Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Standardy wykonywania instalacji fotowoltaicznej Sunvival

Sprawność i czas życia instalacji fotowoltaicznej zależny jest od wielu czynników. Nie jest to prosta suma składników takiej instalacji, a wiele rzeczy zależy od firmy wykonującej i montującej daną instalację. W Sunvival przykładamy szczególną uwagę, aby nasze instalacje spełniały najbardziej rygorystyczne normy, dzięki czemu mogą produkować optymalną ilość energii elektrycznej i służyć przez wiele lat bezawaryjną pracą.

Projekt instalacji fotowoltaicznej

Wiemy, że każda instalacja fotowoltaiczna jest inna. Dlatego też do każdej podchodzimy indywidualnie, tworząc unikatowe projekty, dostosowane do potrzeb klienta.

Pierwszym krokiem projektowania, jest ustalenie optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej. Wartość ta ustalana jest m.in. na podstawie zapotrzebowania domu czy firmy na energię elektryczną. Najprościej jest ustalić ją na podstawie wysokości dotychczasowo płaconych rachunków za energię elektryczną.

Znając tą wartość ustalić można optymalną liczbę paneli, jakie zainstalować trzeba w systemie. Posługując się profesjonalnym oprogramowaniem (np. PV*Sol Expert) projektanci dobierają rodzaj i ilość modułów fotowoltaicznych. Nasi projektanci posługują się mapami terenu oraz parametrami technicznymi dostępnych na rynku modeli paneli fotowoltaicznych i falowników. Dodatkowo, dane te są uzupełniane danymi pochodzącymi z stacji meteorologicznych na całym świecie. Dzięki temu zainstalowane moduły będą w optymalny sposób wykorzystane.

Wysokiej klasy projekt instalacji fotowoltaicznej zapewnia użytkownikom nie tylko odpowiednią ilość energii elektrycznej, ale także optymalny okres zwrotu z inwestycji, co przekłada się na więcej zaoszczędzonych pieniędzy.

Podzespoły najwyższej klasy

Budowa wysokiej klasy instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwa, bez dbałości o najlepszą jakość wszystkich jej podzespołów. W Sunvival dbamy nie tylko o dobór modułów fotowoltaicznych o wysokiej trwałości i sprawności, ale także wszystkie pozostałe komponenty. Na każdym poziomie instalacji, zaczynając od pojedynczych kabli, łączących moduły w systemie.

Obecnie, standardem w branży jest wykorzystywanie do łączenia modułów fotowoltaicznych, kabli o polu przekroju 4 mm2. W naszych instalacjach stosujemy standardowo grubsze kable, o przekroju 6 mm2, co przekłada się na ich mniejszą rezystancję, czyli w konsekwencji mniejsze straty energii. Zwiększa to nie tylko wydajność instalacji, ale także jej niezawodność i bezpieczeństwo. Z uwagi na mniejsze spadki napięcia w instalacji z grubszymi kablami instalacja działa stabilniej – nie następuje rozłączanie przy większym nasłonecznieniu.

Grubsze kable są także odporniejsze na przetarcia, uszkodzenia czy przerwanie podczas eksploatacji. Kable stosowane w naszych instalacjach są także pokryte dodatkową warstwą izolacji o zwiększonej odporności na promieniowanie ultrafioletowe (zgodnie z normą EN 5061) i ozon, dzięki czemu są trwalsze i odporniejsze na zużycie. Kable w instalacji prowadzimy w ochronnych peszlach i korytach, aby w pełni ochronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi itp. Wszystko to przekłada się na wytrzymalszą i mniej awaryjną instalację, która służyć będzie przez wiele lat.

Wszystkie wykorzystywane przez nas wiązki kablowe zakończone są złączami PV MC4. Są to złącza wyposażone w elementy uszczelniające, dzięki czemu izolują one elementy elektryczne od wilgoci, co zwiększa trwałość połączeń. Wysoką jakość tych elementów potwierdziliśmy wieloletnimi testami w wielu instalacjach – złącza PV MC4 nigdy nas nie zawiodły.

Projektując instalację fotowoltaiczną nie zapominamy również o bezpieczeństwie. Wszystkie projektowane i instalowane przez nas systemy wyposażone są w uziemienie o przekroju 16 mm2, które łączy się z wszystkimi metalowymi elementami instalacji – panele, konstrukcje wsporcze, falowniki i inne. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i dużemu przekrojowi przewodu uziemiającego, wszystkie wykonywane przez nas instalacje uziemiające mają rezystancję poniżej 10 Ohm, czego wymagają normy. Zgodność z ich wymaganiami potwierdzamy każdorazowo mierząc poziom rezystancji po zakończonym montażu.

Każdy system fotowoltaiczny, instalowany przez firmę Sunvival, wyposażony jest w dwie skrzynki zabezpieczające. Jedna z nich znajduje się na części stałoprądowej instalacji – przed falownikiem, a druga na części zmiennoprądowej, dołączonej do domowej instalacji energetycznej. Obie skrzynki wyposażone są w pakiety zabezpieczeń elektrycznych, pieczołowicie dobranych do danej instalacji. Dzięki temu system jest optymalnie chroniony przed uszkodzeniami i awariami, które mogłyby uszkodzić nie tylko instalację fotowoltaiczną, ale także urządzenia podłączone do gniazdek w naszym domu.

Zaufana ekipa montażowa

Nawet najdoskonalszy projekt, wykorzystujący komponenty najwyższej klasy byłby niczym, gdyby nie odpowiednia ekipa instalacyjna, która zgodnie ze sztuką zainstaluje wszystkie podzespoły na miejscu inwestycji. Nasi instalatorzy posiadają uprawnienia elektryczne Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) w kategoriach E i D oraz certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Dokumenty te potwierdzają zdanie egzaminu na Certyfikowanego Instalatora Instalacji Fotowoltaicznych.

Podobne uznanie i certyfikaty nasza firma uzyskała ze strony dostawców komponentów fotowoltaicznych. Sunvival jest autoryzowanym instalatorem inwerterów światowej marki Fronius oraz Solar Edge. Dzięki temu zapewniają fachowy montaż oraz serwis w całym cyklu użytkowania urządzenia.

Dzięki ogromnemu doświadczeniu naszego zespołu instalacyjnego, montaże przeprowadzane przez Sunvival charakteryzują się wysoką jakością. Jest to niezwykle istotne dla trwałości nie tylko samej instalacji fotowoltaicznej, ale także np. dachu, na którym zamontowane są moduły PV. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego dachu i doborowi odpowiednich konstrukcji montażowych, możliwe jest uniknięcie uszkodzenia dachu, co doprowadzić może do np. uciskania dachówek, pękania ich i w konsekwencji przeciekania dachu.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...