Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Ogniwa fotowoltaiczne działają bardzo dobrze przez cały rok – produkują prąd tak w środku gorącego lata, jak i podczas mroźnej zimy. Jednakże uzyski z systemu solarnego są tym większe, im dłuższy jest dzień. Z drugiej strony, im wyższe temperatury, tym niższa jest sprawność konwersji ogniwa fotowoltaicznego, więc gdy systemowi jest zbyt gorąco może nie działać on w pełni efektywnie. Dlatego też najwięcej prądu dziennie system fotowoltaiczny wyprodukuje wiosną i wczesnym latem.

Sezon na fotowoltaikę

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem optymalnego okresu, o już teraz – czyli zimą –  musisz zacząć przygotowania do sezonu. Wbrew pozorom, zainstalowanie i uruchomienie systemu fotowoltaicznego nie jest tak szybkie, dlatego też dobrze jest przygotować się do tego odpowiednio wcześniej.
Jeśli chcemy w pełni wykorzystać najlepszy sezon na fotowoltaikę, to już teraz skontaktujmy się z przedstawicielami handlowymi Sunvival, aby zrealizować wszystkie kroki bez stresującego pośpiechu.

Ile trwa montaż fotowoltaiki

Aby zostać posiadaczem instalacji fotowoltaicznej, musimy podjąć kilka kroków, z których każdy zajmuje pewien czas. I tak, po kolei:

  • Pierwszym krokiem jest spotkanie z doradcą Sunvival. W ciągu kilku dni umówić można się na telekonferencję, rozmowę telefoniczną lub czat internetowy, a także osobiste spotkanie, jeśli wolimy. Po spotkaniu potrzebne jest zazwyczaj kilka dni na rozważenie naszej oferty, analizę przedstawionych opcji etc.
  • Od podpisania umowy do montażu instalacji na dachu mija do 10 dni – na ogół instalatorzy wyrabiają się w tydzień, jednakże należy pamiętać, że zimą warunki pogodowe mogą być trudne do montażu i przedłużyć czas jego trwania.
  • Po zainstalowaniu systemu musimy zgłosić jego wykorzystanie do zakładu energetycznego. Przedstawiciele Sunvival pomogą w dopełnieniu wszelkich formalności, związanych z tym zgłoszeniem. Współpracujemy zarówno z Ministerstwem Klimatu i Środowiska jak i poszczególnymi zakładami energetycznymi. Wszystkie formalności są załatwiane przez naszych pracowników.
  • Ostatnią rzeczą którą trzeba zamontować to  licznik dwukierunkowy. Zakład energetyczny wymienia bezpłatnie licznik – ma na to 30 dni i przeważnie taki jest również czas oczekiwania. Po wymianie licznika możemy cieszyć się pełnym statusem Prosumenta i korzystać z opustów.

W ten sposób czas oczekiwania na pełne uruchomienie instalacji fotowoltaicznej może sięgnąć nawet 1,5 miesiąca, co oznacza, że zaczynając procedurę teraz, będzie można wykorzystać na wiosnę wydłużające się dni i piękną, słoneczną pogodę do produkcji energii elektrycznej w naszym domu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy średnich i dużych instalacjach gdzie utrata wiosennej i letniej nadprodukcji może zaważyć na rachunkach za prąd w całym roku.

 

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...