Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

O oszczędzaniu energii elektrycznej mówi się już od dziesięcioleci. Jeszcze do niedawna, mówiło się o tym jedynie w kontekście rachunków za prąd – wiadomo, że im niższe, tym lepiej. Obecnie jednak, w dobie zmian klimatycznych na Ziemi, nie mniej ważny – jeśli nie ważniejszy – jest aspekt ekologiczny.
Rozważne korzystanie z energii elektrycznej i bycie ekologicznym idą ze sobą w parze. Im niższe zużycie energii w naszych domach i biurach, tym mniejsza emisja spalin i gazów cieplarnianych. Jest to szczególnie ważne w krajach, takich jak Polska, gdzie energetyka jest nadal w dużej mierze oparta o spalanie węgla kamiennego. Im mniejsze zapotrzebowanie na prąd, tym mniej węgla jest spalane, a co za tym idzie, do atmosfery uwalniane jest mniej dwutlenku węgla, niekorzystnie wpływającego na nasz świat.

Oszczędzanie prądu może być proste

Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną. W pierwszej kolejności zadbać musimy o racjonalizację tego, w jaki sposób korzystamy z prądu w naszych domach. Pozwala to na spore oszczędności energii.
Drugą, nie mniej ważną kwestią, jest wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Odnawialne źródła prądu, takie jak energia słoneczne, pozwalają nie tylko na redukcję wysokości rachunków za prąd, ale także na zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych.
Jak oszczędzać prąd w domu

Klasa energetyczna urządzeń ma znaczenie

Istnieje wiele sposób oszczędzania prądu w naszych domach. W pierwszej kolejności możemy wymienić wszystkie odbiorniki prądu na energooszczędne. Oznacza to głównie wymianę żarówek na energooszczędne – LEDowe lub świetlówki kompaktowe. Zapewniają one porównywalną ilość światła, co klasyczne źródła światła, pobierając przy tym około pięć razy mniej prądu.

Kupując inne urządzenia elektryczne do domu należy zwrócić uwagę na tzw. etykietę energetyczną. Zgodnie z dyrektywą europejską i polską Ustawą „O obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię” na każdym urządzeniu znajdować musi się m.in. oznaczenie klasy efektywności energetycznej . Im wyższa klasa – najwyższa to obecnie A+++ – tym dane urządzenie zużywa mniej energii podczas pracy. Zwracajmy uwagę szczególnie na klasy energetyczne urządzeń, które są włączone często, lub przez cały czas, takich jak zamrażarki, lodówki, pralki czy zmywarki.

Efektywne ogrzewanie elektryczne

Jeśli posiadamy w domu ogrzewanie elektryczne, można rozważyć wymianę go na pompę ciepła. Urządzenia te charakteryzują się bardzo wysoką, przekraczającą jeden, sprawnością. Typowe powietrzne pompy ciepła osiągają współczynnik sprawności równy niemalże trzy, a gruntowe pompy ciepła nawet do czterech. Oznacza to, że z 1 kWh energii elektrycznej są one w stanie wygenerować do 4 kWh ciepła. To zupełnie deklasuje jakiekolwiek inne systemy ogrzewania elektrycznego, a inwestycja taka, pomimo relatywnie wysokich kosztów początkowych szybko się zwraca.

Finalnie, należy nauczyć się oszczędzać energię elektryczną, wyłączając nieużywane urządzenia. Należy gasić światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy oraz wyłączać używany sprzęt – telewizory, odtwarzacze audio, komputery etc. Sprzęty elektroniczne należy dodatkowo wyłączać z gniazdka, aby nie pobierały prądu w trybie stand-by. Dotyczy to głównie urządzeń takich, jak telewizory, odtwarzacze DVD czy konsole do gier.
Jak zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.

Własny prąd dzięki fotowoltaice

Korzystanie ze źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika, już od dawna przestało być domeną zielonych fascynatów, starających się zredukować swój ślad węglowych etc. Energia słoneczna jest obecnie jednym z najłatwiej dostępnych alternatywnych źródeł energii elektrycznej dla konsumentów. Niewielkie, przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, pojawiają się coraz częściej w naszym krajobrazie – taka inwestycja pozwala nie tylko żyć ekologiczniej, ale także zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną.

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?

Aby oszacować wielkość optymalnej dla nas instalacji fotowoltaicznej, najlepiej jest oprzeć się na wysokości dotychczasowo płaconych rachunków za energię elektryczną. Jeśli miesięcznie płacimy 200 zł za prąd, potrzebujemy instalacji o mocy około 3,5 kW (wartość tą możemy wyliczyć korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów ). Pozwoli nam to zredukować zużycie prądu niemalże do zera i zaoszczędzić ponad 2000 zł rocznie. Koszt takiej instalacji to około 16 tysięcy złotych . Pozwala to łatwo oszacować okres zwrotu inwestycji na ok. osiem lat, co jest krótkim czasem przy czasie eksploatacji systemu energetyki słonecznej na około 25 do 30 lat. Możemy dodatkowo skrócić ten czas korzystając z dofinansowań z projektu Mój Prąd czy z ulgi termomodernizacyjnej.

Warto zostać prosumentem

Instalując system fotowoltaiczny warto także rozważyć zostanie prosumentem. Jest to osoba (fizyczna lub prawna), która jest jednocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej. W czasie, gdy system energii słonecznej produkuje więcej, niż jesteśmy w stanie zużyć w naszym gospodarstwie domowym, jest ona transmitowana do sieci. Daje to prosumentowi prawo do opustu – możliwości pobrania części tej energii z powrotem z sieci za darmo. Zależnie od mocy naszej mikroinstalacji fotowoltaicznej, do pobrania jest 80% lub 70% przekazanej energii elektrycznej. Pozwala to na dostęp do darmowej i zielonej energii w dowolnym momencie, nawet, gdy nie świeci słońce.

Oszczędzanie prądu pozwala nam nie tylko żyć ekologicznie, ale także oszczędzać sporo prądu. Nawet inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, czy też instalacja pompy ciepła szybko się zwracają. Dzięki korzystaniu z energii słonecznej można zaoszczędzić sporo – pieniędzy i węglowego śladu na naszej planecie.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...