Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Wiaty fotowoltaiczne gdy dach jest zbyt mały

Moduły solarne, w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych, montuje się typowo na dachu budynku. Co jednak w przypadku, gdy dach jest zbyt mały, aby pomieścić założoną moc instalacji fotowoltaicznej? Istnieje wiele ciekawych alternatyw dla instalacji dachowych, które rozwiązują tego rodzaju problemy, między innymi wiaty fotowoltaiczne.

Czy dach zawsze jest najlepszym miejscem dla instalacji fotowoltaicznej?

Powodów, dla których panele nie mogą znaleźć się na dachu może być wiele. Po pierwsze nasz dach może być po prostu zbyt mały, aby pomieścić wymaganą moc instalacji fotowoltaicznej. Typowe ogniwa fotowoltaiczne oferuje około 150..200 W/m2, co oznacza, że dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej (ok. 3,4 kWp) potrzebne będzie około 14 metrów kwadratowych dachu. Dla naprawdę dużej instalacji potrzebne może być nawet dwa razy tyle. Wiele budynków może mieć zbyt małe dachy, aby pomieścić taką ilość modułów PV.

Nie tylko powierzchnia modułów może być jednakże problemem. Duża ilość modułów to także spora dodatkowa waga, jaką unieść musi dach. W przypadku słabszych konstrukcji które nadgryzł już ząb czasu i szkodniki, może to być niemożliwe.

Pojawić mogą się także inne problemy. Nasz dach może być ustawiony w złym kierunku. Dach, który nie jest optymalnie ustawiony względem słońca sprawia, że posadowiona na nim instalacja fotowoltaiczna będzie miała zredukowaną wydajność. Nie jest to duża strata, jak opisujemy tutaj {link}, ale może popchnąć nas w kierunku np. wiaty słonecznej. Finalnie, dachowa instalacja fotowoltaiczna może nam się po prostu nie podobać – moduły zainstalowane na dachu przykrywają jego pokrycie, co może zupełnie zmienić wygląd domu. Tutaj, oprócz wiat fotowoltaicznych, rozwiązaniem mogą być dachówki fotowoltaiczne.

Kiedy wiata fotowoltaiczna jest dobrym rozwiązaniem

We wszystkich przypadkach wymienionych powyżej wiata fotowoltaiczna jest doskonałym i niedrogim rozwiązaniem.

Jeśli nasz dach jest zbyt mały, aby pomieścić instalację PV o mocy, jaka jest nam potrzebna, to wiata fotowoltaiczna o odpowiedniej wielkości będzie doskonałym uzupełnieniem instalacji dachowej. Tego rodzaju instalacja może znajdować się niemalże w dowolnym miejscu, dzięki czemu z łatwością uniknąć można zacienionych miejsc i uzyskać optymalne nasłonecznienie maksymalizując ilość produkowanej energii elektrycznej.

Wiata solarna może być dowolnej wielkości, więc może również w całości zastąpić instalację dachową, jeśli w jakiegoś powodu nie możemy sobie na takową pozwolić. Wiaty solarne ustawione mogą być przed i za domem, nie wymagają rozbudowanych fundamentów ani złożonych prac budowlanych.

Dodatkowe zalety wiat fotowoltaicznych

Wiata fotowoltaiczna jest nie tylko miejscem, gdzie zainstalować można ogniwa PV, ale także… wiatą, która sprawdzi się dokładnie w takich samych zastosowaniach, co zwykłe wiaty. To bardzo istotne, podczas projektowania jej lokalizacji na działce. Wiaty fotowoltaiczne często wykorzystywane są np. jako zadaszenie dla samochodów, parkujących poza garażem.

Wiaty fotowoltaiczne mogą one także pełnić rolę:

  • zadaszenia drewutni,
  • schowka na narzędzia ogrodowe
  • przydomowej altany
  • zadaszenia tarasu skierowanego na południe

W zasadzie każda rola, realizowana przez normalną wiatę, jest otwarta dla wiaty solarnej.

Wiata solarna jest doskonałym punktem do instalacji na przykład ładowarki do samochodów elektrycznych. Dzięki kolokalizacji miejsca. W którym produkowany jest prąd z jego odbiornikiem – ładowarką pojazdu elektrycznego – możliwa jest redukcja strat spowodowanych koniecznością konwersji i przesyłania energii elektrycznej dalej.

Auto elektryczne, w odpowiedniej konfiguracji, może służyć nam również za magazyn energii elektrycznej. Według najświeższych doniesień dotyczących programu dopłat Mój Prąd 2021, mają one uwzględniać i dodatkowo punktować lokalne magazynowanie energii przez Prosumentów.

Wiata fotowoltaiczna czy instalacja na dachu – podsumowanie

Wiata solarna nie jest na ogół tak dobrym rozwiązaniem, jak dachowa instalacja fotowoltaiczna, jednakże pozwala na łatwe i niedrogie rozwiązanie wielu problemów.
Jeśli montaż modułów solarnych na dachu nie wchodzi w grę, to wiata fotowoltaiczna doskonale sprawdzi się, jako alternatywa, która dodatkowo zaoferuje cień i miejsce do np. zaparkowania auta czy składowania ogrodowych narzędzi. Wiaty solarne są ekonomicznym rozwiązaniem problemów z montażem modułów PV na dachu.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...