Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Jeśli budujemy dom, w pewnym momencie z pewnością staniemy przed wyborem źródła ciepła. Obecnie na rysunku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednakże jeśli zależy nam na bezobsługowym, ekonomicznym systemie, do wyboru mamy w zasadzie dwie technologie – gazowe kotły kondensacyjne lub pompy ciepła. Oba rozwiązania zapewniają komfort cieplny przy niskich rachunkach. Jednocześnie, oba te systemy są bardzo ekologiczne, na tle innych źródeł ciepła.

Pompa ciepła czy gaz

Obecnie najczęściej stosuje się tzw. kotły kondensacyjne. Są to ogrzewane gazem lub, rzadziej, olejem opałowym, wysokowydajne urządzenia grzewcze, które oprócz wykorzystania ciepła spalania paliwa, są w stanie również odzyskiwać znaczną ilość energii, uchodzącej wraz z ciepłymi spalinami. Wykorzystują one w tym celu zjawisko kondensacji – skraplania się pary wodnej, zawartej w spalinach. Pozwala to na odzyskanie części energii, która inaczej po prostu uleciała by kominem.

Kocioł kondensacyjny potrzebuje dostępu do paliwa – gazu z sieci, przydomowego zbiornika gazu skroplonego lub zbiornika oleju opałowego. O ile w tym pierwszym przypadku system jest bezobsługowy, o tyle przy posiadaniu własnego zbiornika trzeba dbać o jego tankowanie, aby paliwo nagle się nie skończyło. Dodatkowo, co często jest pomijane, przyłącze do sieci gazowniczej czy instalacja przydomowego zbiornika na paliwo nie jest inwestycją tanią. Pamiętajmy o tym porównując cenę kotła gazowego i pompy ciepła. Dodatkowo, należy pamiętać, że piec taki potrzebuje również energii elektrycznej do pracy – typowy kocioł gazowy pobiera od 100 W do 200 W podczas pracy, co przekłada się na roczne zużycie nawet do 1200 kWh, jeśli piec pracuje cały rok (np. ogrzewając ciepłą wodę użytkową).

Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na transport ciepła „pod górkę”, to znaczy z zimniejszego do cieplejszego medium. Działa ona podobnie, jak lodówka, która z pomocą specjalnego gazu oraz systemu sprężania i rozprężania go transportuje ciepło z wnętrza na zewnątrz, do skraplacza umieszczonego na tylnej ścianie urządzenia. W przypadku pompy ciepła jest odwrotnie – ciepło transportowane jest z zewnątrz do środka domu.

Zalety pompy ciepła

System do działania potrzebuje jedynie energii elektrycznej. Różni się jednak od innych systemów ogrzewania elektrycznych wysoką sprawnością – wyższą niż jeden. Dla pomp ciepła określa się tzw. współczynnik sprawności, mówiący ile ciepła generuje on z jednej jednostki energii elektrycznej. Typowe pompy ciepła charakteryzują się współczynnikiem sprawności równym od 3 do 4, co oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej pobranej przez system, otrzymamy od 3 do 4 kWh ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

W zależności od ośrodka, w którym zbierane jest ciepło, pompy ciepła dzieli się na gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Gruntowe pompy ciepła zbierają ciepło z pomocą systemu rur, zakopanych pod ziemią, zazwyczaj na głębokości od 80 cm do 120 cm, w przypadku kolektorów poziomych lub w studniach, znajdujących się w odwiertach o głębokości nawet do 100 metrów. Stosowane są także pompy wykorzystujące wody gruntowe, pobierane z głębokości od 5 m do 10 m – system odzyskuje energię zawartą w tych wodach i zwraca je do gruntu .
Powietrzne pompy ciepła z kolei wykorzystują, jak sama nazwa wskazuje, powietrze – odzyskują one energię cieplną z powietrza. Mogą one pracować w szerokim zakresie temperatur, od -25oC do +45oC, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w naszym klimacie. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie potrzebują żadnych dodatkowych instalacji, jak ma to miejsce w przypadku pomp gruntowych – na budynku instaluje się jedynie system odzysku ciepła z powietrza i łączy go z wewnętrzną instalacją ciepłej wody.

Koszt ogrzewania pompą ciepła i gazem

Pompy ciepła są generalnie droższe w instalacji niż kotły gazowe. Jeśli jednak doliczymy wszystkie koszty, jakie musimy ponieść przy instalacji systemu gazowego – projekt i wykonanie przyłącza gazowego, adaptacja pomieszczenia w którym pracować będzie kocioł (wentylacja, komin) to przeciętny koszt instalacji kotła kondensacyjnego o mocy 19 kW do ogrzania domu o powierzchni 140 m2 wyniesie około 19 tysięcy złotych. Dla tej samej inwestycji powietrzna pompa ciepła wraz z instalacja i wymaganymi pracami pochłonie około 23 tysiące złotych.

Wyższe koszty instalacji pompy ciepła jednak szybko się zwracają. Dla przedstawionego powyżej przykładu roczny koszt ogrzewania domu gazem wyniesie około 4,5 tysiąca złotych. Powietrzna pompa ciepła w tym czasie zużyje energii elektrycznej za około 2,5 tysiąca złotych. Różnica w kosztach instalacji szybko się zatem zwróci, bo już po dwóch latach.

Pompa ciepła + fotowoltaika = darmowe ogrzewanie

Jeśli kilkuletni okres zwrotu z inwestycji w powietrzną pompę ciepła to dla nas jeszcze za słaby argument za zakupem pompy ciepła, to warto rozważyć sięgnięcie po panele fotowoltaiczne do produkcji prądu, którym zasilana będzie pompa ciepła. Pozwoli to zredukować koszt energii do ogrzewania domu niemalże do zera.
Przy mocy grzewczej na założonym powyżej poziomie i współczynniku sprawności powietrznej pompy ciepła równym 2,9 potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 6,6 kW. Koszt takiej instalacji nie jest mały – wynosi około 30 tysięcy złotych . Możemy zredukować go częściowo korzystając np. z dopłaty z programu Mój Prąd (5000 zł) i ulgi termomodernizacyjnej (nawet do niecałych 18 tysięcy złotych) . Oznacza to, że nakład na fotowoltaikę zredukować możemy do, średnio, 15 tysięcy złotych. Razem z kosztem zakupu powietrznej pompy ciepła daje to kwotę 38 tysięcy złotych o 19 tysięcy złotych więcej, niż instalacja kotła gazowego. Jednakże w takim systemie nie ponosimy w ogóle wydatków na ogrzewanie, gdyż pompa ciepła zasilana jest prądem z paneli fotowoltaicznych. Daje nam to oszczędność na poziomie 4,5 tysiąca złotych rocznie, tak więc już po około 4 latach inwestycja nam się zwróci.

Podsumowując – pompa ciepła jest w większości przypadków zdecydowanie bardziej opłacalna, niż kocioł gazowy. Jeżeli połączy się ją z inwestycją w fotowoltaikę, to można zredukować swoje rachunku za ogrzewanie niemalże do zera.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...