Net metering: na czym polega i czy się opłaca?

Net metering:  na czym polega i czy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia światło słoneczne w prąd elektryczny zawsze, kiedy świeci słońce, niezależnie od poboru prądu w instalacji w danym momencie. Jest to utrudnieniem szczególnie w przypadku instalacji domowych – panele produkują najwięcej prądu, gdy jest on najmniej potrzebny – w ciągu dnia. Istnieje szereg sposóbów, które pozwalają na nie marnowanie tej energii. Korzystając z kalkulatora fotowoltaicznego, obliczyć możemy, o jakiej ilości potencjalnie straconego prądu mówimy. 

Najbardziej opłacalnym sposobem wykorzystania energii produkowanej przez system PV w ciągu dnia jest jej magazynowanie. Można to robić na wiele sposobów. Zimą można ogrzewać elektrycznie dom, a także można podgrzewać wodę użytkową, szczególnie, jeżeli dysponujemy dużym, dobrze izolowanym zbiornikiem na nią. Jeśli nasza domowa instalacja elektryczna wyposażona jest w magazyn energii, najczęściej w postaci baterii akumulatorów, naładowanie jej w ciągu dnia będzie najlepszym rozwiązanie, gdyż umożliwi nam wykorzystanie energii wieczorem czy też w nocy w dowolny sposób. 

O ile elektryczne ogrzewanie nie jest niczym egzotycznym w naszym kraju, to domowe magazyny energii stosowane są rzadko. Bez dofinansowania, jakim cieszy się fotowoltaika, systemy te są po prostu zbyt drogie dla większości użytkowników. Jednakże nie oznacza to, że nadmiarowa energia musi się zmarnować. 

Czym jest net metering

Rozwiązaniem dla przydomowej fotowoltaiki jest wykorzystanie sieci energetycznej, jako magazynu energii. Polega to na wprowadzaniu nadwyżek energii do przyłączonej do naszego domu czy firmy sieci energetycznej. Taki sposób magazynowania energii określany jest jako net metering. W ten sposób energia z naszej przydomowej farmy fotowoltaicznej trafia do naszych sąsiadów czy znajdujących się w pobliżu przedsiębiorstw. Realną granicą podróży dla wyprodukowanego przez nas prądu jest lokalna podsieć, ograniczona trafostacją SN/NN lub WN/SN. 

Energia wprowadzona do sieci nie jest oczywiście bezpowrotnie tracona. Możemy bezpłatnie odebrać od 70 do 80 procent przesłanej energii elektrycznej w innym momencie – kiedy będzie ona nam potrzebna. W ten sposób stajemy się prosumentem energii elektrycznej. Z punktu widzenia prosumenta, dzięki możliwości net meteringu, sieć energetyczna jest magazynem energii o dobrej skuteczności – ze stratami na poziomie 20..30%. 

Kto może skorzystać z net meteringu

W Polsce promowanym rozwiązaniem dla operatorów przydomowych instalacji jest zostanie prosumentem. Jest to zbitka dwóch wyrazów – „producent” oraz „konsument”. W szerszym znaczeniu chodzi tutaj o konsumenta zaangażowanego we współtworzenie i promowanie produktów ulubionej marki albo w jednoczesną produkcję i konsumpcję dóbr lub usług. W przypadku przydomowych instalacji fotowoltaicznych chodzi o to, że posiadając mikroinstalację fotowoltaiczną, przy zastosowaniu zasady net meteringu, możemy jednocześnie produkować i dostarczać prąd do sieci (np. za dnia) i pobierać go , gdy zachodzi taka potrzeba (np. w nocy). 

Prawa i obowiązki prosumenta, a także samą ścisłą definicję tego, kto może nim zostać, znaleźć można w ustawie o odnawialnych źródła energii (OZE). 

Prosument to osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji, jednocześnie może ją magazynować i przekazywać nadwyżkę do sieci energetycznej” czytamy w ustawie o OZE. Definicja ta dotyczy nie tylko osób fizycznych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE z czerwca 2019 roku, prosumentem zostać może także m.in. przedsiębiorca, spółdzielnia gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich.  

Ustawa ta precyzuje także działanie systemu opustów dla prosumentów. Jest to sposób na bezgotówkowe rozliczanie energii wyprodukowanej z własnej instalacji energetycznej (np. systemu PV) i energii pobranej z sieci.  

Net metering dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych

Prosumenci, w ramach korzystania z opustów, korzystają z systemu net meteringuRozwiązanie to, nazywane inaczej opomiarowaniem netto, jest usługą dotyczącą osób (fizycznych i prawych), które wytwarzają i pobierają energię elektryczną. Usługa net meteringu polega na rozliczaniu prosumentów poprzez odejmowanie ilości dostarczonej energii od energii pobranej z sieci elektroenergetycznej. Serwis ten jest dostarczany przez dystrybutorów energii elektryczne – operatorów sieci przesyłowej. 

Aby móc z korzystać z net meteringu i opustów prosument musi być operatorem mikroinstalacji o mocy do 50 kW. W przypadku mikroinstalacji o mocy do 10 kW, za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci energetycznej, prosument pobrać może 0,8 kWh energii elektrycznej. Energię można odebrać w ciągu roku od momentu gdy została oddana do sieci. W przypadku większych mikroinstalacji, od 10 kW do 50 kW, przelicznik ten jest mniej korzystny i za taką samą ilość energii wprowadzonej do systemu energetycznego, pobrać można 0,7 kWh. 

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...