Kotły elektryczne centralnego ogrzewania

4,4 rating
4.4 out of 5 stars (based on 7 reviews)
Excellent71%
Very good0%
Average29%
Poor0%
Terrible0%
4.4 out of 5 stars (based on 7 reviews)

Tanie ogrzewanie elektryczne staje się codziennością. Kotły elektryczne, w przeciwieństwie do węglowych, w pełni wykorzystują pobraną energię do ogrzewania. Sprawność tradycyjnych kotłów jest ograniczona i zależna od jakości opału. 60% czy 80% sprawności nigdy nie dorówna 99,9% sprawności pieca elektrycznego.

Piece elektryczne kuszą przystępną ceną która jest nawet dwukrotnie niższa niż w przypadku pieców na ekogroszek.  Dzięki programowi dopłat Czyste powietrze i uldze termomodernizacyjnej można dodatkowo zaoszczędzić od 30% do 60% ceny pieca elektrycznego.

Opis

Wygoda ogrzewania elektrycznego

W przypadku montażu pieca elektrycznego niezaprzeczalną zaletą jest wygoda użytkowania. Z kotłem elektrycznym nie ma potrzeby:

 • zamawiania i przenoszenia ciężkiego opału
 • dokładania opału
 • czyszczenia i wynoszenia popiołu
 • pilnowania ustawień kotła

Piec elektryczny oznacza też koniec wszechobecnego pyłu. Nawet najbardziej zaawansowane współczesne kotły na pellet i ekogroszek sprawiają, że w kotłowni i pozostałych pomieszczeniach osadza się pył z sadzy. Kocioł elektryczny nic nie spala, więc nie ma też kurzu.

Piec elektryczny pozwala oszczędzać miejsce. Najmocniejszy w naszej ofercie piec 15kW ma tylko 38 cm wysokości i waży 5,8 kg. To oznacza, że jest tylko niewiele większy od przeciętnej skrzynki z licznikiem prądu i bezpiecznikami. Montaż pieca elektrycznego w miejsce tradycyjnego na paliwo stałe pozwoli doskonale wykorzystać dotychczasowe miejsce. Kotłownię z dużą przestrzenią i bez kurzu można przeznaczyć na przykład na suszarnię.

Kotły elektryczne z dużym dofinansowaniem

Wymiana starego kotła na paliwa stałe na kocioł elektryczny jest w tej chwili bardzo opłacalna. Ogólnopolski program Czyste powietrze pozwala na dofinansowanie od 30% do 60% ceny nowego kotła elektrycznego. Poziom dopłaty jest uzależniony od osiąganych dochodów. Maksymalnie można odzyskać od 3 000 do  6 000 zł. W ramach programu Czyste powietrze przy okazji wymiany kotła na nowy można od razu dostać dofinansowanie do fotowoltaiki w kwocie do 5 000 zł.

Chcesz wymienić swój piec na kocioł elektryczny z dopłatą?

Piec elektryczny do ogrzewania podłogowego i grzejników

Piece elektryczne w odróżnieniu od pomp ciepła mogą współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i tradycyjnymi grzejnikami. Najbardziej ekonomiczny zakres pracy dla pieca elektrycznego to 45°C do 60 °C mierzone na wyjściu, czyli taki jaki uzyskuje się na kotłach na ekogroszek czy pellet. Pozwala to więc ekonomicznie ogrzewać dom przez większą część sezonu. Maksymalna temperatura  na wyjściu wynosi 80°C. Taka elastyczność pieca elektrycznego pozwala na ekonomię na co dzień i możliwość szybkiego ogrzania domu gdy zachodzi taka potrzeba.

Sprawność pieca elektrycznego

W porównaniu do tradycyjnych sposobów ogrzewania gdzie wykorzystuje się spalanie, piece elektryczne pokazują w pełni swoje zalety.

Tradycyjny piec na węgiel ma sprawność teoretyczną na poziomie 60%. To znaczy, że tylko 60% energii którą można by uzyskać z węgla lub drewna jest przekazywana do systemu CO. Reszta energii jest bezpowrotnie marnowana np. w kominie.

Trochę lepiej sprawa wygląda w przypadku kotłów z podajnikiem. Tutaj skomplikowane systemy odpowiadają za nadmuch powietrza i są w stanie osiągnąć sprawność na poziomie 85%. Czyli tracone jest „tylko” 15%.

Kotły gazowe mają sprawność na poziomie 90-98%. W przypadku kotłów kondensacyjnych można część energii odzyskać zanim uleci z komina. Są to jednak rozwiązania nieco droższe.

Natomiast piece elektryczne do CO mają sprawność na poziomie 99.9%. To znaczy, że z 1 kWh prądu uzyskujemy w praktyce 1kW pod postacią ciepła.

 • Bez strat energii
 • Bez komina
 • Bez dokładania do pieca

Piec elektryczny centralnego ogrzewania sposobem na smog

Ogrzewanie elektryczne staje się powoli teraźniejszością ekologicznego ogrzewania domu. Piec elektryczny CO do ogrzewania nie zużywa opału tylko energię elektryczną. Smog jest najbardziej szkodliwy w bezpośrednim otoczeniu komina z którego wydobywają się spaliny. Kocioł na węgiel najbardziej więc truje właścicieli i sąsiadów.

Energia której potrzebuje piec elektryczny musi być w jakiś sposób wytworzona. W Polsce coraz większy udział w energetyce mają instalacje fotowoltaiczne. Zimą głównym dostawcą prądu są jednak duże elektrownie. Jest to jednak nadal bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Duże elektrownie i elektrociepłownie mają zoptymalizowane procesy. Z każdej tony węgla są w stanie uzyskać więcej energii i ciepła niż można przypuszczać. Spaliny które wydostają się z elektrowni są stale monitorowane i co ważne – filtrowane.

Właściciele instalacji fotowoltaicznych mają dodatkową korzyść. Nawet zimą instalacja produkuje prąd. Nie są to tak duże uzyski jak latem ale słoneczny zimowy dzień pozwoli częściowo zasilać piec elektryczny. W ten sposób większość energii może być czerpana w ramach bezpłatnego zwrotu w ramach net meteringu a część bezpośrednio z fotowoltaiki.

 

Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika – idealna para

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne w domu. Połączenie własnego prądu z fotowoltaiki i pieca elektrycznego pozwala ograniczyć koszty do minimum. Zapas zmagazynowanej energii którą można odebrać w ciągu roku pozwala bezpłatnie ogrzewać cały dom za pomocą pieca elektrycznego. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala więc nie tylko oszczędzić na bieżących rachunkach za prąd ale i bezpłatnie ogrzewać dom.

 

 

Prosty montaż

 

Prace elektryczne związane z montażem pieca powinien wykonać elektryk posiadający uprawnienia elektryczne SEP co najmniej do 1 kV.

Samo podłączenie do instalacji C.O. mogą wykonać osoby które mają doświadczenie w pracach hydraulicznych.

Należy pamiętać o kilku zasadach:

 • Kocioł elektryczny należy montować niżej niż grzejniki.
 • Kocioł należy montować w pozycji pionowej tak aby zaciski
  przyłączeniowe do sieci elektrycznej zabezpieczone osłoną gumową
  (piec jednofazowy ) bądź puszką elektryczną ( piec trójfazowy ) znajdowały się na dole kotła.
 • Kocioł powinien być na stałe przymocowany do ściany
 • Średnica króćca wlotowego i wylotowego wynosi 1 cal, łączniki z rurami systemu grzewczego powinny więc również wynosić minimum 1 cal.
 • Kocioł elektryczny nie może współpracować z innymi źródłami ciepła tworzącymi temperaturę powyżej 55 °C.
 • Kocioł może pracować wyłącznie w układzie zamkniętym czynnika wodnego.

Pakiety

Moc 5 kW 9 kW 15 kW
Cena brutto: 1 950 zł 2 650 zł 2 950 zł
Cena z podstawową dopłatą Czyste Powietrz 1 365 zł 1 855 zł 2 065 zł
Cena z podwyższoną dopłatą Czyste Powietrz 780 zł 1 060 zł 1 180 zł
Napięcie 230 V 400 V 400 V
Maksymalne natężenie prądu na fazę 22.7 A 13.7 A 22.7 A
       
Powierzchnia ogrzewanego domu do 70 m² do 150 m² do 220 m²
Kubatura ogrzewanego domu 175 m³ 375 m³ 550 m³
       
Objętość czynnika grzewczego w instalacji 30-60 L 50-110 L 100-200 L
Wysokość 275 mm 350 mm 380 mm
       
Waga 1.7 kg 5.4 kg 5.8 kg
       
Pomoc przy pozyskaniu dotacji Czyste Powietrze
Samodzielny montaż
       

Specyfikacja

Producent
SZAR S.A.
Średnica króćca wlotowego i wylotowego:
1 cal
Maksymalna sprawność:
99.9%
Stopień ochrony:
IP 43
Zakres temperatur pracy:
30 – 85°C
Gwarancja:
2 lata

Opinie

4,4 rating
4.4 out of 5 stars (based on 7 reviews)
Excellent71%
Very good0%
Average29%
Poor0%
Terrible0%

Masz ten produkt?

Pomóż innym w wyborze

Dodaj opinię
Zestaw tygodnia
Zamów online
Porozmawiaj z ekspertem

Nasz doradca energetyczny
dobierze najlepszą
instalację do Twoich potrzeb.

Umów się na spotkanie online
Zamów przez Internet

Wybierz instalację fotowoltaiczną on-line,
szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu!

Zamów online