Czy panele full black to najlepszy wybór?

Czy panele full black to najlepszy wybór?

Wybór paneli fotowoltaicznych jest centralnym aspektem projektowania instalacji solarnej. Główne parametry, jakie bierze się pod uwagę projektując system PV, to fizyczna wielkość modułu oraz jego moc. W przydomowych instalacjach fotowoltaicznych także nie bez znaczenia może być estetyka. Istnieje już szereg producentów, którzy dostarczają panele fotowoltaiczne, zaprojektowane z uwzględnieniem tego aspektu. Jednym z rodzajów paneli, które zaprojektowano, aby były ładniejsze, są tzw. moduły full black.

Szybka wycena instalacji

Czym są panele full black?

Panele full black, to moduły złożone z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych, umieszczonych na czarnym podłożu. Dzięki umieszczeniu ich na czarnym podłożu, panele te pozbawione są charakterystycznych białych kropek, które widoczne są w narożnikach typowych modułów.

Do wytwarzania modułów full black wykorzystuje się ogniwa monokrystaliczne, które charakteryzują się najwyższą wydajnością, spośród wszystkich rodzajów ogniw. Dodatkowo, producenci w modułach full black montują najczęściej ogniwa wyższej klasy, niż w innych swoich produktach. Jednakże nie ma to na celu uzyskania rekordowo dużych wydajności, a skompensować słabszą wydajność tych paneli, wynikającą z ich budowy.

Ogniwa full black, przez to, że są całe czarne dużo mocniej pochłaniają promieniowanie słoneczne, także w obszarach nieaktywnych elektrycznie. Dodatkowo, czarny kolor sprzyja absorpcji podczerwieni. Wszystko to przekłada się na szybsze nagrzewanie się modułów full black, w porównaniu z konwencjonalnymi panelami. Im ogniwa są cieplejsze, tym niższa jest ich sprawność energetyczna, więc produkują mniej energii elektrycznej.

Konsekwencją wykorzystywania ogniw monokrystalicznych wysokiej klasy jest wyższa cena modułów full black. Panele te są droższe, a nie oferują lepszych parametrów elektrycznych. Oczywiście, wygląd także jest istotny, a nie da się im odmówić dobrego wyglądu.

Wycena zestawu z modułami Full Black z montażem

Wady i zalety paneli full black

Tak jak opisaliśmy powyższej, panele full black są na ogół droższe niż klasyczne moduły o porównywalnych parametrach. Wynika to z ich niższej wydajności, która kompensowana mus być wyższej klasy ogniwami monokrystalicznymi.

Szybsze nagrzewanie się ogniw powoduje również, że będą one znacznie czulsze na bezpośrednie światło słoneczne. Będzie ono redukowało wydajność panelu full back znacznie szybciej, niż klasycznego panelu.

Moduły full black mają także swoje zalety. Podstawową z nich jest wyższa estetyka. Panele tego rodzaju charakteryzują się jednolitym, czarnym kolorem na całej powierzchni. Dodatkowo, na ogół posiadają one również czarne, jednolite ramki, co jeszcze bardziej podkreśla ich wysoką estetyką.

Darmowy audyt i analiza oszczędności

Alternatywy dla panelu full black

Co zatem zrobić, jeśli zależy nam na estetycznej instalacji fotowoltaicznej, jednakże nie chcemy inwestować w droższe ogniwa full black, gdyż ich wyższej ceny nie da się uzasadnić parametrami elektrycznymi? Istnieje kilka rozwiązań, po które można sięgnąć.

Jednym z nich są tak zwane dachówki fotowoltaiczne. Są to ogniwa PV, zintegrowane z dachówkami. Elementy takie pełnią podwójną rolę –paneli solarnych i zwykłych dachówek. Dzięki temu, mogą być one instalowanej zamiast zwykłych, ceramicznych dachówek, co pozwala oszczędzić na koszcie klasycznego pokrycia dachowego, a także odchudzić instalacje znajdujące się na dachu, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie lżejszej więźby dachowej, co także wpływa na redukcję kosztów całej inwestycji.

Inną alternatywą dla montażu na dachu paneli fotowoltaicznych jest inwestycja w wiatę fotowoltaiczną. Wiata taka przypomina klasyczną wiatę, jakie często widuje się w ogrodach. Może ona służyć, podobnie jak jej nie-solarny odpowiednik, do przechowywania narzędzi ogrodowych, zacieniania miejsca do odpoczynku czy parkowania auta. Dach tego takiej wiaty zastąpiony jest modułami PV, dzięki czemu cały budynek produkuje prąd. Wiata taka może być ustawiona w dowolnym miejscu, także poza naszym widokiem, gdzie nie będzie burzyć estetyki naszego domu.

Podsumowanie

Moduły full black są dobrą alternatywą dla wszystkich inwestorów, którzy zainteresowani są estetyką instalacji fotowoltaicznej, a jednocześnie stać ich na zwiększone nakłady na zakup takiego systemu. Panele full black nie są jednakże jedynym wyjściem, jeśli estetyka jest dla nas istotna. Zanim zdecydujecie się na inwestycję w jednolicie czarne panele solarne, przeanalizujcie inne alternatywy, które mogą poprawić estetykę konstrukcji.

Skontaktuj się z doradcą Sunvival Energy

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...