Panele fotowoltaiczne JA Solar
Na rynku obecnych jest wiele firm, produkujących panele fotowoltaiczne. Początkowo rynek ten zdominowany był przez dużych producentów elementów półprzewodnikowych, którzy posiadali odpowiednią technologię, aby produkować ogniwa krzemowe i inne. Najczęściej firmy te powoływały do życia spółki-córki, których zadaniem było skupienie się na rozwoju i produkcji urządzeń fotowoltaicznych. Do dzisiaj wiele z tych spółek produkuje systemy PV najwyższej klasy.
Wraz z popularyzacja technologii solarnych (i redukcją ich ceny) na rynek wchodziło wielu innych producentów. Dopiero jednak dołączenie Chin do „solarnego wyścigu” sprawiło, że pojawiła się ogromna ilość nowych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych, zapełniających niemalże każdy segment tego rynku. Początkowo producenci z Państwa Środka zajęli niszę ekonomicznych ogniw o, mówiąc delikatnie, średnich parametrach. Od tego czasu wiele jednak się zmieniło.
W 2015 roku Chiny stały się największym producentem energii fotowoltaicznej na świecie, wyprzedzając tym samym Niemcy. W 2017 roku kraj ten był pierwszym, który przekroczył psychologiczną barierę 100 GW zainstalowanych mocy solarnych. Na koniec zeszłego roku w kraju tym zainstalowane było ponad 250 GW mocy PV. Nie są to jednakże jedyne rekordy tego kraju. W roku 2018 Chiny były posiadaczem rekordu największej instalacji fotowoltaicznej – projektu Tengger o mocy 1,5 GW. Pod koniec 2020 roku w Państwie Środka uruchomiono kolejną rekordową instalację – w prowincji Qinghai powstał system i mocy 2,2 GW.
Sukces ten nie wziął się jednakże znikąd. Obecnie Chiny są najpotężniejszym graczem na rynku modułów fotowoltaicznych. Od 2008 roku kraj ten jest największym na świecie producentem panelów solarnych. Od roku 2011 produkuje on większość systemów PV w skali roku. Analizy przeprowadzone w 2017 roku wskazały, że Chiny produkują około 51 GW nowych modułów fotowoltaicznych – dla porównania, około 2010 roku, cała światowa produkcja tego rodzaju systemów wynosiła mniej niż połowę tej wartości – 24 GW.
Chińscy giganci – JA Solar
Chiński przemysł solarny jest zdominowany przez szereg firmy: Grupę CHINT Corporation, Holding JA Solar, Jinniu Energy, Suntech Power, Yingli, China Sunergy oraz Hanwha SolarOne. Oferują one różne element systemów fotowoltaicznych, sprzedawanych na różnym poziomie integracji. Spółki segmentu PV z Państwa Środka adresują w zasadzie całe spektrum targetów – od najtańszych modułów solarnych, dedykowanych do stosowania m.in. w państwach rozwijających się, poprzez szeroko pojętą „średnią półkę”, aż do wysokiej klasy i konkurencyjnej ceny ogniw fotowoltaicznych o naprawdę konkurencyjnych parametrach.
Firma JA Solar została założona w 2005 roku w Beijing. Zakres działania holdingu rozciąga się od produkcji podłóż krzemowych poprzez ogniwa fotowoltaiczne, aż do gotowych do instalacji paneli. Od 2009 roku firma notuje spory wzrost, dzięki inwestorom i specjalnym dofinansowaniom ze strony chińskiego rządu. JA Solar dostarcza obecnie swoje produkty do ponad 135 krajów. Od 2018 roku firma dostarcza ogniwa również do Europy Wschodniej, dzięki umowie z spółką Manitu Solar, która odpowiedzialna jest za dystrybucję modułów JA Solar.
Dzięki ciągłym innowacjom technologicznym, dobrej kondycji finansowej, ugruntowanej globalnej sieci sprzedaży i obsługi klienta, JA Solar jest wysoko ocenione przez autorytatywne stowarzyszenia branżowe, jako wiodący światowy producent wysokowydajnych produktów fotowoltaicznych.
Wysoka wydajność dzięki monokrystalicznym ogniwom PV
Siłą portfolio modułów fotowoltaicznych firmy JA Solar jest ich wysoka wydajność. Przekłada się to na wyższą moc ogniwa i większą ilość uzyskiwanego prądu. Wysoką wydajność ogniwa JA Solar zawdzięczają wykorzystaniu podłóż wykonanych z krzemu monokrystalicznego.
Niemalże wszystkie ogniwa fotowoltaiczne, wykorzystywane do przydomowych mikroinstalacji i dużych komercyjnych systemów, oparte są na krzemie. W przemyśle solarnym wykorzystywane są dwa rodzaje podłóż krzemowych – poli- oraz monokrystaliczne. Różnią się ona strukturą krystaliczną – podłoża monokrystaliczne, jak sama nazwa sugeruje, składają się z pojedynczego kryształu, wielkości całego podłoża. Krzem polikrystaliczny jest mozaiką z niewielkich monokryształów. Rozdzielające je granice – interfejsy – są miejscem koncentracji defektów, które utrudniają przepływ prądu i zmniejszają wydajność ogniwa.
Oferowane przez JA Solar moduły PV o mocy 410 Wp oparte są o ogniwa monokrystaliczne i charakteryzują się wysoką wydajnością, przy relatywnie niskiej cenie. Panele JA Solar posiadają niemalże jednolicie czarną powierzchnię, ograniczoną srebrną ramką, co nadaje im jednocześnie eleganckiego wyglądu, co nie jest bez znaczenia w domowej mikroinstalacji.
Dłuższa gwarancja na panele JA Solar
Czy można zarzucić coś temu produktowi? Oczywiście – nie ma ofert idealnych, a już na pewno nie w tak niskiej cenie, jaką oferuje JA Solar. Producent tych paneli oferuje 12 lat gwarancji na wady produkcyjne paneli. To więcej, niż typowe moduły fotowoltaiczne produkowane w Chinach – standardem jest 10 lat. Z drugiej strony, jest to również znacznie mniej, niż oferują producenci paneli półki premium (wpisać pasującą nam markę), gdzie normą jest gwarancja obejmująca 25 lat, czyli w praktyce niemalże cały czas eksploatacji modułu PV.
Podsumowanie
Moduły fotowoltaiczne firmy JA Solar oferują idealny kompromis pomiędzy dobrymi parametrami użytkowymi, a niską ceną. Wydajne panele o mocy 410 Wp produkują więcej prądu, w przeliczeniu na metr kwadratowy, niż konkurencyjne panele, dostępne w porównywalnej cenie. Dodatkowo, producent ten oferuje dłuższą niż dla typowych produktów z Chin gwarancją – 12 lat na produkt oraz 25 lat na wydajność ogniw.