Jak działa inwerter fotowoltaiczny?
Inwerter fotowoltaiczny to centrum zarządzania każdej instalacji fotowoltaicznej, która nie będzie pracować optymalnie jeśli inwerter będzie wątpliwej jakości lub będzie niewłaściwie dobrany paneli fotowoltaicznych. W związku z powyższym, w trosce o dobro naszych Klientów stawiamy na jakość i liderów branży fotowoltaicznej takich jak: Solar Edge i Fronius.
Inwerter = przemiennik częstotliwości i napięcia
Inwerter solarny zwany również falownikiem to nic innego jak przemiennik częstotliwości i napięcia, który jest używany w celu zmiany napięcia stałego, które jest na wyjściu z paneli fotowoltaicznych na napięcie sinusoidalne 230V lub 400V. Inwerter jest urządzeniem energoelektronicznym w którym proces przemiany prądu stałego na prąd zmienny o parametrach sieciowych zachodzi na elementach elektronicznych – tranzystorach mocy. Tranzystory mocy znajdujące się w inwerterze są zarządzane przez mikroprocesorowy układ elektroniczny, kontrolowany i monitorowany przez liczne czujniki, układy pomiarowe i zabezpieczenia. Nadrzędnym celem funkcjonowania całego układu elektronicznego jest nie dopuszczenie do nieprawidłowej pracy inwertera.
Rodzaje inwerterów fotowoltaicznych
Inwertery solarne produkowane są dla zróżnicowanych mocy od kilkunastu watów do setek kilowatów na farmach fotowoltaicznych. W zależności od mocy inwertera wyróżnia się urządzenia jedno- lub trzyfazowe. Inwertery pozwalają na synchronizowanie instalacji fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną, co jest niezbędne żeby oddać energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne do sieci niskiego napięcia. Pod względem konstrukcyjnym można wyróżnić elektroniczne i transformatorowe.
Zasadniczą różnicą pomiędzy inwerterami transformatorowymi i elektronicznymi jest izolacja galwaniczna pomiędzy obwodami DC i AC, która nie występuje w falownikach elektronicznych, co z kolei powoduje konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Ważnym kryterium przy wyborze inwertera fotowoltaicznego jest jego sprawność, zarówno maksymalna jak i europejska. Sprawność inwerterów jest wysoka i oscyluje wokół wartości 98%. Wysoka sprawność pracy to jedna z głównych cech inwerterów marek takich jak Fronius, Sofar i Solar Edge.
Podstawowymi rolami jakie odgrywają inwertery solarne w instalacjach fotowoltaicznych są:
- utrzymywanie stałej częstotliwości i amplitudy;
- redukcja wartości współczynnika mocy cosφ, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości energii wprowadzanej do sieci publicznej i pobieranej z sieci,
- ograniczanie zniekształceń przebiegu napięcia i prądu dla przebiegu sinusoidalnego – wyższe harmoniczne ograniczone do 5%
- zgodność parametrów napięcia z obowiązującymi normami.
Kable zmiennoprądowe (AC) wychodzące z inwertera wpina się do sieci niskiego napięcia w budynku od strony odbiorów – żeby wytwarzana przez panele fotowoltaiczne energia zasilała urządzenia elektryczne w domu, a nie została wysyłana do sieci publicznej (OSD). Z tego powodu inwertery solarne zazwyczaj instaluje się nieopodal rozdzielni niskiego napięcia w domu, tak żeby umożliwić łatwy dostęp do urządzenia w celach serwisowych lub/i sprawdzenia parametrów jego pracy. Od fachowego montażu inwertera zależy ważność gwarancji i poprawna praca urządzenia, dlatego każdy instalator powinien postępować zgodnie z wytycznymi producenta, znajdującymi się w instrukcji montażu. Instrukcja montażu określa również preferowane umiejscowienie inwertera, najlepiej żeby umożliwiało dogodny do niego dostęp oraz odstęp wentylacyjny. Odpowiednie miejsce montażu powinno wykluczać miejsca takie jak: przy suficie bez zachowania wymaganego odstępu, przy wylotach gorącego powietrza oraz przy rurach grzewczych oraz w zamkniętych szafkach czy na poddaszach gdzie występują wysokie temperatury. Innym czynnikiem ważnym podczas instalacji inwertera solarnego jest podłoże, które powinno utrzymać ciężar urządzenia.
Inwerter jako zaawansowany technicznie produkt, stanowiący kluczowy komponent każdej instalacji fotowoltaicznej wymaga profesjonalnego montażu i doboru, co jest gwarancją bezawaryjnej pracy na lata.