Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Jakkolwiek nie wiadomo jeszcze nic oficjalnie na temat nowej edycji programu Mój Prąd 2021, to w prasie pojawiają się już pewne informacje. Prowadzony w zeszłym roku nabór w programie Mój Prąd cieszył się ogromnym sukcesem – do tego stopnia, że jeszcze przed ostatecznym terminem składania wniosków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyczerpały się przeznaczone na to środki i to mimo zwiększenia tej puli w grudniu 2020 do 100 milionów złotych, do poziomu 1,1 miliarda PLN. Kwota ta pozwoliła dofinansować około 220 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w 2021

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jak i Funduszu zapewniali w zeszłym roku o kontynuacji projektu w 2021 roku. Informowali oni, ja pisaliśmy jakiś czas temu, o tym, że w bieżącym roku na pewno zostanie uruchomiona nowa edycja programu Mój Prąd 2021. Co więcej, przedstawiciele resortu mówili o jedynie minimalnych zmianach w programie – po co wszak zmieniać coś, co jest sprawdzone i dobrze działające?

Nowe pomysły na dofinansowania

Portal Gramwzielone.pl postanowił sprawdzić bliżej, co szykuje resort. Z informacji, jakie udało się mu uzyskać, wynika, że nadal trwają uzgodnienia pomiędzy Ministerstwem oraz NFOŚiGW w zakresie ostatecznego kształtu konkursu jednakże, jak zapewnia Fundusz, nabór na pewno się odbędzie. Kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej z Funduszu, pani Donata Bieniecka-Popardowska, podała jedynie informację, że w 2021 roku premiowany będzie „zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz poziomu efektywności energetycznej”.

Co nowe pomysły oznaczają dla prosumenta?

Pod elementami zwiększającymi autokonsumpcję i efektywność energetyczną kryje się kilka grup urządzeń. Z jednej strony chodzi o inteligentne systemy zarządzania zużyciem energii elektrycznej – systemy automatyki domowej, rozbudowane sterowniki zarządzania ciepłem etc. Z drugiej strony o metody maksymalizacji wykorzystania energii elektrycznej, produkowanej w domu – ładowarki pojazdów elektrycznych, przydomowe magazyny energii oraz ogrzewanie za pomocą np. pompy ciepła. Przedstawicielka Funduszu nie sprecyzował o magazynowanie, jakiej energii chodzi, więc niewykluczone jest, że możliwe będzie magazynowanie również ciepła czy chłodu dzięki tak zwanym buforom ciepła.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...