Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne co się bardziej opłaca?

Istnieje szereg czynników, które mogą wymusić korzystanie z ogrzewania w pełni elektrycznego. Być może do naszego domu nie jest doprowadzona instalacja gazowa, a na działce nie ma miejsca na duży zbiornik na gaz płynny lub olej opałowy. Jednocześnie myśl o ekologii, lub lokalne uwarunkowania prawne, zabraniają korzystania z pieców na pelet, drewno etc. W takiej sytuacji do dyspozycji pozostaje nam energia elektryczna.

Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać?

Jeśli chcemy ogrzewać nasz dom czy firmę z pomocą energii elektrycznej do dyspozycji mamy szereg różnych technologii. Klasycznym rozwiązaniem jest kocioł elektryczny, ale coraz częściej w elektrycznych instalacjach grzewczych pojawiają się różnego rodzaju pompy ciepła. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są wady i zalety obu rozwiązań i wybierzemy, które z nich jest bardziej opłacalne finansowo.

Ogrzewanie elektryczne dopasowane do potrzeb

Analizując koszty weźmy pod uwagę średniej wielkości nowy dom, wybudowany w technologii energooszczędnej. Dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, wybudowany w taki sposób potrzebuje około 6 tysięcy kWh energii cieplnej rocznie. Dom wybudowany w technologii tradycyjnej, lub istniejąca już od lat budowla, ma większe wymagania – w przybliżeniu dwukrotnie większe, tj. 12 000 kWh/rok.

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny

Kocioł elektryczny działa na podobnej zasadzie, co większość innych źródeł ciepła w domowej instalacji. Najczęstszym medium odbierającym ciepło z jego źródła (w tym przypadku z grzałki elektrycznej) i rozprowadzającym po całym domu jest woda. Bardzo rzadko spotyka się systemy z medium w postaci oleju – zazwyczaj są to małe, przenośne grzejniki, którymi można dogrzewać chłodniejsze pomieszczenia. Zaletą oleju jest większa pojemność cieplna i wolniejsze oddawanie ciepła. Aby podobny efekt akumulacji i wolniejszego oddawania ciepła uzyskać w systemie wodnym, konieczne jest uzupełnienie kotła elektrycznego buforem na ciepłą wodę. W omawianej instalacji wymagany jest bufor o pojemności 400 – 500 litrów.

Zapytaj o szczegóły

Bufor ciepła – koszt

Koszt takiej instalacji, wraz z akumulatorem ciepła to około 8000 złotych. Dotyczy to samego kotła, bez instalacji centralnego ogrzewania i CWU, ale te kosztować będą tyle samo i dla ogrzewania elektrycznego i pompy ciepła. Kocioł elektryczny ma sprawność równą w przybliżeniu jeden (w rzeczywistości odrobinę poniżej jedności), dlatego też do ogrzania naszych 150 m2 zużyje on 6000 kWh. Przy średniej cenie 0,62 zł/kWh oznacza to wydatek 3720 zł rocznie.

Pompa ciepła – zasada działania

Pompy ciepła to urządzenie do transportu ciepła z zimniejszego, do cieplejszego ośrodka – działają one analogicznie jak lodówka. Chłodziarka transportuje ciepło z wnętrza na zewnątrz (zazwyczaj do wymiennika ciepła umieszczonego na jej tylnej ścianie). W ten sposób utrzymuje ona wnętrze w niższej temperaturze niż otoczenie. Pompa ciepła transportuje z kolei ciepło do wnętrza domu. W zależności od tego, skąd ono pochodzi, wyróżniamy gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje się wyższą stabilnością pracy w czasie roku, gdyż temperatura gruntu mniej się waha, w porównaniu do powietrza, ale powietrzne pompy ciepła nadal są bardzo wydajnymi i wartymi instalacji systemami.

Pompa ciepła – koszt

Urządzenia te nie są niestety tanie. Porównywalna do powyższej, elektrycznej instalacji grzewczej pompa ciepła w tańszej, powietrznej odmianie, kosztować może nawet do 40 tysięcy złotych. Gruntowa pompa ciepła jest jeszcze droższa i kosztować w takim systemie może nawet powyżej 60 tysięcy złotych. Średnia cena 1 kW mocy grzewczej gruntowej pompy ciepła wynosi 4830 zł.

Szczegóły oferty na pompy ciepła

COP – czyli wydajność pompy ciepła

Pompa ciepła charakteryzuje się współczynnikiem sprawności – tak zwanym współczynnikiem COP – wyższym od jedności. W przypadku gruntowych pomp ciepła średni współczynnik sprawności wynosi 4, a w przypadku powietrznych pomp ciepła około 3. Oznacza to, że do zapewnienia 6000 kWh/rok ciepła, pompy te pobiorą, odpowiednio, 1500 kWh lub 2000 kWh – istotnie mniej, niż w przypadku klasycznego kotła elektrycznego. Dla obecnej ceny prądu, roczny koszt ogrzewania gruntową lub powietrzną pompą ciepła wyniesie, odpowiednio 930 zł lub 1240 zł.

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny – porównanie kosztów

Różnica w kosztach instalacji kotła elektrycznego a ogrzewania z powietrzną pompą ciepła wynosi, zatem około 32 tysiące złotych. Z kolei roczna różnica w kosztach ogrzewania wynosi 2480 zł. Oznacza to, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się nam po niecałych 13 latach, zakładając, że cena prądu nie będzie rosła, a obecne obserwacje pokazują, że wzrosty przekraczać mogą nawet 10%. Przy wzroście cen energii o 5% rok do roku, oszczędności przekraczają poziom 32 tysięcy złotych na początku 11 roku używania pompy ciepła, a przy wzroście 10% po niecałych 9 latach używania tego źródła ciepła.

Podsumowanie – pompa ciepła czy kocioł elektryczny

Powietrzna pompa ciepła jest zdecydowanie długofalowo opłacalniejszym źródłem ciepła niż kocioł elektryczny. Urządzenia te są istotnie droższe w instalacji, niż klasyczne systemy ogrzewania elektrycznego, jednakże już po nawet 9 latach doczekać możemy zwrotu z tej inwestycji. Żywotność systemu z pompą ciepła wynosi około 20-25 lat pracy, co oznacza, że przez ponad połowę swojego czasu eksploatacji pompa ciepła „zarobi dla nas” na montaż kolejnego, tak oszczędnego źródła ciepła.

Skontaktuj się z doradcą Sunvival Energy

INNE PORADY

Może Cię zainteresować

Mikroinwertery Hoymiles

Zalety mikroinwerterów Każdy panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Za zmianę na prąd zmienny który jest...