Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Dachówka fotowoltaiczna – czy zastąpi tradycyjne pokrycia dachowe?

Na rynku istnieje wiele systemów pokryć dachowych o zróżnicowanych parametrach użytkowych i cenie. Dla wielu osób, podstawowym kryterium wyboru pokrycia dachu, są kwestie estetyczne. Wszystkim nam zależy, aby mieszkać ładnie, dlatego też dużą wagę zwracamy do zwieńczenia budynku. Dlatego też, przykrycie dachu instalacją fotowoltaiczną jest dla wielu osób niedopuszczalne.

Klasyczne systemy PV składają się z płaskich, prostokątnych modułów fotowoltaicznych, instalowanych na dachu za pomocą specjalnych stelaży, zapewniających trwały i niezawodny montaż na dachu. Zazwyczaj moduły leżą płasko na połaci dachowej o najlepszej ekspozycji na słońce, ale w niektórych wypadkach są one instalowane na wyższych stelażach, mających poprawić ich nasłonecznienie.

Estetyka czy ekologia dachówki fotowoltaicznej

Dla wielu osób ten wybór jest trudny. Instalacja klasycznych modułów fotowoltaicznych na dachowych stelażach zmienia wygląd dachu, dla wielu na gorsze. Jeśli to powstrzymuje Cię przed decyzją o inwestycji w przydomową fotowoltaika, to dobrze jest wiedzieć o alternatywach. Tak zwana dachówka fotowoltaiczna, to rodzaj pokrycia dachowego, który integruje w sobie ogniwa PV oraz funkcję klasycznej dachówki. Jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej, dachówki fotowoltaiczne są porównywalne z klasycznymi modułami PV, ale nie zaburzają estetyki dachu. Są też całkiem opłacalne ekonomicznie.

Dachówka fotowoltaiczna i Tesla

O dachówkach fotowoltaicznych głośno zrobiło się za sprawą Solar Roof Tesli. Jednakże Elon Musk nie był ani pierwszym, ani jedynym, który wpadł na pomysł integracji systemu fotowoltaicznego z pokryciem dachowym. Oczywiście, trzeba mu oddać – spopularyzował on to rozwiązanie, podobnie, jak miało to miejsce z domowymi magazynami energii elektrycznej (Tesla Powerwall).

BIPV – dachówka fotowoltaiczna jako integralny element domu

Idea BIPV – Building Integrated PhotoVoltaics (fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) – pojawiła się, aby lepiej zintegrować systemy energetyki odnawialnej z istniejącym budownictwem. Dzięki temu znacznie poprawia się estetyka tych systemów, ale nie tylko. Dzięki lepszej możliwości dopasowaniu instalacji solarnej do budynku, poprawia się także możliwość wykorzystania dostępnych połaci dachu, a także zwiększenia powierzchni baterii słonecznych na dachu. Dodatkowo, system taki może być znacznie efektywniejszy kosztowo niż normalne pokrycie dachowy oraz klasyczna instalacja fotowoltaiczna.
O systemach BIPV mówimy za każdym razem, gdy materiały czy systemy fotowoltaiczne są wykorzystywane zamiast konwencjonalnych materiałów budowlanych. Są to nie tylko dachówki fotowoltaiczne, ale także elementy elewacji itp. Z takim zastosowaniem w myśli pracuje się również obecnie nad przeźroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi – miałyby one być integrowane z oknami i absorbować promieniowanie słoneczne niewidoczne dla ludzkiego oka. Dzięki temu każde okno mogłoby być baterią słoneczną, bez redukcji poziomu nasłonecznienia wnętrza i konieczności korzystania z sztucznego oświetlenia w domach czy biurach. BIPV w dominującej większości pojawiają się w nowych budynkach – użycie systemów fotowoltaicznych, zamiast klasycznych rozwiązań, jest najbardziej opłacalne na etapie ich budowy, aczkolwiek nie wyklucza to modernizacji starszych budynków, poprzez wyposażenie ich w np. dachówki fotowoltaiczne.

Wady i zalety dachówek fotowoltaicznych

Dachówki fotowoltaiczne działają zupełnie tak samo, jak klasyczna instalacja PV, produkując prąd. Różnią się one natomiast od modułów PV mechanicznie. Dachówki fotowoltaiczne są dostępne w szerokim spektrum form i kolorów, więc dopasują się do wymagań każdego projektu.
Typowa dachówka fotowoltaiczna jest sporo lżejsza od klasycznych dachówek ceramicznych , dzięki czemu redukuje obciążenie na konstrukcji nośnej dachu. Przekłada się to na możliwość zaprojektowania lżejszej więźby dachowej, co redukuje koszt budowy domu.
Dachówki fotowoltaiczne mają taką samą wytrzymałość, jak zwykłe dachówki ceramiczne, jak i systemy PV. Czyli do około 30 lat. Niestety, dachówki fotowoltaiczne mają niższą sprawność niż klasyczny system PV, co oznacza, że do uzyskania podobnej mocy, wymagana jest większa powierzchnia – około dwukrotnie. Na przykład zamiast klasycznej instalacji PV o powierzchni 60 m2 potrzebny jest „fotowoltaiczny dach” o powierzchni ok. 111 m2 . Przekłada się to na cenę całej inwestycji.

Opłacalność dachówek fotowoltaicznych

Koszt typowej mikroinstalacji fotowoltaicznej sięga od 3,7 do 6 tysięcy złotych za 1 kWp. Z kolei w przypadku dachówek fotowoltaicznych ich cena wynosi od 11 do nawet 16 tysięcy złotych za 1 kWp. Koszt jest, zatem od dwóch do trzech razy wyższy, niż w przypadku inwestycji w klasyczny system fotowoltaiczny. Większy koszt instalacji z dachówek fotowoltaicznych oznacza dłuższy czas amortyzacji, jednakże nadal całkowity koszt inwestycji. Z drugiej strony, wybierając dachówkę fotowoltaiczną eliminujemy koszt klasycznego pokrycia dachu. 1 kW dachówki fotowoltaicznej to ok 11 m2 dachu . Ceny dachówek ceramicznych zaczynają się już od 28 zł/m2, ale eleganckie, estetyczne dachówki kosztować mogą nawet powyżej 150 zł/m2 . Jeśli myślimy o dachówkach fotowoltaicznych, to estetyka jest na pewno dla nas istotna, więc zasadnym jest do wyliczenia użyć tej drugiej kwoty. Oznacza to, że instalując 1 kW dachówki fotowoltaicznej „oszczędzamy” ok 1700 zł. Jeśli do tego doliczymy mniejszy koszt więźby dachowej, to finalna cena pokrycia fotowoltaiczną dachówką spaść może nawet do 9000 złotych za kilowat mocy elektrycznej, a więc jedynie o 50% więcej, niż w przypadku klasycznej fotowoltaika.
Jeśli dachówki fotowoltaiczne bardziej zaspokajają nasze poczucie estetyki, to warto zainwestować w droższy system. Dodatkowo, jeśli odpowiednio szybko podejmiemy decyzję odnośnie wykorzystania dachówek fotowoltaicznych, to związane z tym zmiany w projekcie pozwolą nam oszczędzić część środków, co redukuje obciążenie budżetu. Można je dodatkowo zmniejszyć korzystając z dofinansowań w projektach takich jak „Mój Prąd” czy z ulgi termomodernizacyjnej.

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...