Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie coraz popularniejsze, szczególnie w nowych budynkach. Oprócz oczywistych zalet, takich jak pozbycie się problematycznych grzejników z widoku czy równomierniejsze nagrzewanie, może ono być o wiele oszczędniejsze niż konwencjonalne kaloryfery. Ten rodzaj ogrzewania pomieszczeń doskonale współpracuje z ekonomicznymi systemami, takimi jak pompa ciepła, co jeszcze bardziej poprawia opłacalność takiej inwestycji.

To prawda, ogrzewanie podłogowe jest nieznacznie droższe w budowie, niż konwencjonalne grzejniki, jednakże różnica ta może się szybko zwrócić. Wodne ogrzewanie podłogowe oferuje szereg wymiernych korzyści. Pomieszczenia, ogrzewane w ten sposób zapewniają porównywalny komfort cieplny, co pomieszczenia z grzejnikami ustawionymi o średnio dwa stopnie wyżej . Już samo to pozwala zaoszczędzić około 6% kosztów ogrzewania, jeśli chcemy utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę odczuwalną na poziome 19°C. Jeśli wolimy chłodniejsze pomieszczenia i zredukujemy temperaturę nawet do 18°C, to oszczędności sięgnąć mogą 12%. Dodatkowo, sprawność podłogówki, może być zwiększona, jeśli zainwestujemy w inteligentny sterownik ogrzewania. Pozwoli on kontrolować pracę podłogówki w zależności od temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz, pory dnia etc.

Ogrzewanie podłogowe dobrze radzi sobie w każdym rodzaju pomieszczeń.

Nawet w dużych, otwartych przestrzeniach, czy budynkach z dużymi oknami, wysokim sufitem czy pustką, gdzie tradycyjne kaloryfery nie są w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury, gdyż ciepłe powietrza szybko ucieka pod wysoko położony sufit. W takim rodzaju architektury oszczędności mogą być jeszcze większe.

Ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym.

W odróżnieniu od kaloryferów, które mogą być niemalże dowolnie gorące (z czynnikiem grzewczym o temperaturze do 90°C), podłoga, po której chodzimy, nie powinna przekraczać temperatury około 55°C . Komfortowa temperatura jest nawet niższa i wynosi ok 26 – 29°C . W konwencjonalnych systemach ciepłowniczych rozpatrywane to jest, jako wada, jednakże, jeśli skorzystamy z nowoczesnych systemów, takich jak pompy ciepła, okazuje się być ona ogromną zaletą.

Pompy ciepła do ogrzewania domu

Pompy ciepła charakteryzują się współczynnikiem sprawności wyższym od jedności, to znaczy, że z każdej kilowatogodziny energii elektrycznej „włożonej” w taki system uzyskujemy więcej niż jedną kilowatogodzinę ciepła. Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się współczynnikiem sprawności średnio ok. 3, a gruntowe pompy ciepła nawet do 4. Oznacza to, że z 1 kWh prądu generują do 4 kWh ciepła . Sprawność pompy ciepła jest tym wyższa, im mniejsza jest różnica temperatur pomiędzy medium, z którego pobierają one ciepło (odpowiednio, powietrza i gruntu), a ogrzewanym medium – wodą w instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu. Oznacza to, że niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, jest idealną parą dla takiego systemu.

Pompy ciepła są niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania.

Niezależnie nawet, co znajduje się „po drugiej stronie” – grzejniki ścienne, kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe. Relatywnie wysoka cena tych systemów szybko zwraca się, dzięki niskim rachunkom. Połączenie pompy ciepła z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym zwiększy sprawność pompy ciepła, dzięki czemu uzyskamy maksymalną jej wydajność i najszybszy możliwy zwrot z tej inwestycji. W typowym systemie zakup pompy ciepła zwraca się już po kilku latach.

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to darmowe ogrzewanie

Jeśli ekologia – albo niskie rachunku – są dla nas szczególnie ważne, pompę ciepła połączyć możemy z instalacją fotowoltaiczną. Nawet niewielki system solarny produkować będzie dostatecznie dużo energii elektrycznej, by we współpracy z powietrzną pompą ciepła ogrzać nasz dom. Szczególnie, jeśli oprócz inwestycji w systemy fotowoltaiczne i pompę ciepła przeprowadzimy termomodernizację budynku lub zadbamy o jego odpowiednie docieplenie na etapie budowy. Jeśli przerażają nas koszty tak rozległej inwestycji, nie musimy się załamywać. Istnieje szereg dopłat, dofinansowań i ulg, z których możemy skorzystać, aby ulżyć swojemu portfelowi podczas zakupu tandemu mikroinstalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła . Skorzystać można z programów takich jak „czyste powietrze”, preferencyjnych kredytów, zwrotów z Funduszu Termomodernizacji i Remontów i innych .

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...