Dofinansowanie na fotowoltaikę – Warszawa daje 15 000

Dofinansowanie na fotowoltaikę – Warszawa daje 15 000

Mieszkańcy Warszawy już teraz mogą składać wnioski o dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznych w 2021.  Zgodnie z uchwałą nr XIX/487/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 26.09.2019 r mieszkańcy miasta mogą dostać bezzwrotne dofinansowanie na wykorzystanie lokalnych źródeł odnawialnych.

Dofinansowanie w Warszawie dotyczy:

 • Modernizacji kotłowni i dostosowania do ogrzewania gazem lub prądem
 • Instalacji powietrznej lub gruntowej pompy ciepła
 • Instalacji turbin wiatrowych
 • Instalacji fotowoltaicznych

Wnioski można składać do 31 marca 2021. Dofinansowanie do fotowoltaiki zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem a kluczowa jest kolejność zgłoszeń. Lepiej więc nie czekać do ostatniej chwili.

Warunkiem otrzymaniem dotacji jest wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Aby skorzystać z dotacji trzeba zlikwidować kotły na paliwo stałe lub olej opałowy. Osoby których domy są podłączone do sieci ciepłowniczej lub mają ekologiczny kocioł mogą całość dotacji przeznaczyć na fotowoltaikę.

Warunki eko dotacji Warszawskie na fotowoltaikę i wymianę kotła

Dofinansowanie na fotowoltaikę w Warszawie jest liczone w prosty sposób. Kwota dopłaty jest uzależniona od mocy paneli fotowoltaicznych. Na każdy kWp instalacji można dostać 1500 zł lecz nie więcej niż 15 000 zł. To oznacza, że najbardziej opłacalne są instalacje o mocy do 10 kWp. Należy również pamiętać, że dla instalacji fotowoltaicznych powyżej 10 kWp mniej korzystny jest system upustów w net meteringu dla klientów indywidualnych. Więcej o tym pisaliśmy tutaj. (link)

Dofinansowanie fotowoltaiki w praktyce – ile można zaoszczędzić?

Dla ułatwienia posłużymy się pewnym przykładem. Przy rachunkach za prąd na poziomie 280 zł miesięcznie, zalecana jest instalacja o mocy 5 kWp. Taka instalacja zapewni prawie zerowe rachunki za energię i będzie kosztować około 20 000 zł. Fotowoltaika z dofinansowaniem będzie zatem tańsza o 7 500 zł. Wystarczy zrobić 4 kroki, do których za chwilę dojdziemy.

Ekodotację można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, więc inwestor prywatny, od pozostałej kwoty może uzyskać dodatkowy zwrot w wysokości 17%, 19% lub 32 %, w zależności od formy opodatkowania. W ten sposób dla przykładowej instalacji można uzyskać dodatkowy zwrot od 2 do 4 tysięcy zł. Oznacza to, że koszt instalacji można zmniejszyć o połowę. Warto łączyć różne programy dopłat ponieważ każda zaoszczędzona złotówka przyspiesza zwrot z inwestycji.

Ekodotacja warszawska nie łączy się z programem Mój prąd.

Ekodotacja jest jednak korzystniejsza w przypadku instalacji powyżej 4 kWp. Z Mojego prądu można uzyskać maksymalnie 5 000 zł dotacji. Czyli zarówno dla instalacji 2 kWp jak i 10 kWp dopłata będzie taka sama. W przypadku dotacji warszawskiej im większa instalacja tym większa dopłata. W przypadku instalacji 2 kWp będą to około 3 000 zł, ale instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp to już 7 500 zł a 10 kWp to do 15 000  zł dotacji.

W szybkim wyliczeniu jaka instalacja spełni potrzeby domowników przydatny jest nasz kalkulator fotowoltaiczny który jest na stronie głównej. Wystarczy wpisać kwotę obecnych rachunków a kalkulator dopasuje wielkości instalacji z uwzględnieniem systemu upustów i wyliczy oszczędności na prądzie w skali najbliższych lat.

Dla kogo warszawska dotacja na fotowoltaikę?

Z eko dotacji warszawskiej mogą skorzystać:

 • Osoby prywatne
 • Przedsiębiorcy
 • Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe
 • Podmioty należące do sektora finansów publicznych np. szkoły i uczelnie

Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w Warszawie?

Dofinansowanie w 4 krokach:

 • Co bardzo istotne, aby dostać dofinansowanie najpierw należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie dzielnicy lub Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Należy też być właścicielem nieruchomości lub uzyskać zgodę na inwestycję od właściciela.
 • Kolejnym krokiem jest akceptacja wniosku przez urząd i podpisanie umowy z miastem o udzielenie dotacji na fotowoltaikę.
 • Dopiero w tym momencie można zacząć najważniejszą część, czyli realizację. Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej konieczne jest sporządzenie protokołu odbioru i przekazanie faktury. Aby dostać dofinansowanie na fotowoltaikę w Warszawie potrzebne będą dodatkowo zdjęcia paneli fotowoltaicznych z przodu budynku oraz jeśli jest taka możliwość z boków i góry. Wszystkie zdjęcia w Sunvival wykonujemy za pomocą profesjonalnego drona więc nie stanowi to problemu.
 • W Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej należy następnie złożyć:
  • Wypełniony druk rozliczenia
  • Kopię protokołu odbioru
  • Oryginał faktury
  • Wykonane zdjęcia instalacji

Albo dofinansowanie w 1 prostym kroku.

Wszystkie formalności związane z dotacją warszawską mogą załatwić nasi doradcy w imieniu klienta.

Wystarczy wcześniej podpisać umowę z odroczonym terminem montażu.

Wcześniejsze podpisanie umowy to też pierwszeństwo w szybkim montażu instalacji oraz gwarancja zachowania ceny.

 

 

 

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...