Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Jednym z kluczowych aspektów projektowania instalacji fotowoltaicznej jest dobór modułów solarnych. Na rynku obecnie jest ich bardzo szeroki wybór, czym więc kierować się podczas dobierania tych kluczowych elementów? Jest wiele parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, projektując taką instalację, w poniższym artykule skupimy się jednak tylko na jednym z nich – wymiarach modułów fotowoltaicznych. Nie jest to najoczywistszy parametr, tak jak np. sprawność konwersji, jaki ma wpływ na dobór elementów do systemu PV, jednakże jego pominięcie może być brzemienne w skutkach.

Jak duże moduły PV do naszego systemu?

Obecnie trend na rynku jest taki, że producenci starają się maksymalizować moc, produkowanych przez nich modułów fotowoltaicznych. Jednakże sprawność konwersji ogniw w ciągu ostatnich lat zwiększa się tylko nieznacznie, a to oznacza, że jedyną metodą zwiększania mocy, jest zwiększanie ilości pojedynczych ogniw w module i w konsekwencji jego rozmiaru.

Na rynku pojawiają się już pojedyncze moduły fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 500 W. Rekordowe moduły mają moc nawet do 550 W. Składają się z do 144 pojedynczych ogniw fotowoltaicznych i mierzą ok 115 cm x 230 cm przy wadze dochodzącej do 30 kg. Dzięki optymalizacji konstrukcji i procesów logistycznych, udało się producentowi, firmie Jinko Solar, zredukować koszty modułów, a dodatkowe oszczędności na transporcie, okablowaniu czy rusztowaniach nie są bez znaczenia dla inwestora. Nie oznacza to jednak, że tak ogromne moduły PV mają same zalety.

Duża moc paneli fotowoltaicznych czy łatwość montażu?

Duża moc nowych, ogromnych modułów PV pozwala na ich szybszy montaż (potrzeba ich mniej do osiągnięcia zadanego poziomu mocy). Zaoszczędza także na koszcie rusztowań oraz okablowania – potrzeba ich najzwyczajniej mniej. Jednakże ma to także swoje wady i to całkiem poważne. Pojedynczy duży moduł może ważyć do 30 kg, co wraz z jego wymiarami powoduje, że są strasznie trudne do wnoszenia po drabinach czy rusztowaniach. Trudność ta przekłada się z pewnością na większe koszty montażu. To, czy zrównoważą one oszczędności na stelażach, okablowaniu itp. Zależne jest od konkretnego projektu.

Elastyczność instalacji fotowoltaicznej

Ciasne ułożenie ogromnych modułów solarnych na niewielkim dachu jest nie lada problemem. Problem ten jest zrozumiały dla każdego, kto próbował np. zapakować do walizki duże i sztywne pojemniki – zawsze w walizce zostaje dużo wolnego miejsca, którego nie można zapełnić kolejnym pojemnikiem, bo jest zbyt wielki i ma niepasujące wymiary… nie inaczej jest z próbą zmieszczenia dużych modułów fotowoltaicznych na dachu.

Poważną wadą dużych paneli fotowoltaicznych jest fakt, że są „nieustawne”. Na ograniczonej powierzchni naszego dachu często możliwe jest zmieszczenie tylko kilku modułów. Na przykładowym dachu dwuspadowym o wymiarach 3,8 m x 10 m (jedna połać – ta, która ma lepszą ekspozycję na promieniowanie słoneczne) jesteśmy w stanie zainstalować osiem dużych modułów fotowoltaicznych, takich jak Jinko Solar Tiger PRO, co przekłada się na moc całkowitą 4,4 kW. Z kolei, jeśli zainwestujemy w rozwiązanie oparte na mniejszych, bardziej tradycyjnych modułach o wymiarach ok 175 cm x 100 cm, to na naszym dachu zainstalujemy takich 20. Przy typowej mocy takiego ogniwa równej 300 W da to łączną moc mniejszych modułów równą 6 kW – o prawie 35% więcej.

Powyższy przykład oparty jest na przykładowym dachy, ale jeśli zależy nam na maksymalizacji mocy to mniejsze moduły zdecydowanie pozwolą na lepszą optymalizację instalacji na istniejącym dachu i dopasowanie się do jego kształtu czy też wymiarów.

Cena, wygoda i moc – jak osiągnąć kompromis?

Wymiary paneli fotowoltaicznych są różne. Dobry projektant instalacji solarnej jest w stanie dobrać moduły, które zagwarantują optymalne pokrycie dachu, co przełoży się na uzyskanie założonej mocy przy jak najmniejszych kosztach instalacji (tak zakupu modułów, jak i robocizny instalatorów). Pozwoli to także skrócić czas instalacji i ewentualnie zagwarantować jej elastyczność, co do np. rozbudowy w przyszłości.
Podsumowując – w dużym skrócie – duże panele są lepsze, bo potrzebne jest ich mniej sztuk dla zadanej mocy instalacji; dodatkowo potrzebna jest mniejsza ilość stelaży i okablowania. Są jednak cięższe, co utrudnia i spowalnia montaż. Dodatkowo, z uwagi na to, ze są większe, niekiedy bywają nieustawne na dachu. Duże moduły poleca się głównie do niewielkich dachów gdzie ich wielkość pozwala na uzyskanie wyższej mocy całkowitej instalacji. Dla posiadaczy dużych, dobrze nasłonecznionych dachów, lepsze są panele PV o standardowych wymiarach, gdyż pozwalają lepiej wykorzystać dostępne miejsce i zmaksymalizować moc systemu fotowoltaicznego.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...