SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge to izraelsko-amerykańska firma, która należy do ścisłej czołówki producentów oprzyrządowania elektrycznego dla systemów fotowoltaicznych. Firma założona została przez w 2006 roku przez Guya Sella, Liora Handelsmana, Yoava Galina, Meira Adesta oraz Amira Fishelova. Spółka skupia się na projektowaniu i produkcji nowoczesnych, inteligentnych falowników dla instalacji fotowoltaicznych.

Historia i rozwój spółki

Firma SolarEdge opracowała zoptymalizowane rozwiązanie z falownikiem prądu stałego, które zmieniło sposób pozyskiwania i zarządzania energią w systemach fotowoltaicznych (PV). Inteligentne rozwiązanie inwerterowe firmy SolarEdge maksymalizuje ilość wytwarzanej energii, co skutkuje redukcją kosztów jej produkcji (w przeliczeniu na kWh).
Spółka już w 2010 roku przekroczyła próg 250 000 dostarczonych optymalizatorów mocy i 12 000 falowników. Łącznie przekłada się to na instalację o mocy 50 megawatów i aż 70% rynku optymalizatorów mocy. Dominacja w tym sektorze możliwa była dzięki unikatowej technologii, jaką firma wykorzystuje w swoich optymalizatorach.

W marcu 2015 roku SolarEdge weszło na amerykańska giełdę, uzyskując z tego około 126 milionów dolarów na dalszy rozwój (sprzedano 7 milionów akcji zwykłych po cenie 18 dolarów za sztukę). W tym samym roku firma nawiązała współpracę z Tesla Motors w zakresie wspólnego rozwiązania do magazynowania energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych. Dało to początek urządzeniom Powerwall, sprzedawanym przez Teslę. Sprzedaż tych systemów osiągnęła poziom niemalże miliarda dolarów.
Obecnie firma zatrudnia ponad 2400 pracowników na całym świecie i posiada swoje biura w ponad 130 krajach. Główna siedziba znajduje się w Izraelu, a biura m.in. w USA, Niemczech, Francji, Japonii, Chinach, Indiach i Australii.

Inwerter SolarEdge – czym się wyróżnia?

Falowniki szeregowe są tradycyjnie stosowane w instalacjach fotowoltaicznych. W takim systemie, energia z szeregowo połączonych paneli jest przesyłana do pojedynczego, centralnego falownika, który konwertuje ją z prądu stałego na użyteczną energię w postaci prądu przemiennego, która może być przekazana do sieci energetycznej.

W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się również tak zwane mikroinwertery. Konstrukcyjnie, tego rodzaju instalacje są odwrotnością układów z falownikiem szeregowym. Konwertują one prąd stały na prąd zmienny przy każdym panelu i pozwalają na monitorowanie i stabilizację mocy na poziomie panelu. Jest to przydatne w przypadku domów położonych w miejscach zacienionych czy przy sporym zachmurzeniu.

Architektura inwerterów SolarEdge plasuje się pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Firma jest pionierem zastosowania systemów z centralnym falownikiem, który uzupełniają tzw. optymalizatory DC, podłączone do każdego z modułów fotowoltaicznych.

System Solar Edge taki ma zalety obu rozwiązań:

  • Niezależne monitorowanie stanu każdego panelu.
  • Optymalizacja mocy na poziomie panelu, dzięki czemu zacienienie modułu nie ogranicza mocy sąsiednich modułów.
  • Możliwość szybkiego wyłączenia całej instalacji naraz w razie np. niebezpieczeństwa.
  • Wyższy poziom generowanej energii w całym okresie eksploatacji systemu.
  • Bardziej kompaktowy falownik centralny, dzięki przekazaniu części opcji (np. śledzenia punktu maksymalnej mocy – MPPT) do rozproszonych optymalizatorów przy modułach PV.

Ponieważ wiele falowników SolarEdge jest produkowanych na Węgrzech, są one rańsze, niż porównywalne systemy oferowane przez konkurencję, produkującą swoje systemu np. na zachodzie Europy. Należy jednakże pamiętać, że koszty falownika generalnie wynoszą tylko od 10% do 20% kosztów całego systemu fotowoltaicznego, dlatego często warto zainwestować w wysokiej jakości falownik, ponieważ będzie to miało większy wpływ na wydajność całego systemu PV..

Falowniki Solar Edge – wyższa wydajność dzięki technice

Podczas gdy standardy wydajności dla domowych falowników solarnych wynoszą na ogół od 95% do 98%, falowniki Solar Edge wraz z optymalizatorami mocy mogą pochwalić się maksymalną sprawnością na poziomie 99,5%.
Istnieje kilka różnych powodów, dla których falowniki SolarEdge charakteryzują się tak wysoką sprawnością.

  • Po pierwsze, są one bardziej wydajne niż zwykłe falowniki szeregowe, ponieważ pozwalają uniknąć strat mocy, spowodowanej zacienieniem lub nieprawidłowym działaniem poszczególnych paneli w instalacji.
  • Są również bardziej efektywne niż mikroinwertery, szczególnie dla większych systemów, ponieważ nie są one ograniczone do 21 paneli, co jest typową granica stosowania typowych, domowych mikroinwerterów, ze względu na napięcie ich pracy.
  • Jeśli dany panel zostaje zacieniony, podłączony do niego optymalizator tak rekonfiguruje moc wyjściową, aby napięcie w obwodzie wynosiło niezmiennie 350 woltów. W rezultacie spadek wydajności w jednym lub kilku panelach w szeregu nie wpływa na ogólną skuteczność pozostałych. Dlatego też uważa się, że SolarEdge jest liderem na rynku w zakresie optymalizatorów mocy dla fotowoltaiki.

Dłuższa gwarancja od SolarEdge

Główną wartością, jaką oferują urządzenia Solar Edge jest zysk wydajności i połączenie zalet falowników szeregowych i mikroinwerterów przy cenie, która plasuje się pomiędzy tymi rozwiązaniami.
Inną zaletą inwerterów SolarEdge jest ich elastyczność w zakresie rozbudowy systemu. Inwestorzy mogą zdecydować się na rozbudowę tego rodzaju systemu, jeżeli zaobserwują taką potrzebę. W przypadku klasycznych inwerterów szeregowych jest to o wiele trudniejsze i na ogół wymaga instalacji drugiego centralnego falownika. Jest to także tańsze rozwiązanie, niż dodawanie kolejnych modułów z mikroinwererami.
Inną zaletą urządzeń SolarEdge jest bardzo długa gwarancja, jaka producent daj na swoje systemy. Pozwala to wierzyć, że będą one długo pracowały w naszej instalacji. Falowniki objęte są 12-letnią gwarancją, a optymalizatory DC, aż 25 letnią gwarancją. Typowo urządzenia tego rodzaju mają od 5 do 12 lat gwarancji.
Inną zaletą, podkreślającą elastyczność produktów Solar Edge jest fakt, że optymalizatory DC, jakie oferuje firma, współpracować mogą z dowolnymi falownikami, nie tylko inwerterami SolarEdge.

Ograniczenia inwerterów Solar Edge

Oczywiście każdy falownik ma swoje ograniczenia. Urządzenia SolarEdge nie są tutaj inne. Inwertery SolarEdge są zauważalnie droższe niż typowe rozwiązania szeregowe, więc należy spodziewać się średnio o około 20-40% wyższych cen falowników niż inne inwertery wysokiej klasy.
Należy cały czas jednakże pamiętać, że koszty inwertera generalnie stanowią jedynie od 10 do 20 procent kosztów całej instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że koszty te nie są aż tak odczuwalne, więc dobrym pomysłem jest zainwestowanie w inwertery, które zaoferują wyższą wydajność systemu, tak jak urządzenia SolarEdge.
Finalnie, decydując się na inwertery Solar Edge, trzeba także sprawdzić, czy zakres mocy tych urządzeń (od 3 kW do 10 kW w krokach co 1 kW dla instalacji w budynkach mieszkalnych) pokrywa się z wymaganiami mocowymi naszej instalacji.

Solaredge + Self = najlepsza oferta na rynku

Falowniki SolarEdge można znaleźć w naszej ofercie w pakiecie Flexi. Niezawodne inwertery w połączeniu z doskonałymi, polskimi panelami fotowoltaicznymi Selfa stanowią idealne połączenie. Wysoka jakość komponentów oraz najdłuższa na rynku, realna gwarancja producenta, wynosząca 12 lat dla  inwerterów SolarEdge i 15 lat dla paneli Selfa dają pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie działać bezproblemowo przez kolejne dziesięciolecia.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...