Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: detale techniczne projektu i instalacji

Jest wiele aspektów technologicznych, które można przeoczyć podczas projektowania czy montażu instalacji technologiczne. Mówią, że „diabeł tkwi w detalach” i nie jest to dalekie od prawdy w przypadku systemów solarnych.
W poniższym artykule zwrócimy uwagę na szereg detali, których przeoczenie może być poważnym problemem dla instalacji PV. Część z nich jest problemem, który stanie na drodze do maksymalizacji sprawności systemu, ale znaczna większość to poważne kwestie, które mogą zakończyć się awarią, uszkodzeniem systemu czy nawet poważną katastrofą, taką jak pożar.

Uziemienie instalacji

Zawsze, gdy mamy do czynienia z elektrycznością, konieczna jest ogromna dbałość o bezpieczeństwo. W przypadku instalacji fotowoltaicznej nie jest inaczej i konieczne jest stosowanie szeregu różnych zabezpieczeń. Jednym z nich jest konieczność odpowiedniego uziemienia całego systemu fotowoltaicznego.

Podczas instalowania systemu PV niezwykle ważne jest prawidłowe uziemienie całego osprzętu. Brak uziemienia całego systemu tak, aby obejmował on wszystkie pojedyncze elementy, może być katastrofalny, szczególnie w obszarze, w którym regularnie pojawiają się pioruny. Nawet, jeśli rzadko zdarzają się burze z wyładowaniami elektrycznymi, wystarczy jedno uderzenie pioruna lub jeden luźny przewód i cały sprzęt może zostać zniszczony. Co gorsza, może wywołać to pożar i spowodować jeszcze większe szkody w naszym domu.

Prąd podąża ścieżką najmniejszego oporu i chociaż prawie niemożliwe jest poznanie jego dokładnej ścieżki, można podjąć pewne kroki, aby spróbować skierować energię elektryczną w bezpieczne miejsce, gdy nastąpi wyładowanie takie jak właśnie piorun. Robi się to właśnie z pomocą uziemienia. Jak sama nazwa wskazuj, sprowadza ona nadmiarowy ładunek do ziemi.

Każde gniazdko elektryczne, gniazdko oświetleniowe, urządzenie elektryczne, przewód gazowy, rura miedziana czy metalowa obudowa np. skrzynki elektrycznej w domu powinna być podłączona do tzw. przewodu ochronnego, potocznie zwanego uziemieniem. Gdzieś, zazwyczaj przy przyłączu elektrycznym do naszego domu, uziemienie to podłączone jest z ziemią – za pomoc kawałka rury czy specjalnego pręta, który zagłębiony jest odpowiednio głęboko w ziemi. To właśnie tam kierowany będzie ładunek elektryczny w przypadku uderzenia pioruna czy też zwarcia, które spowoduje, że na uziemionych, metalowych elementach naszych urządzeń pojawi się prąd. Zabezpiecza to użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym.

Tak samo należy postąpić z systemem fotowoltaicznym, łącząc ze sobą wszystkie urządzenia, w tym panele słoneczne, uchwyty paneli, skrzynkę połączeniową, falownik, kontroler ładowania i dowolne inne urządzenie, które składają się na system fotowoltaiczny. Nie spełnienie tego warunku, lub niedokładne podłączenie elementów do uziemienia to poważny błąd przy budowie instalacji fotowoltaicznej.

Aby instalacja uziemiająca w pełni zabezpieczała system fotowoltaiczny należy zadbać o szereg jej elementów. Po pierwsze, należy pamiętać, że do uziemienia podłączyć należy wszystkie metalowe elementy instalacji solarnej, to jest:

 • Panele fotowoltaiczne
 • Wieszaki / montaże paneli PV
 • Inwertery, optymalizatory fotowoltaiczne i inne elementy aktywne instalacji
 • Akumulatory (wraz z ładowarkami etc.), jeśli nasz system korzysta z magazynu energii.

Wszystkie te elementy łączone są z główną szyną uziemiającą instalacji, która to dołączana jest do punktu uziemienia (np. wbitego w ziemię uziemienia szpilkowego). Projektując instalacje uziemiającą trzeba pamiętać o szeregu aspektów:

 1. Należy odpowiednio dobrać przekroje poszczególnych przewodów uziemiających oraz głównej szyny uziemiającej, aby w razie potrzeby system mógł odprowadzić pożądany prąd, bez ryzyka np. pożaru.
 2. Przewody, szyny zbiorcze i inne elementy instalacji uziemiającej wykonane muszą być z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. System ten instalowany jest na dachu, w związku, z czym musi być odporny na wilgoć, tak, aby korozja nie spowodowała pogorszenia parametrów uziemienia lub jego uszkodzenia.
 3. Podłączając metalowe elementy do systemu uziemiającego należy pamiętać o zadbaniu o dobry kontakt ich z złączami. Obecnie do wyboru są dwa rozwiązanie – wykorzystanie dedykowanych punktów uziemiających paneli PV czy też wieszaków modułów lub wykorzystanie trochę droższych, ale o wiele wygodniejszych klem, które wyposażone są w specjalne piny, łamiące anodowanie elementów, aby zapewnić dobry kontakt elektryczny klemy z uziemianym elementem.

Lokalizacja modułów na dachu

Rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego jest kluczowym aspektem całego projektu przydomowego systemu PV. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią połać dachu, która zapewni odpowiednią ekspozycję modułów na światło słoneczne. Przyjmuje się, że najlepsza jest południowa ekspozycja paneli, dlatego trzeba wybrać tę połać dachowa, która jest do tego kierunki świata najbardziej zbliżona. To jednakże nie wszystko.

Paneli nie można montować w dowolnym miejscu dachu. Projektując instalacje trzeba określić strefę bezpiecznego mocowania paneli słonecznych, lub strefy wykluczenia, w których nie są dozwolone panele słoneczne. Jest kilka powodów, dla których nie można instalować paneli np. przy samej krawędzi dachu.

Po pierwsze strefy te istnieją, ponieważ wiatry są najsilniejsze przy krawędziach dachów. Montaż z dala od krawędzi dachu zmniejsza obciążenie paneli wiatrem i zmniejsza prawdopodobieństwo ich uszkodzenia lub nawet oderwania podczas burzy.

Dodatkowo, montaż przy samej krawędzi dachu doprowadzić może do sytuacji, w której śnieg, który normalnie zsuwa się z paneli PV zatrzymywać będzie się na np. rynnie dachowej. Spowoduje to nie tylko zmniejszenie ilości produkowanej energii elektrycznej – śnieg nie przepuszcza zbyt wiele światła słonecznego, ale także może doprowadzić do uszkodzenia ogniwa. Po pierwsze, zwiększony nacisk śniegu na panel i konstrukcję wsporczą może doprowadzić do ich mechanicznego uszkodzenia, a po drugie, przedłużające się zaleganie śniegu, szczególnie w cieplejszych momentach dnia, doprowadzić może do zawilgocenia modułu i dostania się wilgoci do jego wnętrza.

Nie wszyscy producenci modułów fotowoltaicznych udostępniają tego rodzaju wytyczne do instalacji. Większość firm rekomenduje, aby zachować strefę wyłączenia o szerokości nie mniej niż 20 centymetrów od krawędzi dachu. Porządni instalatorzy są zobowiązani do przestrzegania zaleceń producenta w celu zachowania zgodności z normami i instrukcja instalacji. Dodatkowo, posiadają oni także swoją własną wiedzę i doświadczenie, które pozwala im na projektowanie bezpiecznych systemów.

Strefy wyłączenia ograniczają maksymalną powierzchnię ogniw, jakie można zainstalować na swoim dachu, jednakże nie jest to pozbawione sensu. Tylko w ten sposób można zagwarantować sobie bezpieczną i niezawodną instalację. Jeśli strefa bezpiecznego montażu jest zbyt mała, dla uzyskania zakładanej przez nas mocy systemu, możemy zawsze zwiększyć powierzchnię pokrytą modułami PV stawiając na przykład wiatę fotowoltaiczną obok domu. Nie tylko zwiększy ona powierzchnię zainstalowanych paneli, ale może także służyć, jako wiata np. do parkowania samochodu czy trzymania narzędzi ogrodowych.

Montaż przewodów

Przewody łączące poszczególne panele fotowoltaiczne z falownikiem są krytycznym elementem instalacji, a jednocześnie elementem, który jest chyba najbardziej narażony na uszkodzenie, dlatego też trzeba w szczególności o niego zadbać podczas projektowania i instalowania systemu PV.

Ze względów estetycznych coraz więcej klientów i instalatorów decyduje się na płasko montowane systemy solarne na dachach spadzistych. Dzięki temu systemy są montowane bardzo płasko na dachu, co zapewnia bardzo estetyczny system fotowoltaiczny. Podczas projektowania jak najatrakcyjniejszego systemu czasami pomija się kwestię, takie jak zarządzanie wszystkimi przewodami pod spodem paneli. W takich projektach często nie ma ogólnej metody prawidłowego zarządzania okablowaniem. Sposób mocowania kabli w systemie fotowoltaicznym zależy od systemu wieszaków paneli, modułów i rodzaju pokrycia dachu. Dodatkowo, to wszystko na ogół zainstalować należy na pochyłym, nagrzanym słońcem dachu. „Istnieje cała masa czynników, które tworzą środowisko, w którym łatwo jest iść na skróty i bardzo łatwo zrobić to źle lub zrobić to taniej” powiedział Nick Korth, kierownik ds. Marketingu produktów w HellermannTyton.

Prawidłowe zabezpieczenie kabli za pierwszym razem oszczędza czas i pieniądze. Ogranicza późniejsze awarie, a co za tym idzie konieczność napraw, serwisów gwarancyjnych etc. Poza tym, tak zbudowana instalacja to gwarancja długiej i niezawodnej pracy, co bezpośrednio przekłada się na zarobki z jej eksploatacji.

Większość producentów montaży modułów PV oferuje produkty przeznaczone do zarządzania przewodami, oferując szereg różnego rodzaju klipsów i opasek do zabezpieczania kabli. Ale ten specjalistyczny sprzęt jest często pomijany w czasie zakupów, jako że są tańsze alternatywy, takie jak najtańsze opaski zaciskowe albo rolka taśmy izolacyjnej.

Instalatorzy często tworzą własne rozwiązania przewodowe, dopasowane do dachu itp. Zależnie od ich dbałości o szczegóły i doświadczeniu w projektowaniu, mogą one być w pełni poprawne, jak i błędne i zawodne.

Powszechnym rozwiązaniem do zabezpieczania kabli na dachu przyczepiając je za pomocą opasek zaciskowych do elementów na dachu – wieszaków paneli PV, ale także rynien, elementów dachu, czy (o zgrozo!) elementów instalacji odgromowej. Opaski są niedrogie i łatwodostępne, jednakże te kupowane w dowolnym sklepie z artykułami budowlanymi wykonane są z tworzyw, który nie są ani odporny na promieniowanie słoneczne, ani certyfikowany przez UL, aby wytrzymać ogromne zmiany temperatury pod systemem PV przez cały okres jego eksploatacji.

Przy zastosowaniu normalnych opasek zaciskowych technicy przy przeglądzie już po roku zastać mogą zerwane opaski i przewody zwisające luźno i dotykające dachu, stwarzając potencjalne zagrożenia elektryczne i pożarowe. Tutaj widoczne jest jeszcze jedno zagrożenie – prowadzenie nieosłoniętych przewodów w systemie. Rozwiązanie tego jest bardzo proste – trzeba prowadzić kable w trasach kablowych, dedykowanych do tego celu tunelach czy też po prostu w peszlach.

Na rynku dostępnych jest szereg systemów tras kablowych, dedykowanych do instalacji fotowoltaicznych. Zastosowanie takiego systemu eliminuje wszystkie problemy z prowadzeniem okablowania. Szyny systemu montuje się do dachu lub do wieszaków paneli PV i instaluje się do nich trasy kablowe. Wykonane są one z odpornych na temperaturę, wytrzymałych tworzyw sztucznych lub metalu, co gwarantuje ich długą żywotność. Z drugiej strony, metalowe systemy mogą mieć ostrzejsze krawędzie, które wcinają się w elementy dachu i kable, jeśli nie są prawidłowo zamocowane.

Dużo prostszą i tańszą alternatywą jest prowadzenie okablowania w peszlach. Oczywiście, trzeba tutaj zastosować peszle, które spełniają odpowiednie wymagania, pozwalające im przetrwać warunki pracy w instalacji PV. Peszle zapewniają okablowaniu systemu fotowoltaicznego wymagane minimum ochrony przed promieniowaniem UV, nadmiernym ciepłem i uszkodzeniami mechanicznymi. Zagwarantuje to niezawodność systemu i długi czas jego eksploatacji.

Punkt instalacji falownika

Falownik to element układu fotowoltaicznego, który służy do przekształcania prądu stałego, wytwarzanego przez panele słoneczne na prąd przemienny, który jest używany przez domowy system elektryczny i urządzenia do niego podłączone. Może to być mikroinwerter, optymalizator mocy lub inwerter łańcuchowy. Mikroinwertery i optymalizatory mocy są instalowane przy samych panelach słonecznych, podczas gdy falownik łańcuchowy lub może być instalowany wewnątrz domu lub na zewnątrz zgodnie z zaleceniami instalatora lub wymaganiami inwestora.

Optymalizatory mocy są sprzężone z falownikami łańcuchowymi i optymalizują moc w punkcie jego produkcji – przy panelu PV. Zapewnia on idealną równowagę pomiędzy mikroinwerterem a klasycznym falownikiem centralnym.

Ponieważ moc wyjściowa każdego z paneli słonecznych jest inna, istnieją różne sposoby łączenia ich z falownikami. A co za tym idzie różne są wymagania, co do miejsca ich instalacji. Mikroinwertery lub optymalizatory są instalowane pod każdym z poszczególnych paneli słonecznych i bezpośrednio przekształcają prąd stały na prąd przemienny (w przypadku mikroinwertera) lub stały (optymalizator). Z kolei falownik łańcuchowy, czy klasyczny, centralny inwerter instalacji, montowany jest centralnie, na ogół w punkcie podłączenia wyjścia prądu zmiennego systemu PV do sieci energetycznej domu – przy skrzynce elektrycznej itp. Może być on montowany wewnątrz lub na zewnątrz budynku w dogodnym dla właściciela miejscu takim jak garaż czy piwnica.

Ogólną zasadą jest znalezienie miejsca, z którego można łatwo podłączyć się do istniejącej sieciowej aparatury elektrycznej. Nie jest to jednakże jedyna zasada. Aby instalacja była bezpieczna należy wybrać miejsce z dala od bezpośredniego światła słonecznego i z odpowiednią wentylacją. Miejsce powinno być łatwo dostępne (w celach konserwacyjnych czy w przypadku naprawy); miejsce montażu powinno być również odporne na wilgoć i, w przypadku ryzyka zalania, ulokowane powyżej lustra wody.

Niezależnie od tego, czy proponowane miejsce dla falownika jest wewnątrz, czy na zewnątrz, powinno mieć minimalny odstęp, co najmniej 15 centymetrów z każdej strony – także ponad falownikiem, aby umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza. Falownik jest urządzeniem wysokiej mocy, który produkuje sporo ciepła – typowy inwerter ma sprawność równą około 97% (w optymalnych warunkach), oznacza to, że 3% mocy jest tracone i zamienianie w ciepło, które musi być „wydmuchane” z falownika. Dla typowej przydomowej instalacji o mocy 5 kW jest to aż, 150 W – dlatego też trzeba pozostawić wolną przestrzeń dla działania systemu chłodzenia w inwerterze.

Osoby planujące instalacje fotowoltaiczne w swoim domu powinny poważnie zastanowić się nad preferowanymi lokalizacjami inwertera systemu PV. Selekcja takiego miejsca nie jest trudna, wystarczy pod uwagę wziąć kilka kluczowych zasad, opisanych we wcześniejszej części tego artykułu. Dla powtórzenia:

 1. Inwerter powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu z uwagi na rutynowe przeglądy.
 2. Ma, co najmniej 15 cm wolnej przestrzeni ze wszystkich stron i nad sobą.
 3. W pobliżu nie ma żadnego źródła wilgoci.
 4. Na urządzenie nie pada bezpośrednie światło słoneczne.
 5. Przestrzeń instalacji jest dobrze wentylowana.
 6. Inwerter znajduje się, co najmniej metr nad ziemią (na wypadek zalania).
 7. Jeśli inwerter montowany ma być na zewnątrz, to zadbajmy o jego ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...
Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Domy bez pozwolenia: co już wiadomo na temat projektu

Obecny rząd zapowiedział, w ramach tak zwanego Polskiego Ładu, rewolucję w zakresie jednorodzinnego budownictwa mieszkalnego....
Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: detale techniczne projektu i instalacji

Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: detale techniczne projektu i instalacji

Jest wiele aspektów technologicznych, które można przeoczyć podczas projektowania czy montażu instalacji technologiczne. Mówią, że...
Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: typowe błędy projektantów i instalatorów

Na co uważać przy montażu fotowoltaiki: typowe błędy projektantów i instalatorów

Błędy podczas projektowania fotowoltaiki Projektowanie i montaż systemu fotowoltaicznego, jak każde przedsięwzięcie inżynierskie może być...
Polski falownik i polskie panele – Selfa PV

Polski falownik i polskie panele – Selfa PV

Polski producent PV nie przestaje zaskakiwać. Selfa wprowadziła do oferty nowe moduły o dużej mocy...
Charakterystyka energetyczna budynku – klucz do efektywnego domu

Charakterystyka energetyczna budynku – klucz do efektywnego domu

Mimo, że branża budowlana przechodzi ciągłą transformację a trendy zmieniają się dynamicznie, jedna zasada pozostaje...
Panele bifacjalne: od technologii kosmicznej do naszych dachów

Panele bifacjalne: od technologii kosmicznej do naszych dachów

W sektorze fotowoltaicznym walczy się o każdy wat mocy elektrycznej, którą można wygenerować i każdy...
Fotowoltaika, instalacja skierowana na wschód zachód czy południe?

Fotowoltaika, instalacja skierowana na wschód zachód czy południe?

Korzyści płynących z własnego systemu fotowoltaicznego generującego energię elektryczną jest wiele...Prywatną elektrownią dziś cieszy już...
Zmiany w fotowoltaice – koniec opustów

Zmiany w fotowoltaice – koniec opustów

Obecne Rozliczenie prosumentów Obecnie osoby lub firmy które mają instalację do 50 kWp mogą korzystać...
Instalacja fotowoltaiczna a zbyt wysokie napięcie w sieci

Instalacja fotowoltaiczna a zbyt wysokie napięcie w sieci

Na przestrzeni ostatnich kilku lat krajobraz naszego kraju zmienił się diametralnie. Na domach prywatnych, obiektach...
Carport czyli samochodowa wiata fotowoltaiczna 2 w 1

Carport czyli samochodowa wiata fotowoltaiczna 2 w 1

Przydomowe instalacje fotowoltaiczne robią się w naszym kraju coraz popularniejsze. Jeszcze niedawno posiadanie własnych systemów...
Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Czy fotowoltaika dla firm to dobre rozwiązanie?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale też...
Panele fotowoltaiczne JA Solar

Panele fotowoltaiczne JA Solar

Na rynku obecnych jest wiele firm, produkujących panele fotowoltaiczne. Początkowo rynek ten zdominowany był przez...
Solplanet AISWEI nowy król średniej półki falowników

Solplanet AISWEI nowy król średniej półki falowników

Solplanet - niemieckie korzenie w przystępnej cenie Solplanet to nowa marka jednego z największych na...
Jak działa i jak odczytać licznik dwukierunkowy

Jak działa i jak odczytać licznik dwukierunkowy

Właściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych są nie tylko producentami energii elektrycznej, ale także jej konsumentami. Tym...
Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Taryfy energetyczne: g11, g12 oraz g12w a bilansowanie 1:1

Każdy płacący rachunki za prąd jest w stanie odpowiedzieć na pytanie ile zużywa energii elektrycznej....
Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne na ogół produkują więcej energii, niż zużywają nasze domy, a przynajmniej nie w...
Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Fronius – najlepsze europejskie inwertery

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele inwerterów solarnych , jak zatem wybrać ten odpowiedni do...
Agroenergia nowe zasady na 2021 – czyli ile wynoszą dopłaty do fotowoltaiki dla rolników

Agroenergia nowe zasady na 2021 – czyli ile wynoszą dopłaty do fotowoltaiki dla rolników

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wiele energii i poświęcenia. Współczesne gospodarstwa muszą stawiać na wysoką jakość...
Ulga termomodernizacyjna – czyli jak odliczyć od podatku fotowoltaikę, pompę ciepła i nowe okna

Ulga termomodernizacyjna – czyli jak odliczyć od podatku fotowoltaikę, pompę ciepła i nowe okna

Na czym polega ulga termomodernizacyjna? Ulga termomodernizacyjna daje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o część kosztów...
Fotowoltaika dla rolników – z jakich dotacji i ulg można skorzystać?

Fotowoltaika dla rolników – z jakich dotacji i ulg można skorzystać?

Jak działa fotowoltaika dla rolników? W przypadku osób indywidualnych i rolników którzy chcą założyć fotowoltaikę...
Magazyn energii w samochodzie elektrycznym

Magazyn energii w samochodzie elektrycznym

Samochody elektryczne i hybrydy plug in są coraz popularniejsze. Rosnąca liczba publicznie dostępnych ładowarek oraz...
Autokonsumpcja energii – czyli jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Autokonsumpcja energii – czyli jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne są coraz powszechniejszym widokiem na polskich dachach. Już ponad pół miliona domów korzysta...
Ładowanie samochodu elektrycznego – sprawdzamy ile kosztuje jazda elektrykiem

Ładowanie samochodu elektrycznego – sprawdzamy ile kosztuje jazda elektrykiem

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Ponieważ rośnie zainteresowanie samochodami elektrycznymi postanowiliśmy sprawdzić jak może wyglądać...
Czy panele full black to najlepszy wybór?

Czy panele full black to najlepszy wybór?

Wybór paneli fotowoltaicznych jest centralnym aspektem projektowania instalacji solarnej. Główne parametry, jakie bierze się pod...
Mój Prąd nowe informacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mój Prąd nowe informacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

O kontynuacji bardzo udanego programu Mój Prąd mówi się już od dawna, podając jednakże bardzo...
Finansowanie fotowoltaiki

Finansowanie fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna każdego dnia przynosi wymierne korzyści obniżając rachunki za prąd. Każdy słoneczny dzień to...
Inwertery hybrydowe – jak działają

Inwertery hybrydowe – jak działają

Falownik jest kluczowym elementem instalacji elektrycznej w każdym systemie fotowoltaicznym. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu...
SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge światowa czołówka fotowoltaiki

SolarEdge to izraelsko-amerykańska firma, która należy do ścisłej czołówki producentów oprzyrządowania elektrycznego dla systemów fotowoltaicznych....
Tandemowe ogniwa PV osiągają 30% – czas skupić się na stabilności

Tandemowe ogniwa PV osiągają 30% – czas skupić się na stabilności

Badacze z Helmholtz Zentrum Berlin ustanowili w zeszłym roku światowy rekord sprawności ogniw tandemowych perowskit-krzem...
Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Wymiary paneli fotowoltaicznych czy większy zawsze znaczy lepszy?

Jednym z kluczowych aspektów projektowania instalacji fotowoltaicznej jest dobór modułów solarnych. Na rynku obecnie jest...
Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Moduły solarne, w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych, montuje się typowo na dachu budynku. Co jednak w...
Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Mój Akumulator 2021 co nowego w programie Mój Prąd w 2021 roku.

Jakkolwiek nie wiadomo jeszcze nic oficjalnie na temat nowej edycji programu Mój Prąd 2021, to...
Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Sezon na fotowoltaikę: kiedy najlepiej instalować panele PV

Ogniwa fotowoltaiczne działają bardzo dobrze przez cały rok – produkują prąd tak w środku gorącego...
Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Jak mówi prawo Betteridga, dotyczące nagłówków prasowych, „na każdy tytuł, będący pytaniem, można odpowiedzieć krótkim...
Fakty i mity fotowoltaiki

Fakty i mity fotowoltaiki

Sektor nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii otacza wiele mitów, które wynikają z słabej znajomości tematu –...
Pompa ciepła powietrze-woda sposób na tanie ogrzewanie

Pompa ciepła powietrze-woda sposób na tanie ogrzewanie

Istnieje obecnie wiele sposób na tanie ogrzewanie domu. Pompy ciepła należą do jednych z najtańszych...
Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Istnieje szereg czynników, które mogą wymusić korzystanie z ogrzewania w pełni elektrycznego. Być może do...
Przezroczyste ogniwa słoneczne rozwiązaniem przyszłości

Przezroczyste ogniwa słoneczne rozwiązaniem przyszłości

Energia słoneczna dowiodła swojego ogromnego potencjału, jako czyste źródło energii. Naukowcy z Korei przedstawili właśnie...
Farma fotowoltaiczna, kiedy się opłaca?

Farma fotowoltaiczna, kiedy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna, niezależnie od skali, musi być odpowiednio przemyślaną inwestycją, aby była opłacalna. W Internecie...
Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Dynamiczny wzrost europejskiego rynku PV

Z raportu stowarzyszenia Solar Power Europe, wynika, że w 2020 roku w państwach UE dodano...
Opłata mocowa i podwyżki cen prądu 2021

Opłata mocowa i podwyżki cen prądu 2021

Jak co roku Urząd Regulacji Energetyki (URE) w ostatnim kwartale tego roku prowadził postępowania w...
Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Fotowoltaiczne ekrany akustyczne przyszłość czy nietrafiony pomysł?

Holenderska firma budowlana Heijmans zainstalowała pilotażową barierę akustyczną zintegrowaną z systemem fotowoltaicznym w Rosmalen w...
Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Na rynku istnieje wiele systemów pokryć dachowych o zróżnicowanych parametrach użytkowych i cenie. Dla wielu...
Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Jeśli budujemy dom, w pewnym momencie z pewnością staniemy przed wyborem źródła ciepła. Obecnie na...
Nowość w ofercie – panele fotowoltaiczne Selfa

Nowość w ofercie – panele fotowoltaiczne Selfa

Polskie panele fotowoltaiczne - Selfa Do naszej oferty wprowadziliśmy najnowsze polskie moduły fotowoltaiczne ze szczecińskiej...
Perspektywy dofinansowań na 2021 rok co już wiadomo?

Perspektywy dofinansowań na 2021 rok co już wiadomo?

Na koniec października 2020 roku, łączna moc zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych wyniosła 2682,7 MW....
Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Europie

Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Europie

Francuskie władze zatwierdziła 3 listopada rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie budowy dużej fabryki modułów fotowoltaicznych...
Ekonomia i ekologia czyli opinia Pana Pawła o swojej nowej instalacji fotowoltaicznej

Ekonomia i ekologia czyli opinia Pana Pawła o swojej nowej instalacji fotowoltaicznej

Kilka ciepłych słów od naszego klienta. Cieszymy się, ze Pan Paweł wybrał naszą ofertę i...
Nowa instalacja fotowoltaiczna 3.3 kWp i opinia zadowolonego klienta

Nowa instalacja fotowoltaiczna 3.3 kWp i opinia zadowolonego klienta

Nasz klient, Pan Dominik docenił solidną pracę naszym instalatorów. Zawsze warto przestrzegać BHP. Nasi klienci...
WT 2021 dom energooszczędny w praktyce

WT 2021 dom energooszczędny w praktyce

Od wielu lat dużo czasu poświęca się zmniejszeniu energochłonności domów, w których mieszkamy. Ma to...
Instalacja fotowoltaiczna – na trackerach czy na stelażu

Instalacja fotowoltaiczna – na trackerach czy na stelażu

Montaż paneli fotowoltaicznych jest nie mniej istotnym wyborem podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej niż np. wybór...
Amerykański start-up rozpoczyna produkcję drukowanych, perowskitowych ogniw PV na rolce

Amerykański start-up rozpoczyna produkcję drukowanych, perowskitowych ogniw PV na rolce

Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne perowskit Start-up Energy Materials Corporation (EMC) z siedzibą w stanie Nowy Jork...
Smog! Jak zadbać o jakość powietrza?

Smog! Jak zadbać o jakość powietrza?

Trudno uwierzyć, że coś tak podstawowego i ważnego jak czyste powietrze stało się przedmiotem troski...
Kolejny klient zadowolony z profesjonalnego montażu

Kolejny klient zadowolony z profesjonalnego montażu

Oto opinia kolejnego zadowolonego klienta. Ciepłe słowa które ogromnie motywują nas do dalszej pracy. Chcesz...
Do Mojego Prądu dołożono 100 milionów na ten rok

Do Mojego Prądu dołożono 100 milionów na ten rok

Pod koniec października środki w programie Mój Prąd już się wyczerpały, mimo tego, że nabór...
Dofinansowanie na fotowoltaikę – Warszawa daje 15 000

Dofinansowanie na fotowoltaikę – Warszawa daje 15 000

Mieszkańcy Warszawy już teraz mogą składać wnioski o dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznych w 2021. ...
Brawo Dania 👍 w 2021 realizacja rekordowej farmy fotowoltaicznej

Brawo Dania 👍 w 2021 realizacja rekordowej farmy fotowoltaicznej

Spółka European Energy ma niebawem rozpocząć budowę farmy słonecznej o mocy 300 MW w Danii....
Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

Jak oszczędzać prąd czyli o ekonomii i ekologii

O oszczędzaniu energii elektrycznej mówi się już od dziesięcioleci. Jeszcze do niedawna, mówiło się o...
Jak odczytywać licznik prądu

Jak odczytywać licznik prądu

Licznik zużycia prądu, to urządzenie znajdujące się pomiędzy naszą domową siecią elektryczna, a siecią przesyłową...
Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe, czy zawsze się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie coraz popularniejsze, szczególnie w nowych budynkach. Oprócz oczywistych zalet, takich jak...
Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Sprawność i czas życia instalacji fotowoltaicznej zależny jest od wielu czynników. Nie jest to prosta...
Nowe pomysły na projektowanie ogniw PV proste zasady pułapkowania światła w krzemie

Nowe pomysły na projektowanie ogniw PV proste zasady pułapkowania światła w krzemie

Istnieje wiele pomysłów na zwiększanie ilości produkowanej z ogniwa fotowoltaicznego energii elektrycznej. Sprawność konwersji jest...
Fotowoltaika – ekologiczna lokata na wysoki procent

Fotowoltaika – ekologiczna lokata na wysoki procent

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie pieniędzy. W polskiej świadomości od dawna zakorzenione są lokaty oszczędnościowe,...
Rekordowe wzrosty polskiej fotowoltaiki

Rekordowe wzrosty polskiej fotowoltaiki

Jak donosi spółka Polskie Sieci Energetyczne (PSE), operator systemu przesyłu energii elektrycznej w Polsce, na...
Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Fotowoltaika i pompa ciepła – najlepsze połączenie

Mówi się, że system fotowoltaiczny i pompa ciepła, to połączenie idealne. Z jednej strony mamy...
Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które transportuje energię cieplną ze źródła ciepła do tak zwanego rezerwuaru...
Samowystarczalność energetyczna przyszłość czy teraźniejszość?

Samowystarczalność energetyczna przyszłość czy teraźniejszość?

Każdy z nas jest zależny w jakimś stopniu od innych ludzi. Żyjemy w społeczeństwie. Tak...
Wpływ chmur na wydajność paneli fotowoltaicznych

Wpływ chmur na wydajność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest doskonałą inwestycją naszych środków. Niezależnie, czy kuszą nas oszczędności w zużyciu energii elektrycznej,...
Net metering: na czym polega i czy się opłaca?

Net metering: na czym polega i czy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia światło słoneczne w prąd elektryczny zawsze, kiedy świeci słońce, niezależnie od poboru prądu...
Żywotność paneli słonecznych

Żywotność paneli słonecznych

Inwestując w panele słoneczne – czy do przydomowej mikroinstalacji PV, czy dużej farmie fotowoltaicznej –...
Jak działa Instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa Instalacja fotowoltaiczna?

Systemy fotowoltaiczne są drugim największym źródłem energii odnawialnej, zaraz za systemami wiatrowymi. Mimo, że obecnie...
Gdzie zamontować inwerter?

Gdzie zamontować inwerter?

Inwerter jest obowiązkowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenie to nazywane może być inwerterem solarnym lub falownikiem PV/fotowoltaicznym. Jest to...
Dotacje Mój prąd do instalacji fotowoltaicznych. Jakie są zasady?

Dotacje Mój prąd do instalacji fotowoltaicznych. Jakie są zasady?

Na zakup systemów fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej osób. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo...
Jak powstaje prąd ze słońca?

Jak powstaje prąd ze słońca?

Słońce jako centralna gwiazda Układu Słonecznego od setek milionów lat daje życie i ogrzewa naszą planetę. Przez cały ten czas Słońce dostarcza nam energię, ale jest też impulsem do...
Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter fotowoltaiczny to centrum zarządzania każdej instalacji fotowoltaicznej, która nie będzie pracować optymalnie jeśli inwerter będzie wątpliwej...
Jak dobrać inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna w sposób bez emisyjny wytwarza prąd elektryczny bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Żeby instalacja bezawaryjnie...
Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach. Jak działa i czy zawsze się opłaca?

Obecnie na rynku instalacji fotowoltaicznych dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak inwertery solarne, optymalizatory mocy i mikroinwertery. Ich zalety, wady...
Domowa elektrownia fotowoltaiczna. Zalety prądu ze słońca.

Domowa elektrownia fotowoltaiczna. Zalety prądu ze słońca.

Odnawialne źródła energii są ostatnio na ustach wszystkich i coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę, że jedna godzina światła...
Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Ze względu na zmiany klimatyczne w najbliższej przyszłości wzrastać będzie, na naszej szerokości geograficznej, liczba dni...
Co wybrać: mikroinwerter czy klasyczny inwerter?

Co wybrać: mikroinwerter czy klasyczny inwerter?

W klasycznych instalacjach fotowoltaicznych wszystkie panele słoneczne są połączone ze sobą szeregowo, a cały układ podłączany jest do inwertera solarnego. Jednak w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z ogniw fotowoltaicznych,...
Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Dla właścicieli domów, jak i firm, cięcie kosztów oraz efektywność energetyczna oznaczają obecnie coś więcej...
Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne: Czym się różnią i które wybrać?

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne: Czym się różnią i które wybrać?

Produkcja energii elektrycznej ze światła słonecznego tylko w teorii wydaje się być prostym zagadnieniem. Istnieje...
Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna, czyli prywatna elektrownia fotowoltaiczna zbudowana jest z trzech głównych komponentów: paneli fotowoltaicznych, inwertera...
Zestaw tygodnia
Zamów online
Porozmawiaj z ekspertem

Nasz doradca energetyczny
dobierze najlepszą
instalację do Twoich potrzeb.

Umów się na spotkanie online
Zamów przez Internet

Wybierz instalację fotowoltaiczną on-line,
szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu!

Zamów online