Montaż fotowoltaiki - FAQ

Gdzie najlepiej zamontować instalację?

Instalację można zamontować na gruncie lub na dachu budynku. Druga opcja jest bardzo korzystna bo nie zajmuje dodatkowego miejsca na posesji.

Jaki jest najkorzystniejszy kąt, pod jakim powinny być zamontowane panele fotowoltaiczne?

W zależności od pory roku słońce operuje na różnej wysokości. W skali roku najbardziej optymalny jest nachylenie pod katem 30°.

W którą stronę świata powinny być skierowane panele fotowoltaiczne?

Najkorzystniejsze jest oczywiście skierowanie paneli słonecznych na południe. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie paneli jednocześnie na wschodniej i zachodniej połaci dachu.

Ile trzeba czekać na wymianę licznika prądu na dwukierunkowy?

Wymianą zajmuje się zakład energetyczny i musi to zrobić w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Najczęściej wymiana następuje w ciągu dwóch tygodni.

Ile kosztuje wymiana licznika na dwukierunkowy?

Wymiana licznika na dwukierunkowy jest bezpłatna i zajmuje się tym zakład energetyczny.

Czy jest potrzebne pozwolenie z urzędu na budowę instalacji fotowoltaicznej?

Przy instalacjach do 40 kWp nie jest potrzebne pozwolenie na budowę.

Jak sprawdzić moc przyłączeniową budynku?

Informacja o mocy przyłączeniowej budynku jest zawarta w umowie z zakładem energetycznym. Taką informację można również uzyskać dzwoniąc na infolinię zakładu energetycznego, po podaniu numeru klienta.

Ile czasu zajmuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż małej i średniej instalacji fotowoltaicznej dla domu trwa 1-2 dni.

Jakie informacje są potrzebne do zrobienia dobrego projektu instalacji fotowoltaicznej.

Przydatne będą:
• rachunki za prąd z ostatniego roku
• wymiary budynku
• zdjęcia połaci dachu
• rzut dachu z projektu budynku
• rodzaj pokrycia dachu (np. dachówka, blacha, papa)
• jeżeli planowany jest montaż klimatyzacji, ogrzewania elektrycznego lub pompą ciepła to warto podać planowaną moc urządzenia

Chcę założyć instalację fotowoltaiczną. Co jest potrzebne?

Do założenia instalacji fotowoltaicznej potrzebny jest dokument potwierdzający prawa do własności lub umowa dzierżawy nieruchomości lub gruntu.
Miejsce gdzie ma powstać instalacja fotowoltaiczna nie powinno być zacienione. Jeśli instalacja ma powstać na dachu budynku to powinien być od w odpowiednim stanie technicznym.

Jak obliczyć jaka moc instalacji jest mi potrzebna?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z naszego kalkulatora fotowoltaiki.

Może Cię zainteresować

Solplanet – nowy król falowników hybrydowych i magazynów energii

Solplanet – nowy król falowników hybrydowych i magazynów energii

Solplanet – niemieckie korzenie w przystępnej cenie Solplanet to marka jednego z największych na świecie producentów falowników AISWEI. Współpraca niemieckich inżynierów z Zeversolar i laboratorium badawczego, należącego do AISWEI pozwoliła stworzyć bardzo dobrą konstrukcje nowoczesnego falownika, która sprawdzi się w przypadku większości polskich dachów. Połączenie niemieckiej technologii, reżimu technologicznego i szybkością pracy chińskich inżynierów daje … Continued

Mikroinwertery Hoymiles

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest w domowych gniazdkach jest odpowiedzialny inwerter. Najczęściej spotykane rozwiązanie obejmuje jeden duży inwerter montowany np. w domu. Wszystkie panele podłączone są w szereg na końcu którego jest falownik. Mikroinwertery na trudne dachy Zastosowanie mikroinwerterów pozwala zamontować jeden zminiaturyzowany inwerter o … Continued

Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Obecny rząd zapowiedział, w ramach tak zwanego Polskiego Ładu, rewolucję w zakresie jednorodzinnego budownictwa mieszkalnego. Ogłoszono, że domy o powierzchni do 70 m2 będą mogły być budowane na zupełnie nowych warunkach – bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę etc. Projekt nowelizacji ma wyjść z prac nad nim w ramach Rady Ministrów w III kwartale tego … Continued