Jak odczytywać licznik prądu
Licznik zużycia prądu, to urządzenie znajdujące się pomiędzy naszą domową siecią elektryczna, a siecią przesyłową dystrybutora energii elektrycznej. Jak sama jego nazwa wskazuje, zlicza on ilość przepływającej energii elektrycznej.
Kiedyś liczniki zużycia energii były relatywnie nieskomplikowanymi urządzeniami analogowymi. Obecnie jednakże najczęściej wykorzystuje się liczniki elektroniczne. Posiadają one możliwość zliczania dwukierunkowego, pomiar zużycia w taryfach dziennych/nocnych/weekendowych etc. Dodatkowo, wiele z nowoczesnych liczników prądu pozwala na zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej i inne funkcje, ułatwiające życie dystrybutorom energii i użytkownikom.
Jednakże – bardziej skomplikowane liczniki prądu oznaczają również, że odczytywanie bieżącego zużycia energii stało się trudniejsze. W przypadku liczników energetycznych stan podawany jest najczęściej wraz z kodem OBIS , wyświetlanym w jednym z rogów wyświetlacza urządzenia. Kody poszczególnych istotnych wartości zazwyczaj zapisane są na jego obudowie. Dzięki wykorzystaniu standardowych kodów OBIS, liczniki – niezależnie od producenta – odczytywane są podobnie.
- Kod E, 1.8.0 lub 1.5.8.0 oznacza całkowite zmierzone zużycie energii elektrycznej, podawane w kilowatogodzinach.
- Kod EA, 1.8.1 lub 1.5.8.1 oznacza zużycie energii w taryfie 1 – dziennej lub szczytowej.
- Kod EB, 1.8.2 lub 1.5.8.2 zużycie energii w taryfie drugiej – nocnej lub weekendowej.
Dodatkowo, z licznika odczytać możemy inne wartości, takie jak numer identyfikacyjny licznika, aktualny czas i data oraz skonfigurowana taryfa (grupa taryfowa – G11, G12 itp.) .
Ile kosztuje kWh
Aby wiedzieć, jakiej wysokości rachunku za prąd, powinniśmy się spodziewać, musimy znać nie tylko ilość zużytej energii (w kilowatogodzinach), ale także cenę 1 kWh energii elektrycznej.
Ile kosztuje jedna kilowatogodzina w Polsce? W przypadku podstawowej taryfy G11 cena ta waha się od 0,58 zł/kWh do 0,70 zł/kWh w zależności od operatora i sprzedawcy energii elektrycznej . Należy jednak pamiętać, że na koszt ten, składa się nie tylko opłata za pobraną energię elektryczna, ale także tzw. opłata dystrybucyjna.
Taryfa, jaką płacimy u dystrybutora energii elektrycznej, składa się z szeregu opłat, takich jak :
• Opłata przesyłowa stała i sieciowa, czyli opłaty związane z kosztem eksploatacji sieci przesyłowej.
• Opłata abonamentowa – koszt obsługi klienta – odbiorcy prądu – przez zakład energetyczny, dystrybutora etc.
• Opłata jakościowa – koszt utrzymania równowagi w sieci energetycznej.
• Opłata OZE i kogeneracyjna – są do dodatkowe opłaty wprowadzone, aby promować energię ze źródeł odnawialnych, ekologicznych itp.
Dwukierunkowe liczniki prądu
W przypadku tak zwanego net-meteringu, czyli pomiaru zużycia energii netto, licznik zużycia energii elektrycznej mierzy ile pobraliśmy prądu z sieci, oraz ile prądu do niej przekazaliśmy, na przykład z naszej przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Aby korzystać z net-meteringu należy zostać Prosumentem, czyli jednocześnie konsumentem i producentem energii, na przykład z dachowej instalacji słonecznej (ale nie tylko – może to być przydomowa elektrownia wodna itp.). Pomiar zużycia energii netto jest ważny, ponieważ Prosument korzystać może z tzw. opustów. Oznacza to, że za każdą kilowatogodzinę przekazaną do sieci, może pobrać on pewną jej część – najczęściej 80% lub 70%, zależnie od mocy instalacji – z powrotem. Dzięki temu możliwe jest zasilanie urządzeń we własnym domu, nawet, gdy nie świeci słońce. Przy odpowiednio dopasowanej do naszych potrzeb mikroinstalacji fotowoltaicznej, możemy przestać się przejmować tym, ile kosztuje kilowatogodzina prądu.