Mikroinwertery Hoymiles

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów

Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest w domowych gniazdkach jest odpowiedzialny inwerter. Najczęściej spotykane rozwiązanie obejmuje jeden duży inwerter montowany np. w domu. Wszystkie panele podłączone są w szereg na końcu którego jest falownik.

Mikroinwertery na trudne dachy

Zastosowanie mikroinwerterów pozwala zamontować jeden zminiaturyzowany inwerter o odpowiednio mniejszej mocy do jednego, dwóch lub czterech paneli. Ponieważ sterowanie produkcją energii odbywa się na poziomie maksymalnie kilku modułów, częściowe zacienienie jednego panela obniża produkcję energii tylko z tego panela. W przypadku instalacji połączonej szeregowo, cały układ pracuje z taką wydajnością co najsłabszy element. Zatem w przypadku instalacji fotowoltaicznych na dachach wielospadowych, z częściowym zacienieniem lub różnym kątem ułożenia paneli lepiej sprawdzi się rozwiązanie z mikroinwerterami lub optymalizatorami mocy. W takich warunkach dzięki mikroinwerterom możliwe jest uzyskanie od 10% do nawet 30% większej produkcji energii w skali roku, w porównaniu do instalacji z jednym, centralnym falownikiem.

Łatwa rozbudowa fotowoltaiki z mikroinwerterami

Instalacja fotowoltaiczna na mikrofalownikach jest dużo prostsza do późniejszej rozbudowy. Wystarczy zamontować nowe modułu, podłączyć do nich mikrofalownik i wpiąć do reszty układu. W przypadku instalacji z centralnym falownikiem należy wcześniej przewidzieć chęć późniejszej rozbudowy aby dobrać falownik o odpowiednio większej mocy.

Prąd zmienny to mniejsze ryzyko

Kolejną zaletą mikroinwerterów względem centralnego falownika jest fakt, że zmiana prądu ze stałego na zmienny odbywa się od razu przy panelu. Dzięki temu w przewodach płynie prąd zmienny 230V, który minimalizuje ryzyko wystąpienia łuku elektrycznego. Nie jest również wymagane dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe dla dużych instalacji.

Wady mikroinwerterów

Mikroinwertety pomimo szeregu zalet nie są rozwiązaniem uniwersalnym. Warto wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach centralny falownik może być rozwiązaniem tańszym lub bardziej rozwojowym.

Cena mikroinwerterów

Nie da się ukryć, że jedną z wad mikroinwerterów jest cena. Pojedynczy mikroinwerter jest oczywiście tańszy niż falownik stringowy. O ile w zwykłej instalacji na cały układ potrzebny jest jeden falownik o odpowiedniej mocy o tyle przy fotowoltaice z mikroinwerterami na każde kilka sztuk paneli potrzebny jest jeden mikroinwerter. Czyli przy instalacji o mocy 9.6 kWp i składającej się z 24 paneli o mocy 400 Wp potrzeba 6 mikroinwerterów Hoymiles. Każdy mikrofalownik może obsłużyć 4 panele fotowoltaiczne.

Konieczne optymalne warunki do pracy

Mikroinwertery montowane są przeważnie pod panelami fotowoltaicznymi. Co prawda są to urządzenia które są odporne na skrajne warunki atmosferyczne ale należy pamiętać, że lepiej zapewnić im komfortowe warunki do pracy. Ciemny dach w słoneczny, letni dzień może się nagrzać do bardzo wysokiej temperatury, przekraczającej 60 ℃. W przypadku montażu fotowoltaiki z mikroinwerterami na dachu domu, szczególnie istotne jest więc zachowanie odpowiedniego dystansu do pokrycia dachowego. Wymagane przez większość producentów paneli 10 cm jest tu więc absolutnym minimum, które zapewni mikrofalownikom wentylację.

Mikroinwertery Hoymiles

Mikroinwertety Hoymiles mogą obsługiwać do 4 paneli paneli fotowoltaicznych. Pozwala to na niezależne monitorowanie poszczególnych modułów i skuteczną optymalizację pracy paneli.

Mikroinwertery Hoymiles objęte są w standardzie 12 letnią gwarancją producenta, którą można przedłużyć aż do 25 lat. W porównaniu do falowników stringowych, gwarancja mikroinwerterów Hoymiles jest porównywalna lub dłuższa, co pozwala na spokojną eksploatację przez kilkadziesiąt lat.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować