione panele będą pracować pełną parą generując maksymalną moc wyjściową.  

Łatwość rozbudowy 

Wiele osób korzystających z instalacji fotowoltaicznych rozkłada zakup w czasie ze względu na koszt całej inwestycji. W przypadku rozbudowy instalacji z inwerterem solarnym konieczna jest wówczas zmiana inwertera na urządzenie o wyższej mocy, ponieważ dobierany jest on do zestawu paneli fotowoltaicznych. Winstalacji z mikroinwerterami można po prostu dodać kolejne panele bez konieczności wymiany jakiegokolwiek elementu systemu.  

Czy instalacja fotowoltaiczna z mikroinwerterami jest zawsze opłacalna? 

Potencjalne wady instalacji fotowoltaicznej z mikroinwerterami związane są głównie z wyższym kosztem samego systemu, jego niezawodnością oraz konserwacją. 

Wysoki wstępny koszt instalacji fotowoltaicznej wynika z konieczności wyposażenia systemu w sporą liczbę mikroinwerterów – dokładnie taką samą, jak liczba paneli słonecznych. Jednak wyższe koszty początkowe zwracają się dosyć szybko ze względu na wysoką wydajność systemu 

Z kolei większa liczba zaawansowanych technologicznie elementów oznacza więcej punktów podatnych na awarie. Tym bardziej, że mikrofalowniki pracują przez cały rok w dosyć trudnych warunkach atmosferycznych, a wysokie temperatury, skoki temperatur, wysoka wilgotność, gwałtowny deszcz, czy śnieg są sporym problemem dla układów elektronicznych.  

I chociaż mikroinwertery zaprojektowano tak, by były odporne na te warunki i objęto niezwykle długą gwarancją, to ciągle są po prostu urządzeniami, które potrafią się zepsuć. A w przypadku awarii serwisant musi dostać się na dach, aby dokonać naprawy. Co, w zależności od planu konserwacji i posiadanej gwarancji, może wiązać się z dodatkowymi kosztami. 

Pomimo tego mikroinwertery są doskonałą opcją, gdy częściowe zacienienie, duże zachmurzenie, czy skomplikowany układ połaci dachowych ma negatywny wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej.  

Jednak z przypadku prostych, niezacienionych dachów z ekspozycją południową ciągle najlepszym wyborem pozostaje inwerter solarny. kolei rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania instalacji fotowoltaicznej, są optymalizatory mocy.  

Optymalizatory mocy – rozwiązanie optymalne? 

Optymalizatory mocy mają wszystkie zalety mikroinwerterów, ponieważ umożliwiają wydajną pracę instalacji pomimo zasłonięcia, zabrudzenia lub uszkodzenia niektórych ogniw, dzięki temu że są instalowane przy każdym panelu fotowoltaicznym lub z nim zintegrowane, jak w przypadku paneli Smart firmy SolarEdge.  

Są jednak konstrukcją prostszą, tańszą i mniej awaryjnąalbowiem nie przekształcają generowanego wogniwach prądu DC na prąd AC, a filtrują go i dostosowują do wymaganych parametrów napięcia sieciowego 

I chociaż instalacja z optymalizatorami mocy wymaga stosowania inwertera, to rozwiązanie to zapewnia – zgodnie z nazwą – optymalne wykorzystanie energii słonecznej padającej na panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej.   

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...